Przegubowe autobusy elektryczne wyjechały dzisiaj  na ulice Lublina

Dzisiejszego poranka tj. 10 lipca, na ulice Lublina wyjechały już pierwsze nowe, przegubowe autobusy elektryczne marki Solaris. Zostały skierowane do obsługi linii nr 40, 42 i 57.

W maju 2021 r. ZTM w Lublinie rozstrzygnął przetarg na zakup 7 sztuk autobusów elektrycznych przegubowych.

W postępowaniu za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez firmę Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. ul. Obornicka 46 Bolechowo-Osiedle, 62-005 Owińska. Cena brutto oferty: 22 799 280,00 zł brutto.

Zakup jest kolejnym krokiem w budowie systemu autobusu elektrycznego w Lublinie. W naszym mieście pierwsze elektrobusy wyjechały na trasę w październiku 2021 r. Był to dla Lublina ważny moment. W 2021 r. trafiła pierwsza partia autobusów elektrycznych marki Solaris.

Dostarczone pojazdy to 7 sztuk fabrycznie nowych tj. wyprodukowanych nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dostawą, nieeksploatowanych, niskopodłogowych, dwuczłonowych autobusów elektrycznych klasy mega (przegubowych), identycznych, tej samej marki, przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością wraz z dodatkowym wyposażeniem, oprogramowaniem i dokumentacją.

Pojazdy są wyposażone m.in. w:
– system monitoringu
– klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy
– automaty do sprzedaży biletów akceptujące wyłącznie płatności bezgotówkowe
– system do zliczania pasażerów
– podwójne porty USB (typ A) w przestrzeni pasażerskiej autobusu w liczbie 4 szt., umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.
– wydzieloną przestrzeń przeznaczoną do przewozu wózka inwalidzkiego oraz wózka dziecięcego
Całkowita liczba miejsc to minimum 120, natomiast liczba miejsc siedzących musi wynosić minimum 40.

Ponadto wykonawca dostarczył:
– 3 sztuki dwustanowiskowych ładowarek małej mocy, o mocy większej lub równej 120 kW (2×60 kW)
– 1 szt. jednostanowiskowej ładowarki małej mocy, o mocy większej lub równej 60 kW

Zakup realizowany w ramach projektu „ Przebudowa strategicznego korytarza transportu zbiorowego wraz z zakupem taboru w centralnej części obszaru LOF” w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 Osi priorytetowej II: Nowoczesna Infrastruktura Transportowa Działania 2.1 Zrównoważony transport miejski

 

 źródło: ztm lublin