Ściana_Bogdanka_Kombajn-1

Kolejny rekord górniczy w Bogdance

Początek roku przynosi kolejne doskonałe wiadomości z kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Tym razem górnicy mogą pochwalić się przygotowaniem do eksploatacji najdłuższej ściany nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce!

29 stycznia 2024 r. o godzinie 8:00, na pierwszej zmianie, decyzją Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego LW Bogdanka rozpoczęła eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Ściana ta będzie eksploatowana kombajnem ścianowym. Jej miąższość (grubość pokładu) szacowana jest na ok. 2,8 m. Rekordowa ściana zlokalizowana jest w polu wydobywczym Bogdanka, na głębokości 1020 metrów pod ziemią. Jest to pierwsza ściana w polu czwartym w pokładzie 391. Jej wybieg szacuje się na 3015 metrów. To 98. ściana w historii firmy – powiedział Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu LW Bogdanka ds. pracowniczych i społecznych.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje imponująca długość tej ściany, tj. aż 380 metrów. Bazując na tym parametrze, ściana 1/IV/391 jest nie tylko najdłuższą ścianą w 41-letniej historii kopalni Bogdanka, ale i w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW „Bogdanka” S.A. – Bardzo dziękuję naszej Załodze za gotowość i zrealizowanie tak ambitnego celu. Obecnie, w pełni realizujemy ogłoszone w Strategii Spółki plany produkcyjne opierające się na miksie 3-4 ścian. Nowa ściana daje nam możliwość elastycznego planowania ruchu w zakładzie górniczym. To także świetna wiadomość w kontekście planów produkcyjnych na 2024 rok, które ustaliliśmy na ok. 9 mln ton – dodaje prezes Wyligała.

To bardzo dobra informacja z punktu widzenia efektywności i ekonomii naszego biznesu. Duża miąższość, połączona z rekordową długością ściany, zapewnia wysoką wydajność i efektywność ekonomiczną, co bezpośrednio przełoży się na planowany niski jednostkowy koszt wydobycia dla tej ściany. To niezwykle ważne w obecnej sytuacji rynkowej, gdzie obserwujemy zmniejszony popyt i spadki cen wobec sytuacji sprzed roku – powiedział Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu LW Bogdanka ds. ekonomiczno-finansowych.

W terminologii górniczej, „długość” ściany w kopalni jest to obszar pomiędzy dwoma chodnikami przyścianowymi, w którym eksploatuje się pokład węgla. Z kolei „wybieg” ściany to obszar w głąb górotworu, który przeznaczony jest do eksploatacji dla danej ściany wydobywczej.

###

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku LW Bogdanka S.A. powróciła do notowań w Indeksie WIG-ESG. Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.