adamed

Jesienna edycja bezpłatnych warsztatów naukowych dla młodzieży ADAMED SmartUP Academy w Lublinie

Czy wiesz jakie drobnoustroje wykorzystujemy do produkcji żywności i leków? A może chcesz samodzielnie wyizolować i zbadać DNA? To wszystko i wiele więcej będzie możliwe podczas tegorocznej jesiennej edycji warsztatów ADAMED SmartUP Academy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zapisy na zajęcia weekendowe dla nastolatków ruszają już 29 września.


Już po raz drugi w tym roku Fundacja Adamed zaprasza młodzież w wieku 14-19 lat do udziału w bezpłatnych warsztatach z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku w warsztatach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczniów.


Udział w ADAMED SmartUP Academy daje młodym fascynatom nauki możliwość poznania jej od tej praktycznej strony. Każdy z uczestników warsztatów ma możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń. Zajęcia prowadzone są przez pracowników najlepszych polskich uczelni, a wgląd w ich codzienną pracę jest dla uczestników bezcenny – opowiada Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.


Tym razem spotkania odbędą się w trzech miastach: Lublinie, Krakowie i Warszawie. Program zajęć tworzą naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Warszawskiej.


Serdecznie zapraszamy uczniów, którzy interesują się naukami ścisłymi do udziału na naszych warsztatach. Uczestnicy będą mogli m.in. samodzielnie wyizolować DNA, wykonać reakcję PCR czy otrzymać mleko bezlaktozowe w wyniku immobilizacji laktazy. Praktyczne zajęcia w laboratorium będą doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji w szkole – dr Radosław Mencfel, koordynator biotechnologii, Katolicki Uniwersytet Lubelski.


Oto plan zajęć w Lublinie:

  • 19.11 –  Poznaj świat enzymów
  • 19.11 –  Jak unieruchomić enzymy?
  • 26.11 – Sprawdź się w roli biotechnologa – izolacja DNA
  • 26.11 –  Sprawdź się w roli biotechnologa – projektowanie i wykonanie reakcji PCR
  • 3.12 – Mikroorganizmy w służbie człowieka
  • 3.12  – Kiedy stajemy się super człowiekiem?


Opisy poszczególnych zajęć, regulamin i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie: https://adamedsmartup.pl/warsztaty/.

Zapisy są prowadzone od 29 września, a liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Chętni mogą zapisać się na więcej niż jeden warsztat.

Na stronie można znaleźć też inne informacje dotyczące działań Fundacji Adamed, prowadzonych w ramach programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP