Instalacja oświetlenia w postaci listew LED-owych to sposób na wykreowanie zachwycającego oświetlenia domu czy mieszkania. Sprawdzi się nie tylko jako ozdoba salonu, kuchni czy sypialni, ale również w aranżacji przestrzeni wokół obejścia. W przygotowanym artykule wyjaśniamy wszystkie wątpliwości odnośnie instalacji listew oraz odpowiadamy na pytanie jak podłączyć listwy LED w mieszkaniu.
Listwy LED – wyjątkowy sposób na oświetlenie wnętrza
Montaż listew LED-owych to nowoczesny sposób na wprowadzenie do aranżacji oświetlenia, które pomoże nam stworzyć wyjątkowy nastrój. Szeroki asortyment produktów tego typu pozwoli na wybór elementu idealnie trafiającego w nasze upodobania oraz wizję stylizacyjną naszego wnętrza. Umieszczenie oprawy świetlnej w listwach ściennych, nad blatem kuchennym czy w podwieszanym suficie stanie się zachwycającym dopełnieniem każdej nowoczesnej stylizacji. Sposób montażu jest ściśle uzależniony od rodzaju taśmy oraz miejsca montażu. Co innego sprawdzi się w chwili, gdy pasek montujemy w pokoju, a oświetlenie zakrywają listwy przysufitowe, a co innego wybierzemy do montażu na zewnątrz budynku. Najpopularniejszym wyborem są listwy LED-owe o mocy 12 V ze względu na niewielką moc potrzebną do działania oraz prosty montaż. Jak podłączyć listwy tego typu?
Jak podłączyć listwy LED w mieszkaniu?
Do podłączenia najpopularniejszego rodzaju listwy LED-owej o mocy 12 V potrzebny będzie zasilacz pasujący do elementu świetlnego o takiej mocy. Bez trudu znajdziemy je w sklepach z listwami LED. W przypadku instalacji oświetlenia LED RGBW potrzebny będzie nie tylko zasilacz, ale również sterownik, który pomoże nam w dostosowaniu barwy światła do otoczenia. Najprostszym w montażu oświetleniem stworzonym w technologii LED są taśmy samoprzylepne wymagające jedynie dokładnego oczyszczenia miejsca, w którym mają zostać przyklejone. Sprawdzają się doskonale jako źródło światła montowane w listwy przypodłogowe LED. Element tego typu daje niezwykle satysfakcjonujący efekt przy minimum pracy. Brak konieczności używania skomplikowanych narzędzi skraca czas spędzony na instalacji i ogranicza ilość brudu. Nieco bardziej wymagającym rozwiązaniem jest podłączanie listew LED przy użyciu profili aluminiowych. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, ale jednocześnie bardziej czasochłonna.
Jak podłączyć listwy LED w profilach aluminiowych?
Podłączenie listew LED-owych w profilach jest nie tylko tańsze, ale również bardziej wytrzymałe na działanie różnych czynników zewnętrznych. Aby prawidłowo zamontować takie oświetlenie musimy najpierw umieścić paski w profilu używając do tego taśmy dwustronnej. Następnie podłączamy ją do zasilacza, którego na tym etapie jeszcze nie podłączamy do źródła energii elektrycznej, ze względu na konieczność przylutowania przewodów zgodnie z zaleceniami producenta. Profil z wklejoną taśmą przytwierdzamy w wybranym przez nas miejscu przy pomocy wkrętów albo uchwytów lub z użyciem taśmy dwustronnej. Ostatni sposób jednak jest zdecydowanie mniej pewny i wytrzymały. Ostatnią fazą jest podłączenie całej instalacji do prądu.
Odpowiednio zamontowane listwy LED będą działać bezproblemowo przez długie lata, zapewniając nam we wnętrzu wyjątkową oprawę świetlną. Jeśli zdecydujemy się na dodatkową ochronę w postaci mlecznych lub przezroczystych przesłon możemy wykreować niezwykły klimat we wnętrzu.