This content has been archived. It may no longer be relevant
watch-dots

Objazdowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie 2024

5 – 7 kwietnia 2024 r.

Baobab

 
Zapraszamy Was na Objazdowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie 2024. To już 22 raz, odkąd festiwal organizowany jest w Lublinie 
 
▪ WATCH DOCS na stałe wpisał się w filmową mapę Lublina i od 2003 roku możemy oglądać najlepsze filmowe produkcje o prawach człowieka. WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
▪ W tym roku w Lublin zostanie pokazanych 6 wybranych produkcji filmowych, których tematyka, jak co roku, mocno koresponduje z tym, co dzieje się w Polsce, Europie i na świecie.
 Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w Lublinie w baobabie przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b.
 Udział w festiwalu jest bezpłatny 
 
PROGRAM FESTIWALU

 PIĄTEK 05.04.2024

18:00
🗣 Rozpoczęcie festiwalu
18:10
🎥 Granica reż. Joshua Neubert , Niemcy, 20′ 2023
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia spotkania w przygranicznym lesie. Czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa? Gdzie przebiega granica zaangażowania?
🎥 Rozmowy z granicy reż. Jonathan Brunner, Niemcy, 30’ 2022
Aktywiści na granicy polsko – białoruskiej. Jak dotrzeć z pomocą do ludzi tygodniami koczujących na mrozie bez jedzenia, wody, ciepłych ubrań?
🎥 Dobra wiadomość reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, Polska, 11′ 2023
Białowieża, zima 2021. Aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie. Czasem nadzieję na przetrwanie może dać dobra wiadomość. Ale czy w sytuacji granicznej, gdy trwa walka z czasem, jest w ogóle miejsce na dobre wiadomości?
19.30
🗣 Spotkanie z udziałem gości specjalnych. Rozmowa będzie tłumaczona na PJM.
 

 SOBOTA 06.04.2024 

10:00 – 14:00
 Warsztat praktyczny “Patrz, gdzie czytasz” – o krytycznym czytaniu informacji w sieci i uważności na dezinformację.
zapisy wkrótce
18:00
🎥 Pegasus. Szpieg w moim telefonie 52’ 2023, Francja Wielka Brytania
Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?
19.00
🎥 Prawdziwsze od prawdy reż. Daniel Andreas Sager, 93′ 2023 Niemcy
Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą, a zmyśleniem. Czy w dobie wszechobecnego relatywizmu i hermetycznych informacyjnych baniek w ogóle jest jeszcze zapotrzebowanie na prawdę i dziennikarski obiektywizm?
 

 NIEDZIELA  – 07.04.2024

18:00
🎥 Plan C. Nie będziesz szła sama reż. Tracy Droz Tragos, USA, 99′ 2022
Zwyciężczyni Sundance z 2014 roku przygląda się amerykańskim aktywistkom, które nie bacząc na prawne konsekwencje, zapewniają kobietom dostęp do bezpiecznej aborcji. Film pokazuje pracę lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej. Brzmi znajomo?
20.00
🎥 Tokio Uber blues. Samotność kuriera reż. Taku Aoyagi, Japonia, 93′ 2022
Kto dostarcza jedzenie pod nasze drzwi? Autor filmu podejmuje pracę jako rowerowy kurier rozwożący fast food w ogarniętym pandemiczną gorączką Tokio. To film dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć rzeczywistość, w której wszystko można zamówić przez aplikację.
 
 
______
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizator: Stowarzyszenie Homo Faber, UNHCR
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
Partnerzy: ChaiKola
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.