Jak buduje się piłkarska przyszłość Lubelszczyzny


Górnik Łęczna pożegnał się z Ekstraklasą i znów musi walczyć o powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. W porównaniu z Mazowszem, Małopolską czy Śląskiem województwo lubelskie nie może pochwalić się tak wielką piłkarską tradycją, czy licznymi trofeami wypełniającymi klubowe gabloty. A jak przedstawiają się perspektywy na przyszłość? Zobaczmy, jak wygląda na Lubelszczyźnie praca z piłkarską młodzieżą.

Analizując standardy szkolenia młodzieży, posłużymy się obiektywnym narzędziem oceny i klasyfikacji akademii piłkarskich. Takim narzędziem jest Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jest to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Zobaczmy, jak wypada województwo lubelskie w tym programie. Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymało w całym regionie trzydzieści osiem szkółek. W skali kraju w tym aspekcie Lubelszczyzna plasuje się w drugiej połowie stawki. Wśród tych szkółek jedenaście uzyskało brązową gwiazdkę, sześć srebrną i jedna złotą. Dwadzieścia szkółek certyfikowane zostało na podstawowym zielonym poziomie.

Złotą gwiazdkę udało się zdobyć Akademii Górnika Łęczna. Aktualnie programem certyfikacji objętych jest w niej 15 zespołów szkółki, w których trenuje prawie 300 zawodników szkolonych przez 19 wykwalifikowanych szkoleniowców. W tym gronie można znaleźć 2 trenerów z licencją UEFA Elite Youth, 5 trenerów z licencją UEFA A, 8 trenerów UEFA B oraz 4 szkoleniowców UEFA Grassroots C. Zajęcia w tych grupach odbywają się na podstawie autorskiego, klubowego programu szkolenia według najwyższych standardów.

Kluby, które mogą pochwalić się srebrną gwiazdką, to: MKS Podlasie, AMSPN Hetman Zamość, BKS Lublin, DKS Gaudium Zamość, Osiedlowe Stowarzyszenie Vrotcovia Lublin oraz Tomasovia Tomaszów Lubelski. Patrząc na tę listę szkółek, dostrzegamy, że mają one różne formy organizacyjne, a także siedziby w różnych punktach Lubelszczyzny. Czynniki te nie są bowiem kluczowe dla zbudowania dobrej szkółki. Liczy się infrastruktura, program szkolenia i kadra trenerska. Dzięki rozwijaniu sieci takich certyfikowanych szkółek w całym województwie, istnieje szansa na wychowanie kolejnych piłkarskich gwiazd, którym kibicować będzie cała Lubelszczyzna.

Wszystkie informacje o certyfikowanych szkółkach piłkarskich z województwa lubelskiego oraz o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich znajdą Państwo na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja

Źródło informacji: PZPN