kogeneracjanew

Kogeneracja dla wszystkich – szeroki dostęp do technologii

Wysokosprawna kogeneracja od kilku lat jest niezwykle popularnym rodzajem inwestycji. W zasadzie każde przedsięwzięcie wymagające więcej niż jednego rodzaju energii może być zasilane technologią tego typu, a biorąc pod uwagę jej niewątpliwe atuty takie, jak na przykład niezwykle wysoka wydajność, niskoemisyjność, niski pobór paliwa, a co za tym idzie wydatne oszczędności – inwestycja w kogenerację wydaje się po prostu bardzo rozsądna. Nawet najbardziej skomplikowana instalacja może się bowiem „spłacić” już w kilka lat od jej uruchomienia.

Kogeneracja opłaca się nawet mniejszym podmiotom

Skuteczność rozwiązań opartych o układy kogeneracyjne potwierdzana jest regularnie przez wyniki poszczególnych podmiotów po uruchomieniu agregatów. Największe inwestycje generują nawet do 12 MWe, a łącznie Eneria zrealizowała projekty o łącznej mocy przekraczającej już 700 MWe. Oczywiście najlepsze wyniki osiągają duże zespoły urządzeń, stosowane najczęściej w elektrociepłowniach lub dużych zakładach wydobywczych, jak Jastrzębska Spółka Węglowa, jednak równie skuteczne są kogeneracyjne agregaty prądotwórcze o nieco mniejszej mocy. Stosuje się je na przykład w zakładach produkcyjnych, produkcji roślinnej, a także niejednokrotnie inwestują w nie także duże gospodarstwa rolne. Najrozsądniejsze są wówczas skojarzone projekty związane z jednoczesną budową biogazowni, która produkuje kaloryczne paliwo do napędzania agregatów kogeneracyjnych. Wówczas można nawet mówić o pewnej samowystarczalności, do której przy odpowiednich nakładach mogą doprowadzić właściciele większych gospodarstw. Wystarczy, że produkuje się tam odpowiednią ilość biomasy, którą biogazownia wykorzysta do stworzenia biogazu. Jest to świetne paliwo napędzające kogeneracyjne agregaty prądotwórcze, na równi wykorzystywane z innymi rodzajami gazu, jak ziemny, czy syngaz.

Zabudowa kontenerowa do agregatów kogeneracyjnych

Szczególnym rodzajem inwestycji jest agregat kogeneracyjny w zabudowie kontenerowej. Jest to integralna całość, inwestycja pod klucz. Klient otrzymuje więc w pełni sprawne, przetestowane urządzenie wraz z całą aparaturą towarzyszącą. Całość jest od razu gotowa do pracy. To o tyle istotne, że klient musi w zasadzie tylko przygotować odpowiednie podłoże. Warto pamiętać, że ze względu na charakter oferty agregatów w zabudowie kontenerowej naturalnie pojawia się kolejny atut – niezwykła mobilność. Kontener może zostać po prostu przeniesiony w inne miejsce i w żaden sposób nie traci wówczas swoich właściwości i wydajności. Eneria oferuje klientowi także szeroki wachlarz usług dodatkowych, a wśród nich choćby efektywne wygłuszenie kontenera. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy agregat kogeneracyjny pracuje w bezpośrednim sąsiedztwie z działalnością personelu zakładowego. Wówczas kwestia generowanych przez urządzenie decybeli może znacząco wpłynąć na komfort pracy. Inwestycja w wygłuszenie go znacząco poprawia. Całość oferty Enerii uzupełnia jeszcze najwyższej jakości usługa serwisowo gwarancyjna realizowana w trybie 24/7.