Granfluencerzy

Granfluencerzy, czyli pokolenie 60+ królujące w internecie

Termin „Influencer” kojarzony jest najczęściej z młodym pokoleniem, generacją wychowaną w świecie nowych technologii. Ten obraz zaczyna powoli ulegać zmianie, bo coraz większą popularnością w sieci cieszą się osoby dojrzałe. To pokolenie ma także coraz większą siłę nabywczą. Na naszych oczach rodzi się nowe zjawisko, nowa kategoria influencerów: granfluencerzy. Są to osoby z pokolenia silver 60+, które chętnie udzielają się w mediach społecznościowych, a ich profile są obserwowane przez dziesiątki tysięcy osób. Seniorzy udowadniają, że w każdym wieku można zaistnieć w Internecie. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv zaprasza do obejrzenia reportażu „Granfluencerzy: kiedy babcia zarabia na Instagramie” oraz filmu „DANCE ON! Przesuwanie granic” opowiadającego o możliwościach i ograniczeniach naszego ciała z uwagi na wiek.

Dokument przedstawia kilkoro niemieckich i hiszpańskich granfluencerów podbijających Internet, m.in. w świecie mody. Jednym z bohaterów jest emerytowany agent nieruchomości, który w trakcie pandemii wraz z wnuczką założył konto na Instagramie i powołał do życia „Hiszpańskiego Króla”. Teraz zanany w social mediach jako „The Spanish King” obrazuje swoje życie bardzo wysmakowanymi zdjęciami lub wesołymi rolkami. Swoją działalnością zwrócił na siebie uwagę jednej ze światowych marek odzieżowych, która nawiązała z nim współpracę. W Hiszpanii, tak jak w całej Unii Europejskiej, rośnie średnia wieku. Kraj ma jeden z najniższych wskaźników urodzeń w Europie. Społeczeństwo siwieje, ale „The Spanish King” wnosi nieco kolorytu w tę szarzyznę. Coraz więcej seniorów podbija reklamę i Instagram. Słowa z filmu dokumentalnego „Granfluencerzy: kiedy babcia zarabia na Instagramie” dostępnego do 16 października pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/107194-037-A/re-granfluencerzy/ doskonale obrazują istotę zjawiska. Trend dojrzałych influencerów łamie stereotypy dotyczące wieku i dowodzi, że każdy może rozwijać swoją karierę w wirtualnym świecie, bez względu na metrykę.

W Polsce także powoli rośnie liczba emerytów, których stać na różnego rodzaju dobra – produkty i usługi będące poza zasięgiem naszych dziadków, a nawet rodziców. Z jednej strony chodzi o wzrost zasobności portfeli osób 60+, z drugiej o zmianę nawyków i przyzwyczajeń kolejnych pokoleń. To zjawisko, rozwinięte w krajach zachodnich, od kilku lat zaczyna też być widoczne w Polsce, gdzie coraz więcej dojrzałych osób podejmuje się pracy influencera.

Beata Borucka, znana w social mediach jako Mądra Babcia uważa, że osoby starsze mają takie samo prawo do korzystania z dobrodziejstw techniki, jak wszyscy inni. – Dzisiejsze pokolenie 50 czy 60-latków to osoby oswojone ze światem cyfrowym, bo kiedy komputery i digitaliazcja wchodziła do naszego życia mieliśmy lat 30 czy 40, byliśmy czynni zawodowo i aktywni społecznie – mówi Mądra Babcia. – Ponadto w starszym wieku, kiedy przechodzimy na emerytury, a dzieci mają własne gniazda, naszym fantastycznym zasobem jest czas i powtórna ciekawość świata. W reportażu ARTE.tv o granfuencerach są pokazane świetne przykłady właśnie takiego korzystania z życia i świata techniki, debiutu w modelingu czy grywania w reklamach – tłumaczy. Według danych prowadzącej profil, kanały Mądrej Babci zrzeszają w świecie wirtualnym ponad 400 tysięcy kobiet, a telewizja internetowa Silver TV przyciąga przed ekrany średnio 1,5 mln widzów, dostępna pod linkiem: O nas – SILVER TV*

Jan Adamski, będąc na emeryturze i mając dużo czasu wolnego, postanowił spełniać swoje marzenia i tak jak młode pokolenie, dzielić się swoją pasją w Internecie. Zyskał swoją popularność dzięki blogowi JanAdamski.eu poświęconemu męskiej modzie. Jak twierdzi, zjawisko granfluencerów nie jest już takie nowe i w naturalny sposób wynika z faktu, że osoby w wieku senioralnym coraz lepiej radzą sobie w mediach społecznościowych. – Dojrzali użytkownicy dzięki obecności w sieci mogą dzielić się swoją wiedzą i dostarczać ogrom radości swoim widzom i czytelnikom. Fakt, że z moich modowych porad korzystają ludzie młodzi, jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji. Moją pasją jest klasyczna męska elegancja: lubię o tym pisać, tworzyć i prezentować własne stylizacje utrzymane w tej konwencji, a także projektować garnitury. Główna aktywność Jana Adamskiego koncentruje się na blogu mającym 200-250 tysięcy odsłon miesięcznie. Konta w portalach społecznościowych stanowią uzupełnienie w postaci 60 tys. obserwatorów na Instagramie i 23 tys. na Facebooku.

Elżbieta Klepacka, jedna z najbardziej znanych granfluencerek w sieci, prowadzi aktywny i inspirujący profil dotyczący zdrowia, mody, kulinariów, i podróży. Kryjąca się pod pseudonimem eliza_betka pokazuje, że w każdym wieku można być pełnoprawnym członkiem wirtualnej społeczności. – Tak zwane pokolenie silversów 50 i 60-latków wciąż jest aktywne, twórcze, chce się uczyć, rozwijać i dzielić swoją mądrością życiową oraz doświadczeniem z młodym pokoleniem. – twierdzi Elżbieta Klepacka. – Nigdy nie jest za późno na życiowe zmiany. Warto pokazywać siłę ludzi dojrzałych, przekazywać swoją wiedzę, pasję i sukcesy – dodaje. Elżbieta udowadnia, że pokolenie 50+ może również spełniać marzenia i osiągać sukcesy w Internecie. W 2022 roku otrzymała tytuł laureata plebiscytu „21 osób Flexi na XXI wiek” w kategorii Znani i Lubiani. Jej profil na Instagramie jest obserwowany przez 131 tysięcy osób (https://www.instagram.com/eliza_betka/).

Polscy granfluencerzy jako liderzy opinii w Internecie pokazują, że udzielanie się w mediach społecznościowych to okno na świat, które dostarcza rozrywki, spełnia marzenia, umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów i solidaryzuje małe społeczności. Prezentowany przez ARTE.tv reportaż „Granfluencerzy: kiedy babcia zarabia na Instagramie” ukazuje, jak dojrzałe pokolenie potrafi prężnie działać w mediach społecznościowych, osiągać przy tym popularność i czerpać satysfakcję z tego zajęcia.

Kolejny film dostępny w bezpłatnym serwisie ARTE.tv o limitach związanych z naszym wiekiem to „DANCE ON! Przesuwanie granic”, który można zobaczyć bezpłatnie jeszcze do 18 stycznie pod linkiem: Dance On! – Przesuwanie granic – Obejrzyj cały dokument | ARTE. Produkcja opowiada o tancerzach, którzy pomimo dość młodego wieku w swoim zawodzie uchodzą już za seniorów. Większość profesjonalnych tancerzy i tancerek przechodzi na emeryturę najpóźniej w wieku 40 lat. Jednak ich dojrzałość to także ogromny potencjał artystyczny, który coraz częściej podważa gloryfikację młodości. W dokumencie z bliska przyglądamy się pracy m.in. gwiazd baletu Poliny Semionowej (38) i Friedemanna Vogla (43), którzy dzielą się swoimi osobistymi spostrzeżenia na temat swojej kariery i zastanawiają się nad tym, czy w nomenklaturze tańca nie są już staruszkami.