teatr

1,5 mln zł na program Miasto Kultury w 2023 roku

 

Warsztaty artystyczne, jam sessions, ogród w centrum miasta, międzynarodowe spotkania artystów młodego pokolenia, produkcja spektaklu w technologii VR, warsztaty dziennikarskie – łącznie 84 projekty kulturalne otrzymają wsparcie finansowe w programie Miasto Kultury. Połowa z nich to projekty skierowane do młodzieży i inspirowane działaniami miasta na rzecz zwiększenia atrakcyjności oferty kulturalnej dla młodych w związku z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Możemy z radością stwierdzić, że organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury przedstawiły szereg interesujących ofert zwiększających uczestnictwo młodych w życiu kulturalnym miasta. Dzięki zaproponowanym działaniom, obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży zapewnią wiele możliwości atrakcyjnego spędzania czasu w Lublinie. Liczymy, że koncerty, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne spełnią oczekiwania młodych ludzi i dadzą im szansę realizowania się w działaniach artystycznych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Do konkursu w programie Miasto Kultury na rok 2023 zgłoszono 125 projektów. Po etapie oceny formalnej do dalszej procedury przeszło 120 wniosków. Łączna kwota oczekiwanych dotacji wynosiła niemal 4 mln złotych. Ostatecznie, na podstawie rekomendacji komisji konkursowej, dotacje przyznano na realizację 84 projektów, z czego 42 projekty wybrano jako wpisujące się w założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Łączna kwota przyznanych dotacji wynosi około 1,5 mln zł.

Do dofinansowania wybrano m. in. warsztaty rozwojowe, wystawy, koncerty, spektakle, spotkania i inne działania młodzieżowe w ACKiM „Chatka Żaka”, projekty uwrażliwiające na tematy dostępności kultury dla młodych osób z niepełnosprawnościami, program rozwojowy dla młodych liderów – animatorów kultury oraz działalność chóru młodzieżowego. Ponadto, odbędą się warsztaty dziennikarskie „Aleja Reportera”, tworzone przez młodzież z Lublina, czy spotkania młodzieżowych zespołów „Nowego Cyrku”. Powstanie ogród zaprojektowany i stworzony przez młodzież, będący jej głosem wobec zmian klimatycznych.

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta w ramach „Otwartej Szkoły” pojawią się przestrzenie inspirowane sztuką i wypełnione instalacjami artystycznymi pobudzającymi kreatywność uczennic i uczniów. Podczas spotkań „Klasyka w Koronie” młodzi muzycy będą mieli szansę wystąpić przed publicznością w Trybunale Koronnym, a także spotkać się w partnerskiej atmosferze z profesjonalnymi i doświadczonymi muzykami.

Lublin będzie również miejscem spotkania międzynarodowych środowisk artystycznych z całej Europy podczas „Cyrkowiska” oraz międzynarodowego seminarium teatralnego dla młodych twórców z Lublina, Budapesztu i Brna. W naszym mieście powstanie też spektakl teatralny inspirowany „Operą za trzy grosze” B. Brechta z udziałem młodych artystów z Europy. Podczas warsztatów „Od Talmudu do VR” łączących tradycję żydowską z nowymi mediami, uczestnicy zostaną wprowadzeni w topografię synagogi, konstrukcję Tory i strukturę strony Talmudu i przejdą cały procesy tworzenia spektaklu w medium VR na wszystkich etapach.

Wśród wspartych finansowo przez Miasto projektów nie zabrakło też inicjatyw cyklicznych, stanowiących kontynuację dotychczasowych działań takich jak: Harmonie Starego Miasta, Kocham Swoją FSC, Miasto Słucha, Ukraina w centrum Lublina, Przyjaciółka Książka, Chatka Blues Festival, Wakacyjne kino plenerowe w Bramie, Kobieta i sztuka, działalność Galerii Art Brut w Lublinie, wieczory muzyczne w kościele pobrygidkowskim, Ogólnopolski Przegląd Hejnałów, Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP, Międzynarodowy Festiwal Organowy Czuby, gala rozdania nagród Angelus, międzynarodowy festiwal „Muzyka i Plastyka – Tempus Paschale”, Kryminalne Czwartki w Radio Lublin, wernisaże literackie „Akcentu”. Miasto wesprze także wydawnictwo „Lublin. Kultura i społeczeństwo” oraz „Pismo Folkowe”.

Pełna lista projektów, które otrzymają wsparcie Miasta Lublin dostępna jest na stronie BIP UM Lublin.

źródło:lublin.eu