portal_lublin-wilno_fot._miasto_lublin

Do sieci portali dołączą dwa nowe miasta 

Nowy Jork i Dublin.

Wiosną do Lublina i Wilna dołączą dwie światowe metropolie – Nowy Jork oraz Dublin. Polsko-litewski projekt „PORTAL” rozszerzy się o nowe miasta, a „wirtualne drzwi” połączą mieszkanki i mieszkańców różnych części świata.

– Od 2021 roku Lublin i Wilno są połączone Portalem. Instalacja daje możliwość poznawania nowych ludzi, jest miejscem dialogu i komunikacji, pozwala także na podejmowanie wspólnych inicjatyw. To swego rodzaju most wizualny łączący mieszkańców odległych miejsc i przedstawicieli różnych kultur. Cieszymy się, że do projektu dołączają kolejne miasta. Wkrótce przez lubelski Portal zajrzymy na nowojorski Manhattan oraz do Dublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

„PORTAL” to instalacja, która poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazuje za pośrednictwem łącza internetowego obraz w czasie rzeczywistym między Lublinem i Wilnem. Dzięki kilkuletnim staraniom fundacji Benediktas Gylys, wiosną do sieci portali dołączą dwa nowe miasta – Nowy Jork i Dublin. Początkowo realizowane będą dwa równoległe połączenia: Nowy Jork – Dublin oraz Lublin – Wilno, a od lipca br. wszystkie cztery ośrodki połączą się razem w systemie rotacyjnym. W związku z tym od dzisiaj (11 kwietnia) trwają prace serwisowe, które przygotują lubelski Portal do połączenia z nowymi miastami.

Pomysłodawcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys, którego fundacja jest inicjatorem przedsięwzięcia. Po stronie polskiej operatorem inicjatywy są Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Miasto Lublin. Główną ideą projektu było stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. W Wilnie Portal znajduje się przed głównym dworcem kolejowym, natomiast w Lublinie w samym centrum miasta, pokazując obraz z lubelskiego deptaka oraz Placu Litewskiego. W Nowym Jorku instalacja pojawi się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Manhattanu – Flatiron South Public Plaza na Broadwayu, Fifth Avenue i 23rd Street, obok słynnego Flatiron Building i zostanie zaprezentowana przez Flatiron NoMad Partnership we współpracy z nowojorskim Departamentem ds. programu artystycznego i transportu oraz Fundacją Simonsa. Z kolei w Dublinie Portal zostanie zainstalowany naprzeciwko głównej ulicy stolicy, O’Connell Street i będzie ukazywał widok słynnego budynku The General Post Office oraz monumentu The Spire of Dublin. W Dublinie projekt realizuje Rada Miasta w ramach Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki 2024.

Więcej informacji pod linkami:

 źródło:lublin.eu