
Miesiąc Formy Otwartej na osiedlu Słowackiego
Muzeum Osiedli Mieszkaniowych zaprasza do udziału w Miesiącu Formy Otwartej – cyklu działań artystycznych i społecznych, który realizowany jest od 12 kwietnia do 13 maja 2026 roku na osiedlu im. Juliusza Słowackiego w Lublinie.
O Miesiącu Formy Otwartej
Czy przestrzeń może działać inaczej, jeśli zaczniemy z niej korzystać inaczej?
Osiedle im. Juliusza Słowackiego zostało zaprojektowane nie tylko jako układ budynków, ale jako całościowa struktura życia – z relacjami między blokami, zielenią i ciągami pieszymi, które miały sprzyjać spotkaniu i współobecności. Z tego myślenia wyrasta idea „formy otwartej” Oskara i Zofii Hansen – architektury, która nie narzuca jednego scenariusza, lecz zostawia miejsce na zmienność i współtworzenie.
Dziś wiele z tych założeń działa inaczej. Przestrzeń, która miała być otwarta, często funkcjonuje w powtarzalnych schematach codzienności. Jej potencjał nie znika – ale nie zawsze jest uruchamiany. Miesiąc pomiędzy urodzinami Oskara i Zofii Hansen traktujemy jako moment powrotu do tej idei – nie przez rekonstrukcję, lecz przez działanie.
W tym czasie w MOM i na osiedlu pojawiają się sytuacje, które pozwalają inaczej korzystać z przestrzeni: warsztaty, spacery, spotkania sąsiedzkie, działania terenowe i inicjatywy współtworzone z osobami mieszkającymi na osiedlu. Część ma określoną formę, część pozostaje otwarta – zależna od tego, kto się pojawi i co wniesie do wspólnego działania.
Interesuje nas to, co wydarza się pomiędzy – między ludźmi, miejscem i codziennością. Budujemy archiwum społeczne, tworzymy sytuacje spotkania i wzmacniamy sprawczość osób korzystających z tej przestrzeni.
Miesiąc Formy Otwartej nie jest zamkniętym programem, lecz procesem. Osiedle staje się w tym czasie przestrzenią testowania relacji: między architekturą a codziennością, między instytucją a sąsiedztwem, między tym, co zaprojektowane, a tym, co wydarza się naprawdę.
Forma pozostaje otwarta.
Miesiąc Formy Otwartej powstaje oddolnie – wszystkie osoby zaangażowane w jego przygotowanie i realizację działają społecznie, bez wynagrodzenia. Program nie jest wspierany finansowo, dlatego działania opierają się na dostępnych zasobach, czasie i energii osób współtworzących.
Program wydarzeń
12 kwietnia (niedziela)
17.00–19.00: Urodziny Oskara – Sąsiedzka kawa i ciasto urodzinowe
Zbieranie historii urodzinowych i imieninowych do osiedlowego archiwum społecznego.
17 kwietnia (piątek)
18.00: Otwarcie wystawy „Odnowa chaosu” – Dominika Kosidłootwiera się w nowej karcie
Wystawa linorytów i monotypii opartych na pracy z przypadkiem i niekontrolowanym gestem. Ekspozycja pozostaje otwarta na rozbudowę o działania osób odwiedzających MOM.
18 kwietnia (sobota)
9.30–14.00: Warsztaty mozaiki – Otwarta kompozycja
Prowadzenie: Paulina Garbiec
19 kwietnia (niedziela)
12.00–14.00: Warsztaty monotypii
Prowadzenie: Dominika Kosidło, Stanisław Kamiński
22 kwietnia (środa)
18.00–20.00: Z powinszowaniem – pracownia tworzenia kartek
Prowadzenie: Kolektyw
23 kwietnia (czwartek)
16.30–18.30: Architekturopark – spacero-warsztat
Prowadzenie: Michał Fronk
26 kwietnia (niedziela)
12.00–14.00: Warsztaty monotypii
Prowadzenie: Dominika Kosidło, Stanisław Kamiński
9 maja (sobota)
11.00–13.30: Ożywiamy hansenowskie place zabaw – rodzinna gra osiedlowa
Gra terenowa uruchamiająca przestrzeń osiedla i jego ukryte funkcje + wspólny piknik.
Prowadzenie: Kolektyw
10 maja (niedziela)
12.00–14.00: Spacer architektoniczny – Z wizytą u Krystyny i Zofii
Prowadzenie: Marcin Semeniuk (Modernizm w Lublinie)
14.00–17.00: Targ sąsiedzki
13 maja (środa)
19.00–21.00: Prywatka u Zofii Hansen w Teatrze Formy Otwartej
Koncert rzędziana.wąsaka
Zbieranie historii urodzinowych i imieninowych do archiwum społecznego
Koncepcja: Michał Fronk, Krystian Kamiński, Paulina Mazurek
Program: Paulina Garbiec, Michał Fronk, Stanisław Kamiński, Krystian Kamiński, Dominika Kosidło, Marcin Semeniuk, Kolektyw [ZOBACZ JAK] – Paulina Mazurek i Michał Tokarz, rzędzian.wąsak
Identyfikacja graficzna: Krystian Kamiński
Wsparcie: Agata Sztorc-Gromaszek, Stowarzyszenie Modernizm w Lublinie
Źródło informacji: lublin.eu