Delivery_Couple

Polski startup Delivery Couple pozyskał 1.4 mln złotych

Delivery Couple (DC), firma produkująca i zarządzająca robotami do dostarczania jedzenia, ogłosiła pozyskanie finansowania w wysokości 1.4mln złotych, dołączając tym samym do grona udziałowców Czysta3.VC oraz Techni Ventures. DC wspiera dostawy na odcinku ostatniej mili z restauracji do klienta, tworząc proces zautomatyzowanym, przewidywalnym i efektywniejszym kosztowo. Firma wspiera i uzupełnia pracę ludzkich kurierów.

Delivery Couple tworzy pracownika XXI wieku, obniżając koszty dostaw dla restauracji, aplikacji do zamawiania jedzenia online oraz firm gastro kurierskich. Roboty pozwolą na zmniejszenie problemu związanego z operacjami, zarządzaniem, ograniczenie kosztów amortyzacji oraz samej usługi dostawy. Firma podkreśla, że roboty nie mają na celu wyeliminowania pracy ludzkiej, a jedynie jej wsparcie na odcinku do 3 kilometrów od restauracji.

Rozwiązanie DC jest odpowiedzią na potrzebę rynku.Żeby klient otrzymał swoje jedzenie zamówione online, restauracja musi zapłacić ok. 20 zł netto za dostarczenie go, a 80% klientów nie chce płacić za dostawę. Ukrywanie tego kosztu w posiłku mocno odbija się na atrakcyjności oferty restauracji, stąd cel Delivery Couple, aby zredukować koszt dostawy do 8 zł. Rynek dostarczania żywności ze sklepów spożywczych wykazuje jeszcze większą potrzebę rozwiązania problemu nieopłacalności usługi dostarczania zamówień ze względu na ograniczoną możliwość rozkładania kosztów w marży produktów, która jest po prostu znacznie niższa.

“Zakończyliśmy etap R+D, jeżeli chodzi o hardware, mamy bardzo konkurencyjne i w pełni autorskie urządzenie (robota), teraz musimy zrobić go bardziej inteligentnym, dlatego zebrane finansowanie Delivery Couple przeznaczy na rozwój autonomiczności swoich robo- kurierów. Dzięki ograniczaniu decyzyjności operatora przy każdym z robotów, firma ma zwiększać opłacalność ich zatrudnienia. Operator będzie mógł nadzorować jednocześnie pracę coraz większej ilości robotów, dzięki czemu koszt pracy będzie rozłożony na coraz większą ilość “dostawców”.”

“Światowy projekt wymaga światowego zespołu, nawet z tak doświadczonymi ludźmi jest to bardzo duże wyzwanie. Razem spędziliśmy wiele nocy w biurze, żeby pokazać, że przyszłość jest bliżej niż się wydaje. Tylko z pasji, ciężkiej i wspólnej pracy powstają niesamowite rzeczy.”
Startup jest zespołem tworzonym przez połączenie kompetencji robotycznych, nagrodzonych na arenie światowej, technologicznych (“25 under 25” przyznane przez Forbes Founderowi Sergiuszowi Lebedynowi w kategorii “nowe technologie”) oraz doświadczenia w branży gastronomicznej poprzez tworzenie aplikacji do rezerwacji stolików, oprogramowania dla restauracji, lokalnej aplikacji do zamówień online, własnej firmy kurierskiej dla branży gastronomicznej i menedżerskiej poprzez zarządzanie i organizowanie wydarzeń na skalę międzynarodową.

Firma ma w planach ekspansję zagraniczną jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dodatkowo zajmuje się procesem legislacyjnym ze wsparciem Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych oraz Ministerstwa Infrastruktury w Polsce.