Czego wymaga pożyczkodawca przy zaciąganiu krótkoterminowej pożyczki przez przedsiębiorców?

 

Utrzymanie płynności finansowej w małych firmach wymaga niekiedy sporych umiejętności ekwilibrystycznych. Kontrahenci nie zawsze płacą na czas, a sprzedaż nie zawsze odbywa się na założonym poziomie. Takie problemy powodują destabilizację i braki w budżecie. Jeśli nie mamy sporych rezerw, może się okazać, że to my staniemy się dłużnikami lub będziemy zmuszeni zamknąć swoją działalność.

Z drugiej strony, aby nasza firma mogła się rozwijać, niejednokrotnie musimy zainwestować w nowy sprzęt, materiał, czy zdobycie niezbędnej wiedzy. Na to również nie zawsze mamy odłożone środki. Przeważnie w takiej sytuacji sięgamy po kredyt. Jednak jego otrzymanie często wymaga spełnienia dość wysokich kryteriów i jest czasochłonne, co przekreśla nasze szanse na szybkie rozwiązanie problemu. Remedium na nasze bolączki może być krótkoterminowa pożyczka pozabankowa. Jakie należy spełnić wytyczne, by otrzymać niezbędny zastrzyk gotówki?

 Pożyczka czy kredyt – co wybrać?

Kredyt dla firm jest jedną z popularniejszych form zdobywania gotówki przez przedsiębiorców. Jednak kredyt bankowy nie zawsze wpisuje się w nasze potrzeby. Często dodatkowych środków potrzebujemy niemal natychmiast, a zdobycie pieniędzy od banku nieraz bywa czasochłonne. Ponadto przedsiębiorcy często muszą podawać dokładny plan zagospodarowania otrzymanych pieniędzy. Co więcej, cel, na który wykorzystaliśmy otrzymane środki, musimy dokładnie udokumentować. Największym problemem przedsiębiorców jest konieczność spełnienia dość wysokich kryteriów. Problemy z płynnością finansową mają przeważnie młode firmy, bez długiego stażu na rynku, czego często wymagają banki. Właśnie to kryterium w dużym stopniu przekreśla szanse na kredyt bankowy. Ponadto zdarza się, że banki wymagają formy zabezpieczenia np. zastawu nieruchomości. Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie to kryterium spełnić.

Jak wygląda sytuacja w branży pożyczkowej? Firmy pozabankowe doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb młodych firm. Dlatego bardzo często dostosowują swoją ofertę, tak by niemal każdy przedsiębiorca mógł z niej skorzystać. Na ogół proces składania wniosku jest uproszczony i nie wymaga tak dużej liczby dokumentów, jak w przypadku kredytów bankowych. Co więcej, okres kredytowania można dopasować do konkretnej sytuacji. Jeśli oczekujemy jedynie na przelew od kontrahenta, pożyczkę możemy zaciągnąć np. na miesiąc. W międzyczasie możemy wykorzystać otrzymane od firmy pozabankowej pieniądze na zakup niezbędnych środków lub opłacenie swoich faktur. Kiedy przelew od kontrahenta zasili nasze konto, spłacamy pożyczkę i nasza płynność finansowa jest niezachwiana.

 Kto może ubiegać się o pożyczkę w firmach pozabankowych?

Firmy pozabankowe dysponują szeroką ofertą różnych produktów finansowych. Z pożyczek mogą zatem skorzystać osoby fizyczne, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także przedsiębiorstwa. Często konieczne jest potwierdzenie statusu prawnego danej osoby. Możliwe, że konieczny będzie wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Na ogół nie musimy podawać celu przeznaczenia środków, możemy zatem otrzymane pieniądze zagospodarować na działania związane z zaspokajaniem własnych potrzeb, a także cele związane z inwestycjami.

Konieczność udokumentowania dochodów w dużym stopniu zależy od wysokości pożyczki. Im ona wyższa, tym skrupulatniej przeprowadzane będzie badanie zdolności kredytowej. Pożyczkodawcy sprawdzają również bazy informacji kredytowej i gospodarczej, a także bazy dłużników. Stąd ważne jest, aby po pożyczkę zgłosić się, zanim wpadniemy w kłopoty finansowe. O metodach badania zdolności kredytowej przeczytamy na stronie internetowej everlike.pl

Konsumenci i podmioty gospodarcze mogą korzystać zarówno z pożyczek krótkoterminowych, jak i pożyczek ze spłatą rozłożoną na raty. Dzięki temu każdy jest w stanie dopasować produkt do swojego zapotrzebowania.

 Wymagania pożyczkodawców

Choć pozabankowych firm pożyczkowych na polskim rynku jest bardzo wiele, to możemy się spodziewać, że każdy pożyczkodawca będzie miał podobne wymagania. Przeważnie pożyczkodawcy stawiają następujące warunki:

  • Pełnoletność – każda osoba musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, co wiąże się z ukończeniem 18. roku życia. Niekiedy wymagania te są wyższe i pożyczkobiorca musi ukończyć 21 lub nawet 23 lata. Takie warunki związane są ze zdolnością kredytową i historią kredytową.

  • Aktualny dowód osobisty – do korzystania z produktów finansowych konieczne jest posiadanie dowodu osobistego, który jest najważniejszym dokumentem potwierdzającym tożsamość.

  • Indywidualny (lub firmowy) rachunek bankowy – w przypadku przedsiębiorców konieczne jest posiadanie konta firmowego.

  • Aktualny numer telefonu i adres e-mail – oba są niezbędne szczególnie w przypadku, gdy staramy się o pożyczkę przez Internet.

  • Pozytywna historia kredytowa – firmy pozabankowe, tak jak banki zobligowane są do sprawdzania historii kredytowej w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników.

  • Udokumentowanie dochodów – zarówno w przypadku konsumentów, jak i w przypadku podmiotów gospodarczych, przy większych kwotach pożyczek konieczne jest udokumentowanie dochodu. W zależności od firmy proces ten może przebiegać inaczej. Bardzo często należy przedstawić wyciąg z historią operacji wykonywanych na rachunku bankowym. W przypadku działalności gospodarczej wyciąg ten obejmuje konto firmowe.

Dobór odpowiedniej pożyczki

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i potrzebujemy na szybko dodatkowych pieniędzy, warto pomyśleć o pożyczce na miesiąc, która pozwoli nam zaspokoić pilną potrzebę https://everlike.pl/pozyczki-na-miesiac/. Pamiętajmy jednak o tym, by zawsze mieć w zanadrzu pieniądze na spłatę zobowiązania. Jeśli nie mamy pewności, czy pożyczka krótkoterminowa wystarczy na pokrycie wszystkich naszych potrzeb, dobrym wyborem jest pożyczka na raty. Spłata tego rodzaju pożyczki przebiega podobnie do kredytów bankowych. A pożyczkodawcy pozwalają nam dobrać okres kredytowania do swoich możliwości finansowych. Niekiedy lepszym rozwiązaniem jest rozłożenie spłaty na dłuższy czas, dzięki czemu rata pożyczki jest niższa, co w mniejszym stopniu obciąża nasz budżet.

Obecnie warto korzystać z pożyczek przez Internet, ponieważ jest to najszybszy sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Proces wnioskowania jest intuicyjny. Korzystnym wyborem jest również aplikacja weryfikująca tożsamość, dzięki której nie będziemy musieli generować dodatkowych dokumentów, np. wyciągu z konta bankowego.

Pamiętajmy zawsze o dokładnym zapoznaniu się z umową i dokładnym przestrzeganiu zapisów umowy. Pozowali nam to na płynną spłatę zobowiązania i możliwość częstszego korzystania ze wsparcia firm pożyczkowych.