Kolejne rekordy liczby pasażerów kolei.
Warto pamiętać o zasadach bezpiecznego podróżowania pociągiem.


Koleją w Polsce podróżuje coraz więcej pasażerów – w ubiegłym roku ich liczba osiągnęła rekordowy, wyższy niż przed pandemią poziom. W pierwszym półroczu 2023 r. z usług kolei skorzystało 181,6 mln pasażerów, o 23,5 mln więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Wsiadając do pociągu, mamy pewność, że korzystamy z bezpiecznego
środka transportu.

Czy pamiętamy jednak o wszystkich zasadach bezpieczeństwa?


Ekspertem w tej dziedzinie jest lubiany przez dzieci nosorożec Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC II realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Podnosi świadomość najmłodszych pasażerów i ich opiekunów w zakresie tego, jak bezpiecznie zachowywać się w trakcie podróży czy na przejazdach kolejowo-drogowych.
W 2022 r. w Polsce z kolei skorzystało 342,2 mln pasażerów, co jest najlepszym wynikiem w ostatniej dekadzie. Według statystyk UTK okres wakacyjny sprzyja podróżom, a kolej staje się wyborem numer jeden dla wielu osób. W czerwcu, czyli w miesiącu rozpoczynającym wakacje, pociągami podróżowało ponad 31 mln osób – o 4,8 mln więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Pasażerowie coraz bardziej doceniają nie tylko komfort i szybkość podróżowania, ale także ekologiczny wymiar kolei.

Rosnąca liczba pasażerów i pełnia sezonu turystycznego to dobra okazja, by przypomnieć o tym, że nie ma wakacji od zasad bezpieczeństwa. W przypadku najmłodszych podróżników z pomocą przychodzi bohater Kampanii Kolejowe ABC II. Organizowane przez UTK pikniki rodzinne to dobra okazja do zabawy i nauki, a emisja spotów w pociągach w okresie wakacyjnym pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.


W tym roku plenerowe imprezy Kampanii Kolejowe ABC II odbyły się już w Lublinie, w Helu, w Świnoujściu i w Wiśle. Łącznie w spotkaniach w tych miastach z uwielbianym przez dzieci Rogatkiem uczestniczyło blisko 16 tys. osób. Podczas pikników można wziąć udział w interaktywnych grach i zabawach, konkursach, a także spotkać policjantów i strażaków, którzy chętnie dzielą się wiedzą na temat swojego zawodu. Kolejne plenerowe wydarzenie zaplanowano na 19 sierpnia w Darłowie. Co ciekawe, zajęcia edukacyjne może zorganizować  dla dzieci praktycznie każdy. Wystarczy odwiedzić stronę internetową Kampanii Kolejowe ABC II i pobrać publikacje dla najmłodszych, propozycje gier i zabaw. Dzięki świadomości zasad bezpieczeństwa w trakcie oczekiwania na pociąg czy w czasie przejazdu nim, podróż może minąć komfortowo i spokojnie.


Czy lubimy kolej?


Ponad 83% osób lubi podróżować koleją. 68% respondentów w pytaniach o ocenę poziomu bezpieczeństwa na kolei w ujęciu ogólnym wskazała na odpowiedzi dobre i bardzo dobre – tak wynika z badania przeprowadzonego przez UTK w 2021 r. Urząd prowadzi właśnie kolejne badanie opinii pasażerów, aby sprawdzić, jak zmieniają się oceny kolei w Polsce np. pod względem komfortu podróżowania, bezpieczeństwa, punktualności czy rozkładu jazdy

Po powrocie z podróży warto więc podzielić się opinią przez interaktywny formularzdostępny na stronie www.utk.gov.pl/ankieta.
Kampania Kolejowe ABC II realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to druga edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, propagującej zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystaniaz transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójnościw ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Więcej informacji znaleźć można na stronie www.kolejoweabc.pl oraz na profilach KampaniiKolejowe ABC II na Facebooku, Instagramie i TikToku.


www.kolejoweabc.pl
Facebook: @kampania.kolejowe.abc
Instagram: @kolejowe_abc
TikTok: @kolejowe.abc
YT: @UTKKolejoweABC