FOTOWOLTAIKA

Farma fotowoltaiczna Bogdanki na finiszu

Zakończyły się główne prace instalacyjne przy budowie nowej farmy fotowoltaicznej w Bogdance, woj. lubelskie. Na działce o powierzchni 5,66 ha zainstalowano już 5.552 wysokowydajnych, dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Nowa farma będzie posiadać moc 3 MWp.

To pierwsza farma fotowoltaiczna spółki LW Bogdanka. Zlokalizowana jest ona na terenach przemysłowych, w bezpośredniej bliskości zakładu górniczego w Bogdance i torów kolejowych, które wykorzystywane są do transportu węgla kamiennego. Sama farma zajmuje powierzchnię równą 9 boiskom piłkarskim.

Znaczną część tego terenu, tj. ok. 77%, stanowi naturalna zieleń (tzw. powierzchnia biologicznie czynna). Szczytowa moc farmy jest porównywalna do zapotrzebowania na prąd wszystkich budynków naziemnych kopalni w dni, kiedy nie są prowadzone prace dołowe. Projektowanie oraz budowa farmy zajęły 16 miesięcy. Inwestycja kosztować będzie blisko 11,5 mln zł.

Budowa farmy to dowód na to, że już na poważnie wdrażamy w życie zapisy naszej nowej Strategii, która zakłada inwestycje Bogdanki w OZE. Przypomnę, że docelowo nasza spółka chce mieć około 500 MW mocy ze źródeł odnawialnych. To zatem nasz pierwszy krok w kierunku transformacji Spółki i w kierunku zielonej
energii – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

Na naszej pierwszej farmie zastosowaliśmy wysokowydajne, dwustronne panele monokrystaliczne z warstwą PERC. Panele posiadają 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią liniową gwarancję mocy. Będziemy na bieżąco, szczegółowo analizować wszystkie parametry instalacji, ponieważ planujemy docelowo rozbudować tę farmę aż do uzyskania mocy 30 MWp – mówi Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.

Mamy już odpowiednie przyłącza energetyczne Sn 6kV (do przesyłania wyprodukowanej energii), energetyczne NN 0,4kV (potrzeb własnych i remontowych), teletechniczne miedziane i światłowodowe dla potrzeb telemechaniki, sterowania i wizualizacji. Liczymy, że zgodnie z umową, pierwszy prąd z farmy popłynie na początku sierpnia – ocenia Dariusz Dumkiewicz.


Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia.
Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta