adamed-oboz

Obóz naukowy ADAMED SmartUP oczami uczennicy z województwa lubelskiego

 

Już po raz 9. młodzi pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych z całej Polski zjechali do Warszawy na obóz naukowy ADAMED SmartUP. Pod kierunkiem doświadczonych mentorów pogłębiali swoją wiedzę. Czas wypełniały im m.in. obserwacje mikroskopowe, szycie chirurgiczne, programowanie robotów czy projektowanie nowego teleskopu orbitalnego. O tym, co uczestnikom podobało się najbardziej, czego się nauczyli i co zostanie z nimi na lata mówi jedna z nich, Wiktoria Tarka – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.


Społeczność programu edukacyjnego ADAMED SmartUP co roku powiększa się o kolejnych utalentowanych uczniów, którzy już w młodym wieku myślą o tym, aby związać swoje życie z nauką. W tym roku z województwa lubelskiego dołączyła do nich Wiktoria Tarka, miłośniczka nauk medycznych z Puław.

O programie dowiedziałam się od absolwentów poprzednich edycji oraz z warsztatów ADAMED SmartUP Academy prowadzonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w tym roku. Uważam, że obóz naukowy był bardzo intensywny, ale ciekawy. Zajęcia pozwoliły mi na naukę wielu nowych rzeczy, które wierzę, że przydadzą mi się na mojej dalszej ścieżce naukowej. Jest nią medycyna na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

 

– mówi uczennica puławskiego liceum, należąca do grupy medycyna i nauki medyczne.


Wśród absolwentów działającego już od niemal dekady programu znajdują się m.in. badacze uczestniczący w opracowywaniu nowych terapii, inżynierowie i konstruktorzy czy twórcy nowych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Do tego grona właśnie dołączyło 50 młodych zdolnych nastolatków, którzy na obozie 9. edycji programu ADAMED SmartUP postawili pierwsze kroki na drodze do kariery naukowca. Zostali wybrani spośród 9 tysięcy kandydatów, a każdy i każda z nich odznacza się imponującymi umiejętnościami, które szlifowali intensywnie przez ostatnie dwa tygodnie.


W procesie wieloetapowej rekrutacji docieramy do fantastycznych młodych osób z całej Polski, które wykazują się godną podziwu determinacją i pomysłowością w realizacji swoich naukowych pasji. Naszą misją jest wspieranie ich w rozwinięciu drzemiącego w nich potencjału. Zależy nam, aby doświadczenie zdobyte podczas obozu ADAMED SmartUP zainspirowało ich do dalszego podążania ścieżką nauki

– komentuje Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.


Jak wygląda obóz naukowy?


Obóz naukowy ADAMED SmartUP odbył się na kampusie SGGW w Warszawie, gdzie uczestnicy korzystali z zaplecza technicznego uczelni. W laboratoriach i pracowniach pogłębiali swoje zainteresowania w jednej z czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i astronomia. Program każdej z nich skupiał na zagadnieniach, która wykraczają poza program szkolny i opierał się w dużej mierze na zajęciach praktycznych. Każdy blok tematyczny rozpoczynał się od wprowadzenia teoretycznego, po którym młodzież przystępowała do samodzielnych doświadczeń, aby zrozumieć problem poprzez własne obserwacje.

Te dwa tygodnie na obozie naukowym pozwoliły mi uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach, jednak najmocniej zapadną mi w pamięć te praktyczne. Miałam szansę zobaczyć i przekonać się, jak działają m.in. USG czy EKG. Mogłam spróbować swoich sił w badaniu pacjenta: sprawdzając ciśnienie, osłuchując czy zakładając wenflon na fantomową rękę. Te nowe doświadczenia, praktyczne umiejętności i wiele nowych znajomości – mam nadzieję, że zostaną ze mną na dłużej. Wracam z obozu z ogromną motywacją do działania i chęcią dalszego zgłębiania świata nauki

– dodaje Wiktoria.


W nauce relacje międzyludzkie mają kluczowe znaczenie – do niemal każdego pozytywnego rezultatu dochodzi się obecnie dzięki wspólnemu wysiłkowi. Dlatego organizatorzy obozu położyli duży nacisk na współpracę w grupie, networking i budowanie więzi, które pozostaną z uczestnikami programu na długie lata.


Oprócz zdobywania nowej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, nasi uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych czy zarządzania emocjami. Od lat stawiamy na wszechstronny i harmonijny rozwój młodzieży. Twarda wiedza to jedynie początek – aby zrobić z niej użytek, niezbędne są kompetencje miękkie na wysokim poziomie

– podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.


Obóz to nie tylko nauka – popołudnia przeznaczono na integrację między grupami. Młodzież miała okazję rywalizować w rozgrywkach sportowych i meczach matematycznych, popuścić wodzę fantazji podczas zajęć pobudzających kreatywność czy po prostu poznać się lepiej w czasie wolnym.


To nie koniec naukowej przygody


Uczestnicy obozu 9. edycji programu ADAMED SmartUP spotkają się ponownie już we wrześniu. Na Gali finałowej ogłoszone zostaną nazwiska 10 laureatów, którzy w trakcie zajęć osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. W ramach nagrody otrzymają pakiet indywidualnych konsultacji edukacyjnych, które pozwolą im jeszcze lepiej ukierunkować pasje i przygotować się do kolejnych wyzwań w przyszłości. Po roku troje najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe.