sąd

Prawo.pl: nowe przepisy zmniejszą niektóre opłaty sądowe


Sejm wraca do pracy nad nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która zakłada obniżkę części opłat. Jeśli przepisy wejdą w życie, opłata za wniosek o uzasadnienie, np. zawieszenia postępowania, ale też oddalenia wniosku o zabezpieczenie spłaty rat kredytu frankowego, wyniesie 30 zł, a nie jak dotąd 100 zł – podaje Prawo.pl.

Wcześniej wielokrotnie podnoszono kwestie opłat za wniosek o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu, nie tylko wyroku (obecnie kosztuje to 100 zł). Działo się tak m.in. dlatego, że jest to też warunek złożenia apelacji czy zażalenia. Z Ministerstwa Sprawiedliwości od dawna płynęły informacje, że resort rozważa obniżki, w tym m.in. opłat za uzasadnienie w postanowieniach niekończących sprawy – do 30 zł. Jak dowiedzieli się dziennikarze Prawo.pl, teraz zapowiadane zmiany mają zostać wprowadzone.

Prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że to krok w dobrym kierunku.

Jego zdaniem po zmianie opłatę w wysokości 100 zł trzeba będzie zapłacić tylko od wniosku o uzasadnienie wyroku, a w postępowaniu nieprocesowym – od postanowienia co do istoty sprawy (np. w przedmiocie zasiedzenia albo stwierdzenia nabycia spadku). Natomiast od wniosku o uzasadnienie postanowienia formalnego (np. o zawieszeniu postępowania) oraz zarządzenia pobierana będzie niższa opłata w wysokości 30 zł.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/zmiany-w-oplatach-za-wniosek-o-uzasadnienie-i-zawezwanie-do-ugody,522617.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom