Nowy mural w Lublinie od Bogdanki

Tuż przed świętami ukończono malowanie największego w Lublinie antysmogowego muralu, stanowiącego nie tylko estetyczne urozmaicenie miasta, ale i pozytywnie wpływającego na jakośpowietrza. Nowy mural, o imponującym formacie 400 m2, znalazł swoje miejsce na elewacji budynku przy ulicy Montażowej 13, w dzielnicy Tatary. Dzieło zaprojektowane przez artystkę Ewę Podlodowską, wykonane przez ekspertów od street artu z firmy Lublov, sfinansowane zostało w całości przez LW „Bogdanka” S.A. w ramach kończących się obchodów 40-lecia wydobycia węgla w Bogdance.


Umiejscowienie pracy „Kopalnia blisko natury” na elewacji budynku, którą można już oglądać od strony ul. Mełgiewskiej, ma symboliczne znaczenie. Będzie ona widoczna przy wyjeździe z Lublina w stronę Łęcznej i Bogdanki. Mural nawiązuje do Spółki i jej wartości, takich jak poszanowanie środowiska czy troska o otoczenie. Elementy graficzne muralu odnoszą się też do naszych działań społecznych w regionie w ostatnich czterech dekadach, stając się symbolem kopalni, czyli jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie – powiedział Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.

Kompozycja Ewy Podlodowskiej, utrzymana w charakterystycznej stylistyce „płaskich”, starodawnych gobelinów, uwzględnia rozpoznawalne elementy z okolic Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Malowanie powierzono 8 artystom z lubelskiej firmy Lublov, którzy pracowali nad muralem przez 2 tygodnie.


Nie było to łatwe zadanie. Po pierwsze, z uwagi na skalę, a po drugie, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne w I połowie grudnia. Przy malowaniu zastosowaliśmy tzw. fotokatalityczne farby i powłoki. Zawierają one specjalne cząsteczki, które pod wpływem światła rozkładają szkodliwe substancje z atmosfery, m.in. tlenki azotu i lotne związki organiczne, a także neutralizują cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy – tłumaczy Cezary Hunkiewicz z firmy Lublov.


###
Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku LW Bogdanka S.A. powróciła do notowań w Indeksie WIG-ESG. Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.