orszak-grafika

ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2022

Pod patronatem Władz Lokalnych i Księdza Arcybiskupa Prof. Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego już po raz dziewiąty w historii Lublina w dniach 4-6 grudnia 2022 roku odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami Lublina.

W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Celem Orszaku jest również ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej, jak również promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia.

Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry, słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności. Jako parafia p.w. św. Mikołaja – główny organizator wydarzenia chcemy pobudzić mieszkańców Lublina i Polski, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących. Jednym z głównych zadań Orszaku będzie spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedzi On m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Prof. Gębali, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych przy
ul. Biernackiego.

Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 4 grudnia, w niedzielę o godz. 14.00 na Rynku Głównym naszego miasta, na który przybędzie prawdziwy Święty Mikołaj. Po uroczystym błogosławieństwie z przebranymi dziećmi, zespołami udamy się w barwnym orszaku w kierunku kościoła Św. Mikołaja. Święty Mikołaj na czele dziecięcej orkiestry dętej przybędzie na wzgórze Czwartek.

Po przybyciu na wzgórze odbędzie się jarmark Św. Mikołaja, loteria fantowa (główna nagroda rower), kiermasz, występy zespołów muzycznych oraz pokaz sztucznych ogni.
5 grudnia 2022 (poniedziałek) o godz. 17:00 na ul. Lubartowska 77 odbędzie się spotkanie Świętego Mikołaja z dziećmi i rodzinami z Ukrainy (podopiecznymi Fundacji Leny Grochowskiej), wystąpi zespół „Promyczki” z programem „Dzieci z Polski – Dzieciom z Ukrainy”.

6 grudnia, we wtorek o godz. 9.00 w barwnie przebranym autokarze Święty Mikołaj uda się z prezentami do dzieci chorych i potrzebujących. Następnie o godz. 15.00 w Centrum Spotkania Kultur w sali operowej odbędzie się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu” i „Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem”. W tym roku na konkurs wpłynęło około 10 000 prac plastycznych od dzieci z całej Polski oraz 700 prac na rodzinny konkurs ze św. Mikołajem. W czasie tego finału wystąpi Gwiazda Orszaku zespół ARKA NOEGO i dziecięce zespoły oraz liczne niespodzianki.

W okresie świątecznym w Bibliotekach i Domach Kultury odbędzie się wystawa wyróżnionych prac konkursowych.

Ramowy program ORSZAKU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA :

4 grudnia 2022 (niedziela)

 • godz. 14:00 rozpoczęcie Orszaku na Starym Mieście – Rynek Główny miasta Lublin
 • godz. 14:30 błogosławieństwo uczestników przez ks. Abp Stanisława Budzika
 • godz. 14:35-15:00 barwny korowód na czele ze św. Mikołajem
 • godz. 15:00 – plac przed kościołem św. Mikołaja
  – występ Gwiazdy Orszaku – Monika Kowalczyk
  – Dziecięcy Zespół – „Promyczki”
  – Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki
  – Jarmark i Kiermasz Świętego Mikołaja
  – gry i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami
  – gry i zabawy z Ciotką Dorotką
  – loteria fantowa (główna nagroda – rower)
  – Ważenie Świętego Mikołaja
  – przekazanie prezentów wszystkim dzieciom przez Świętego Mikołaja
 • godz. 16:00 pokaz sztucznych ogni

5 grudnia 2022 (poniedziałek)

 • godz. 17:00 ul. Lubartowska 77 – spotkanie Świętego Mikołaja z dziećmi i rodzinami
  z Ukrainy (podopiecznymi Fundacji Leny Grochowskiej)
  – występ zespołu „Promyczki” z programem „Dzieci z Polski – Dzieciom z Ukrainy”

6 grudnia 2022 (wtorek)

 • godz. 9:00 wyjazd autokaru ze Świętym Mikołajem do dzieci w domach dziecka, szpitalach i domach opieki społecznej
 • godz. 15:00 – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu i Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem oraz występy dziecięcych artystów:
  Zuzia Pawełczak, Zosia Sokal, Wiktoria Szczepanowska, Nina Romaszewska
  godz. 15:30 Występ Gwiazdy Orszaku zespołu ARKA NOEGO
  godz. 18:00 kościół św. Mikołaja – Msza Święta odpustowa w intencji całej parafii, organizatorów i uczestników Orszaku Świętego Mikołaja
plakat_orszak_a3_projekt