Ten wpis jest już nieaktualny!
Mlode_glowy_820x360

Już ponad 1200 nowych szkół w projekcie
MŁODE GŁOWY Fundacji Martyny Wojciechowskiej


Czas zacząć rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie! Kolejne szkoły dołączają do ogólnopolskiego projektu badawczego i kampanii edukacyjnej MŁODE GŁOWY organizowanych przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej ze wsparciem strategicznym TikToka. To już ostatni dzwonek! Szkoły mogą zgłaszać się do projektu tylko do 31 grudnia 2022 roku na stronie www.mlodeglowy.pl.


Projekt MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym obejmuje największe w Polsce badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz kampanię edukacyjną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli. Celem jest stworzenie programu profilaktycznego i zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych. Ostatnie statystyki są alarmujące – według danych polskiej policji w 2021 r. aż 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77% wzrost zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W tym roku sytuacja będzie jeszcze gorsza – w zaledwie dziewięć miesięcy (od stycznia do września 2022 r.) doszło łącznie do 1535 zamachów samobójczych. Śmiercią zakończyło się 108 z nich.
– To ostatni dzwonek. Musimy zacząć działać w temacie zdrowia psychicznego już dziś. Od rozpoczęcia akcji zgłosiło się do nas mnóstwo młodych osób, szkół i rodziców. Młodzież często mówi o tym, że bardzo ciężko znoszą presję, oczekiwania czy wyścig po coraz lepsze oceny. To ważne, żeby mogli powiedzieć co czują i czego potrzebują. Czas dać młodym ludziom głos! Dlatego powstały MŁODE GŁOWY. Naszym partnerem strategicznym i głównym kanałem komunikacyjnym został TikTok. W ciągu pierwszego tygodnia od ogłoszenia akcji treści związane z kampanią MŁODE GŁOWY wyświetlono na tej platformie aż 16 milionów razy – mówi Martyna Wojciechowska, mama, dziennikarka i podróżniczka, prezeska Fundacji UNAWEZA.

Ostatni dzwonek dla szkół


Badania koordynowane wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 10-19 lat zarówno z dużych miast jak i małych miejscowości z każdego krańca Polski. Ankieta jest prosta, anonimowa, a jej wypełnienie trwa mniej niż jedna godzina lekcyjna.
31 grudnia 2022 roku mija termin zgłaszania się do badania. W projekcie uczestniczy już 1500 szkół, a od startu akcji zgłosiło się już ponad 1225 kolejnych placówek. Martyna Wojciechowska odwiedzi też wybrane szkoły, które wezmą udział w akcji MŁODE GŁOWY.


Po zakończeniu badania w pierwszym kwartale 2023 roku powstanie ogólnopolski raport oraz ruszy kampania społeczna dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Analiza wyników posłuży również do stworzenia programu profilaktycznego, szczegółowych rekomendacji oraz konkretnych narzędzi dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Po badaniu każda ze szkół biorących udział w akcji otrzyma również zanonimizowane wyniki dla swojej społeczności.
– Gdy tylko przeczytałam o projekcie „Młode Głowy”, od razu zarejestrowałam naszą szkołę. Uznajemy, że równie ważny jak nauka jest dobrostan młodego człowieka, jego emocje i poczucie bezpieczeństwa. Nasza społeczność jest bardzo aktywna w pracy nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Dlatego organizujemy wiele form wsparcia, debaty uczniowskie, ale też imprezy „dobrostanowe”, przygotowujemy nauczycieli do pracy wychowawczej. Projekt Martyny Wojciechowskiej wpisuje się naturalnie w nasze dotychczasowe działania i nasze marzenia, aby dzieci i młodzież byli naprawdę szczęśliwi – mówi Agnieszka Tomasik, Dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku

 

Edukacja i normalizowanie sięgania po pomoc przy wsparciu TikToka


Od startu akcji MŁODE GŁOWY TikTok, jako partner strategiczny i główny kanał komunikacyjny akcji wspiera szereg działań edukacyjnych promujących projekt, a przede wszystkim normalizujących sięganie po pomoc. Do akcji włączył się raper Bedoes, a także popularni twórcy TikToka jak Kacper Zembrzucki (@zetkacper), Karolina Tuchalska – Siermińska (@odnova.psycholog), Natalia Sisik (@nataliasisik), Narodziny Wegetarianki (@narodzinywegetarianki) czy Magdalena Chorzewska (@chorzewska_instaporadnia).
Działania MŁODE GŁOWY prowadzone są we współpracy z szeregiem fundacji, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych m.in.: Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim – Instytutem Pedagogiki, Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, Naczelną Radą Adwokacką, Naczelną Izbą Lekarską, Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacją po Drugie, Fundacją Zobacz… JESTEM, SEXed, Nastoletnim Azylem, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Librus i Twójpsycholog.pl.
Akcję w swoich kanałach wsparli też m.in. Anna Lewandowska, Anita Werner, Anja Rubik, Wersow, Friz, Damian Michałowski, Agnieszka Woźniak-Starak, Joanna Przetakiewicz, Kasia Błażejewska, Ewa Drzyzga, Kinga Sawczuk, Paulina Krupińska, Olivier Janiak, Dzieciaki Cudaki, Maja Ostaszewska, Justyna Kowalczyk, Magda Bereda, Karolina Ferenstein-Kraśko czy Rafał Gębura.

***

O projekcie

“MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” to ogólnopolski projekt badawczy i kampania edukacyjna dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.
Projekt MŁODE GŁOWY obejmuje największe w Polsce, bezpłatne badanie stanu psychicznego dzieci i młodzieży oraz kampanię edukacyjną. Działania mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc.
Projekt jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Badanie obejmujące uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, realizowane jest wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg. Strategicznym partnerem akcji i główną platformą działań komunikacyjnych jest TikTok.
www.mlodeglowy.pl
tiktok.com/@mlode_glowy




O Fundacji UNAWEZA
Fundacja UNAWEZA została założona przez Martynę Wojciechowską. Daje kobietom skrzydła poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełnia ich marzenia. Pomaga w Polsce, Ukrainie i na krańcach świata. Teraz Fundacja kieruje swoje działania również na młodych ludzi. Słowo UNAWEZA pochodzi z suahili i po angielsku oznacza YOU CAN. MOŻESZ. Każdy z nas może.
A RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
www.unaweza.org

 

O TikTok
TikTok jest czołową platformą krótkich filmów nagrywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Naszą misją jest inspirowanie, pobudzanie kreatywności i sprawianie radości. TikTok posiada globalne biura w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Berlinie, Polsce, Izraelu, Dubaju, Bombaju, Krajach Nordyckich, Singapurze, Dżakarcie, Seulu i Tokio. https://www.tiktok.com/pl/