centrum-pomocy-dzieciom

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy”
 19 listopada 

Zamek Lubelski, Lubelskie Centrum Konferencyjne, Plac Litewski oraz Arena Lublin zaświecą się na czerwono

To znak, że nie akceptujemy żadnej formy przemocy wobec najmłodszych !!!

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub/i psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktemi Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”ii. Fundacja Sempre a Frente jest inicjatorem włączenia Lublina w tę akcję, poprzez podświetlenie w tym dniu na czerwono Placu Litewskiego, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, Areny Lublin, oraz Zamku Lubelskiego.

Fundacja Sempre a Frente od 13 lat pomaga dzieciom w dorastaniu, a od 2022 roku prowadzi w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom, dzięki czemu wspiera ochronę młodych ludzi przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Przez ten czas przyjęła 326 zgłoszenia przypadków krzywdzenia dzieci i młodzieży i zapewniła im niemal 2 tysiące godzin indywidualnego wsparcia psychologicznego. 19 listopada włącza się w Akcję „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy”

19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie wyświetlone hasło „Dzieciństwo bez przemocy”, a pałac podświetlony zostanie na czerwono. Podobne iluminacje będą miały miejsce również w innych miastach Polski tj.: Starogard Gdański, Olsztyn, Zakopane, Rabka, Nowy Targ, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Rzeszów i Grudziądz.

– Akcja „Dzieciństwo bez przemocy” to manifest 16 wiodących polskich organizacji, zrzeszonych w Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci. Ten manifest stanowi nasze jasne stanowisko – nie zgadzamy się na przemoc wobec dzieci, a wszelkie jej formy są nie do przyjęcia. Wszyscy realizujemy misję ochrony praw dzieci i głośno wzywamy do przeciwdziałania przemocy. Ta akcja to nasz wspólny krok do budowania świadomości problemu krzywdzenia dzieci, kształtowania postaw, uwrażliwiania społeczeństwa i angażowania w działania chroniące – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jesteśmy dumnym członkiem Koalicji, której jednym z głównych celów jest podejmowanie działań na rzecz mobilizacji i edukacji społecznej w zakresie ochrony dzieci przed przemocą. Z radością włączyliśmy się w akcję „Dzieciństwo bez przemocy”. Chcemy wspólnie przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. W ramach tej akcji w naszym mieście na czerwono zaświecą się: Zamek Lubelski, Lubelskie Centrum Konferencyjne, Plac Litewski oraz Arena Lublin. To znak, że nie akceptujemy żadnej formy przemocy wobec najmłodszych – mówi Marta Szczodrak z Fundacji Sempre a Frente z Lublina.

– To szczególnie ważna inicjatywa zwłaszcza w roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Dzieci i młodzież są dla nas priorytetem, a ich podmiotowość i bezpieczeństwo powinny przyświecać wszystkim naszym działaniom – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.


 Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023. Badanie na reprezentatywnej próbie wśród dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat (N=2077), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2023. Pełen raport z badania: Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023.

 Zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację o nazwie Women’s World Summit Foundation (WWSF).