image003

Mikołaj Kopernik”
Najlepszym Banknotem Okolicznościowym

Banknot kolekcjonerski NBP wyróżniony prestiżową nagrodą
The Regional Banknote and ID Document of the Year Awards

Narodowy Bank Polski poinformował, że banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie The Regional Banknote and ID Document of the Year Awards w kategorii Najlepszy Banknot Okolicznościowy. Wyróżnienie przyznano podczas konferencji High Security Printing w Sofii za projekt uwzględniający dziedzictwo kulturowe kraju emitującego, zaawansowanie techniczne i zabezpieczenia banknotu.

 

Banknot „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wprowadzony do obiegu 9 lutego 2023 r. z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, lekarza i ekonomisty. Został wyprodukowany na podłożu polimerowym. Na banknocie znajdują się elementy odnoszące się do życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej widnieje wizerunek astronoma, tzw. portret toruński. Na stronie odwrotnej są przedstawione monety z czasów Kopernika, natomiast w tle znajduje się wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Na banknocie znajduje się jedno z najnowocześniejszych zabezpieczeń na świecie: to umieszczone w lewym dolnym rogu zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny.

 

To już kolejna nagroda dla banknotu kolekcjonerskiego NBP. W 2021 r. banknot z Lechem Kaczyńskim uznany został za najlepszy banknot kolekcjonerski roku przez Reconnaissance International podczas uroczystej gali High Security Printing EMEA w Tallinie.