Zdjęcie ergonomicznego stanowiska pracy.

Ergonomiczne wyposażenie stanowiska pracy i nowe zasady dotyczące jego organizacji

 

 W wielu miejscach pracy dotychczasowe krzesła mogą nie spełniać nowych zasad ergonomicznego miejsca pracy. Prawdopodobnie część firm będzie musiała je wymienić. Otóż krzesło zgodne z wymogami musi umożliwiać:

regulację podłokietników

regulację wysokości siedziska

regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

regulację kąta pochylenia oparcia.

Ponadto powinno mieć odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Takie wymogi sprawiają, że poszukiwania dobrego fotela biurowego mogą okazać się czasochłonne. Dlatego podajemy model, który spełnia wszystkie wymogi i zapewni pracownikom odpowiedni komfort pracy – czarny fotel biurowy obrotowy (https://biurpap.pl/wyposazenie-biura/krzesla-biurowe/fotel-biurowy-obrotowy-ef-hg0001h-czarny). Natomiast, jeżeli pracownik zasygnalizuje pracodawcy, że mimo ergonomicznego wyposażenia stanowiska pracy nadal odczuwa dyskomfort i potrzebuje podnóżka, pracodawca powinien mu go dostarczyć.

 Jaki podnóżek do biurka wybrać?

W ofercie Biurpap dostępne są różne rodzaje podnóżków. Najlepiej wybrać produkt, który oferuje jak najwięcej funkcji. Dzięki temu każdy może taki podnóżek indywidualnie dostosować do specyfiki własnego ciała.

Należy zwrócić uwagę, aby podnóżek oferował regulację wysokości i kąta nachylenia w 2 lub 3 poziomach. Dodatkowym atutem jest antypoślizgowa powierzchnia oraz bieżnik na płozach zapobiegający przemieszczaniu się podnóżka. Niektóre modele wyróżniają się specjalną wypukłą powierzchnią, umożliwiającą masaż stóp, pomagającą tym samym redukcję stresu i poprawiającą krążenie.

Dobrze zaprojektowane, ergonomiczne stanowisko pracy powinno składać się nie tylko z podstawowych przedmiotów spełniających wymogi. Komfort najwyższej rangi można uzyskać za pomocą dodatkowych akcesoriów ergonomicznych (https://biurpap.pl/wyposazenie-biura/akcesoria-ergonomiczne) Wśród nich są podpórka pod plecy, podstawka pod laptopa, podstawka pod dokumenty czy podstawka pod drukarkę.

Zmiany w przepisach są odpowiedzią na dynamicznie rozwijający się rynek pracy, coraz większą popularność pracy zdalnej i hybrydowej oraz rosnącą świadomość znaczenia ergonomii. Pracodawcy mają 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów na dostosowanie stanowisk pracy do minimalnych wymagań BHP. W związku z tym firmy najpóźniej do dnia 17 maja 2024 roku powinny wyposażyć stanowiska pracy w nowy sprzęt i wyposażenie odpowiadające znowelizowanym wymogom.

Należy pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników powinno być dla nas priorytetem. Dlatego też zawsze warto zainwestować w ergonomiczne wyposażenie stanowiska pracy i dbać o jego prawidłową organizację. Dzięki temu można tworzyć miejsca pracy, które są nie tylko zgodne z przepisami, ale przede wszystkim przyjazne dla pracowników.

Więcej na: Biurpap.pl

 

 Źródło informacji: BIURPAP J.M.G. FIGIŃSCY Spółka Jawna