mosznowładcy
fot. Adam Mikołajczyk - Pracowania Męskich Portretów

Mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce

Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej – tak wyglądają spotkania z Mosznowładcami, akcją społeczną, której celem jest zapewnianie całkowicie bezpłatnych i bezbolesnych badań dla mężczyzn. W ciągu jednego dnia udaje się przebadać nawet 700 osób, a wszystko to, jak mówią organizatorzy – dla jaj.
 

Kampania Mosznowładcy to unikatowa inicjatywa, która w tym roku obchodzi swój okrągły dziesiąty jubileusz. Mosznowładcy edukują i zachęcają mężczyzn do troski o swoje zdrowie poprzez badania jąder i prostaty w celu wczesnego wykrywania potencjalnych nowotworów. Badania organizowane w całej Polsce przez Fundację Kapitan Światełko są zawsze bezpłatne dla uczestników, bezpieczne i bezbolesne, nie wymagane są też skierowania ani zapisy. Wszystko to aby maksymalnie skrócić drogę do zadbania o swoje zdrowie i zachęcić jak najwięcej osób do badań profilaktycznych.

 

Chociaż to przede wszystkim listopad kojarzony jest jako miesiąc męskiego zdrowia, to Mosznowładcy badają każdego roku od września do grudnia, zapewniając badania ultrasonograficzne oraz testy markerów nowotworowych dla kilku tysięcy mężczyzn w trakcie każdej edycji. Od początku funkcjonowania akcji skorzystało z niej ponad 26.000 osób w całej Polsce.

„Już od wielu lat wspieramy akcję Mosznowładcy, w której zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie. Angażując się w takie działania chcemy uświadamiać jak ważna jest regularna profilaktyka oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Akcja Mosznowładcy pokazuje, że badań profilaktycznych nie należy się bać” – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzeczniczka prasowa i dyrektorka komunikacji korporacyjnej Nationale-Nederlanden, strategicznego partnera akcji.

Firma została wielokrotnie uhonorowana grand prix w konkursie Dobroczyńca Roku za wspieranie profilaktyki męskich nowotworów wspólnie z Mosznowładcami.

Wsparcie technologiczne badań ponownie zapewniają firmy Profimedical i Hydrex z marką Domowe Laboratorium. W gronie partnerów akcji ponownie znalazły się także firmy BNP Paribas, Olivia Garden i ZEW for Men. Nietuzinkowa sesja zdjęciowa promująca kampanię realizowana była w Muzeum Historii Katowic.

Ambasadorami kampanii ponownie zostali youtuberzy – Cyber Marian i Michał Bańka (z kanału Baniak Baniaka), prezenter Mateusz Jędraś oraz Juan Zumeta i Jakub Nowicki i Maciej Mazurek – bloger, grafik, znawca mediów społecznościowych i wykładowca CDV.

„Nowotwór jądra jest najczęściej występującym nowotworem u chłopców i mężczyzn przed 30 rokiem życia. Główna grupa ryzyka to 14-35 lat. Rak jądra nie ma dokładnie określonych czynników ryzyka – może przydarzyć się bez względu na styl życia czy historię nowotworów w rodzicie. Nowotwór prostaty to najczęstszy typ nowotworu jaki dotyka mężczyzn w Polsce. Diagnozuje się coraz młodszych mężczyzn, dlatego zalecamy, aby diagnostykę w tym kierunku rozpocząć już po czterdziestce” – wyjaśnia Jakub Kajdaniuk, koordynator tegorocznej serii badaniach w ramach kampanii.

 

 

  więcej o akcji