Zdjęcie domu z panelami fotowoltaicznymi.

Czy fotowoltaika ochroni przed podwyżkami prądu w 2024?

W 2024 roku czekają nas kolejne podwyżki prądu. Zastanawiasz się, czy fotowoltaika może Cię przed nimi uchronić? Czy dzięki tej inwestycji nie odczujesz żadnych zmian? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Podwyżki cen prądu w 2024 roku

Do II połowy 2024 roku cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstwa domowego wynosiła 412 zł za 1 MWh. Od II połowy 2024 roku wzrośnie ona do 500 zł. Wynika to z założeń projektu ustawy o bonie energetycznym, a także o zmianie innych ustaw opublikowanych w kwietniu 2024 roku.

Co istotne, od II połowy tego roku nie będą stosowane również limity zużycia energii, tak, jak było dotychczas. Cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh będzie obejmować wszystkie gospodarstwa domowe. Szacuje się więc, że średnio rachunki za prąd wzrosną o około kilkanaście procent.

W najbliższej przyszłości mogą pojawić się kolejne podwyżki prądu. Taka sytuacja jest spowodowana wieloma czynnikami, w tym:

  • zwiększonym popytem na energię elektryczną,
  • kryzysem energetycznym, spowodowanym wojną – mowa tu m.in. o destabilizacji europejskich rynków energii czy odcięciu od dostaw surowców energetycznych z Rosji,
  • kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2 – w Polsce zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel kamienny czy brunatny, przez co koszt ten jest wysoki i obciążający,
  • niewystarczającą infrastrukturą po stronie magazynów energii,
  • wzrostem ceny węgla, bowiem polska energetyka to w dużej mierze energetyka węglowa.

 

Czy fotowoltaika chroni przed podwyżkami prądu?

 Fotowoltaika Lublin jest opłacalnym rozwiązaniem z wielu względów, a możliwość zaoszczędzenia pieniędzy to tylko jeden z nich. Inwestując w panele słoneczne, możesz obniżyć rachunki za prąd do nawet 50-80%. Wysokość oszczędności jest jednak uzależniona od tego, jak zarządzasz energią oraz czy posiadasz magazyn energii.

Instalacja fotowoltaiczna jest sporą inwestycją finansową, jednak w dłuższej perspektywie jest po prostu tańsza. Dodatkowo gdy zdecydujesz się na dofinansowanie np. z programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd, zmniejszysz ostateczny koszt inwestycji i tym samym zwiększysz jej opłacalność. Nawet jeśli całkowity koszt rozłożysz na raty, każdego miesiąca będziesz płacić tę samą, określoną kwotę. Nie posiadając fotowoltaiki, płacisz z kolei za prąd, jednocześnie nie będąc w stanie przewidzieć ewentualnych podwyżek.

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, Twoją uwagę powinien zwrócić również magazyn energii. Pozwala na przechowywanie wyprodukowanej energii i niemalże całkowite uniezależnienie od sieci energetycznej.

Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę

Średni okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi od 5 do 10 lat. Ciężko jest jednak określić dokładny czas, po jakim panele będą przynosić zysk. Jest to kwestia uzależniona od wielu czynników, w tym od:

  • wielkości instalacji,
  • miejsca montażu,
  • poziomu nasłonecznienia,
  • kosztów początkowych.

Po opłynięciu około 5-10 lat, użytkownicy fotowoltaiki mogą cieszyć się niemalże darmową energią przez cały okres żywotności paneli. W przypadku wysokiej jakości sprzętu wynosi ona do 25-30 lat.

Opłacalność fotowoltaiki – nie tylko finansowa

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej wynika nie tylko z możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, ale również i z innych kwestii. Istotną zaletą tej inwestycji jest bezkosztowa eksploatacja. Proces produkcji energii nie wiąże się z większymi wydatkami. Nakładu finansowego mogą wymagać jedynie okresowe przeglądy czy doraźne naprawy. Dodatkowo fotowoltaika nie wymaga bieżącej obsługi. Jej działanie jest zautomatyzowane, a więc właściciel budynku nie musi się martwić ani sprawdzać paneli.

Warto wspomnieć także o ekologicznych zaletach paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego. Cechuje się zerową emisją CO2. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się zakupić magazyn energii, Twoje gospodarstwo stanie się niemal całkowicie niezależnie od sieci energetycznej!