bloki

Polacy wolą wynajmować w nowym budownictwie

Nie spada popyt na wynajem mieszkań, chociaż ceny cały czas rosną. Tempo wzrostów czynszu jest różne w zależności od wielkości miasta. Najszybciej rosną one w metropoliach. Istnieje jednak szereg czynników, które bezpośrednio wpływają na decyzje Polaków o wyborze danego lokalu, jak również determinują cenę jego wynajmu. Wykorzystując autorski model analityczny Cenoskop, eksperci Otodom sprawdzili, jakie mieszkania cieszą się największym powodzeniem. Okazuje się, że oprócz ceny i metrażu, bardzo istotnym elementem jest wiek budynku, w jakim znajduje się dana nieruchomość.

Sytuacja na rynku najmu

W IV kwartale 2022 r. średnia ofertowa cena najmu była wyższa o 28,8 proc. niż w tym samym okresie w 2021 r. Jednocześnie, patrząc na najnowsze dane z pierwszego kwartału br., można zaobserwować, że wraz ze wzrostem cen, Polacy coraz bardziej liczą na dochód z wynajmu, wystawiając coraz więcej ogłoszeń na serwisy nieruchomościowe. W lutym br. liczba aktywnych ofert w całym kraju była wyższa o 8% w porównaniu do stycznia br. Największy przyrost odnotowano w Poznaniu, gdzie pojawiło się o 20% więcej ogłoszeń. Także mieszkańcy Wrocławia i Łodzi wystawiają swoje mieszkania na wynajem coraz chętniej. Rynek najmu z miesiąca na miesiąc w całej Polsce się odbudowuje po spektakularnym spadku liczby dostępnych ofert wiosną ubiegłego roku. Widać to zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miastach. 

Jak szukać wymarzonego M?

Dzięki narzędziu Cenoskop – modelowi analitycznemu stworzonemu przez ekspertów Otodom, w łatwy sposób można sprawdzić, jak cena, której życzy sobie wynajmujący wygląda na tle innych ofert o podobnych parametrach. Algorytm bierze pod uwagę paramety danego mieszkania – metraż, liczbę pokoi, wyposażenie, a także jego lokalizację, w tym na przykład odległośćod terenów zielonych, miejsc kultury i rozrywki oraz sprawdza, jak te cechy wpływają na wysokość ceny najmu. Dzięki temu wiemy, co winduje, a co obniża czynsz w ogłoszeniu. Bardzo ciekawie prezentują się dane dotyczące wieku budynków, który jak się okazuje ma duży wpływ na wysokość ofertowego czynszu mieszkania na wynajem.

W cenie nowe budownictwo

Na podstawie analizy czynszów ofertowych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, a także z graniczących z miastami powiatów można stwierdzić, że wiek budynku zdecydowanie wpływa na stawki najmu. Nie jest zaskoczeniem, że im nowsze budownictwo, tym większa wysokość kwoty najmu. W Warszawie nowoczesne mieszkania są najdroższe i zwiększają wycenę najmu nawet o 6 zł za metr kwadratowy, co przy lokalu 50 metrowym zwiększy całkowity koszt najmu o 300 zł. W niektórych miastach wyższą niż mediana wycenę mają również mieszkania w zabytkowych budynkach, zwłaszcza przedwojennych kamienicach – są to np. ponad 100-letnie budynki w Łodzi oraz w Warszawie.

Wiek budynku ma duży wpływ na wybory mieszkaniowe Polaków. W Warszawie najchętniej wprowadzamy się do lokali w budynkach nie starszych niż 10 letnie. We Wrocławiu chcemy mieszkać w jeszcze nowszym budownictwie, bo najczęściej szukamy bloków, których wiek nie przekracza 6 lat.


W związku z rosnącą podażą ofert na wynajem we Wrocławiu najemcy mogą być skłonni zapłacić za najem więcej w nowocześniejszych budynkach niż w stolicy. Według danych Otodom Analytics przedstawiona zależność może się utrzymać w przyszłości jako że w listopadzie 2022 r. we Wrocławiu do oferty mieszkań deweloperskich wprowadzono 745 mieszkań. 13% mniej niż przed rokiem, za to w Warszawie 2 176 – 8% więcej r/r. – tłumaczy Karolina Klimaszewska, ekspertka Otodom Analytics.

 

Miasto

Max wiek budynku dla SHAP>0

Wrocław

6

Trójmiasto

7

Kraków

8

Łódź

8

Poznań

9

Warszawa

10

Źródło: Dane Otodom

Jakie mieszkanie na wynajem będzie najdroższe?

Analizując wyniki modelu Cenoskop, mieszkanie, które najprawdopodobniej osiągnie wyższą cenę najmu za metr kwadratowy to lokal co najmniej 3-pokojowy lub maksymalnie do 40 mkw z aneksem kuchennym w nowym budownictwie zawierający takie udogodnienia, jak: zmywarka, monitoring i klimatyzacja. Kluczowe jest także zlokalizowane w niedalekiej odległości od ośrodków kultury (kino, muzeum, biblioteka), rozrywki (restauracje) i zieleni (park miejski).

Cenoskop – unikalne narzędzie Otodom

Do interpretacji danych w ramach modelu Cenoskop wykorzystano wartość SHAP, która umożliwia interpretację wyników modelu i pozwala oszacować wpływ danego parametru na cenę za metr kwadratowy. Punkt Shap=0 jest medianą cen, a więc najbardziej prawdopodobną ceną. Dodatnie wartości oznaczają tylko, że relatywnie ceny o danym parametrze są wyższe niż mediana, a ujemne wartości – że cena jest niższa niż mediana. Sam Cenoskop jest narzędziem Otodom , które szacuje wartość oferowanej nieruchomości i przedstawia ją w formie widełek cenowych. Dzięki temu sprzedający wie, czy jego oczekiwania mają odzwierciedlenie w sytuacji na rynku. Aby oszacować zakres wartości nieruchomości, analitycy biorą pod lupę około 140 różnych czynników, nie tylko wiek budynków.

Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdzają niezależne audyty Gemius/PBI. Każdego miesiąca trafia do nas ok. 4 mln unikalnych użytkowników, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Poza obszerną bazą ogłoszeń, Otodom sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia i dzieli się najświeższymi danymi, a także pozwala spełniać marzenia o szczęśliwym domu. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.