Lublin świętuje Międzynarodowy Dzień Rodziny

„Magia bycia razem”

15-18 maja 2025 r.

Już wkrótce Lublin na 4 dni zmieni się w miejsce rodzinnych spotkań i zabaw integracyjnych. To wszystko za sprawą obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny, które odbędą się w naszym mieście od 15 do 18 maja pod hasłem „Magia bycia razem”.

– Międzynarodowy Dzień Rodziny to święto wspólnoty, miłości i radości, mające na celu promowanie pozytywnego wizerunku rodziny jako zgranej drużyny. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do wspólnego celebrowania tego wyjątkowego dnia. Z tej okazji przygotowaliśmy dla nich czterodniową rodzinną przygodę, w której edukacja spotka się z zabawą, a każda minuta spędzona razem stanie się cennym wspomnieniem. Zachęcam do udziału w zaplanowanych wydarzeniach – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Lubelskie obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny odbędą się od czwartku (15 maja) do niedzieli (18 maja). Na każdy dzień zaplanowany jest indywidualny program tematyczny – w czwartek zabierzemy mieszkanki i mieszkańców w Ekscytujący świat łamigłówek, piątek minie pod hasłem Kamera, akcja!, sobota w Rodzinnej przestrzeni twórczej, a w niedzielę lubelskie rodziny będą działać Na złość grawitacji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, na każde ze spotkań wymagana jest wcześniejsza rejestracja lub obiór wejściówek. Zasady udziału w poszczególnych wydarzeniach określa indywidualny Regulamin.

Ekscytujący świat łamigłówek

Pierwsza z przygotowanych propozycji to pokoje zagadek, tajnych szyfrów i sekretnych schowków. Bez względu na wiek czy poziom sprawności, członkowie lubelskich rodzin będą mogli spróbować swoich sił w zabawie, podczas której razem wykażą się sprytem, współpracą i kreatywnością. Uczestniczki i uczestnicy zostaną zamknięci w pomieszczeniu, a ich zadaniem będzie odnalezienie klucza i wydostanie się na zewnątrz w ustalonym czasie gry. W odnalezieniu klucza pomogą specjalnie przygotowane zagadki i łamigłówki. Każda grupa będzie miała wyznaczonego opiekuna, a pokoje zagadek będą monitorowane w celach bezpieczeństwa i ewentualnej pomocy. Do udziału zapraszamy pięcioosobowe grupy rodzinne – dzieci w wieku od 8 roku życia z rodzicami, przyjaciółmi lub dziadkami. Gry będą odbywać się w Let Me Out – escape room Lublin przy ul. Złotej 6 w czwartek (15 maja) w trzech cyklach godzinnych: o godz. 16.00, 17.30 oraz 19.00. Udział jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja online. Start rejestracji rusza 12 maja o godz. 10.00.

Informacje praktyczne

  • Data: 15 maja (czwartek)
  • Godziny wejść: 16.00, 17.30 oraz 19.00
  • Na jeden cykl godzinowy przypada 5 pokoi – przydzielane grupom losowo
  • Miejsce: Let Me Out – escape room Lublin, ul. Złota 6
  • Beneficjenci: dzieci 8+ wraz rodzicami/dziadkami/przyjaciółmi
  • Czas gry: 1 godzina
  • Udział: bezpłatny, wymagana rejestracja online – rejestracja od 12 maja. Udział w grupach max. 5-osobowych. Obowiązek uczestnictwa przynajmniej 1 dorosłej osoby.
  • Regulamin rejestracji i udziału
  • Formularz rejestracyjny – REJESTRACJA ZAKOŃCZONA – osoby zakwalifikowane do udziału zostaną o tym fakcie poinformowane oddzielną wiadomością mailową (czas oczekiwania na maila do 24 godzin).

Kamera, akcja!

Z kolei w piątek (16 maja) zapraszamy lubelskie rodziny na popołudniowy seans filmowy w Kinie Bajka (ul. Radziszewskiego 8). Na małych i dużych miłośników kina o godz. 18.00 czeka pokaz „Kayary niepokonanej”, animowanego filmu przygodowego o Inkach – jednej z najbardziej niezwykłych cywilizacji Ameryki Południowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak wejściówki, które będzie można odebrać od 13 maja, w godz. 8.00-15.00 w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 23. Na jedną rodzinę przysługują maksymalnie 4 wejściówki.   

Informacje praktyczne

  • Data: 16 maja (piątek)
  • Godzina seansu: 18.00
  • Miejsce: Kino Bajka, ul. I. Radziszewskiego 8
  • Beneficjenci: dzieci 6+ z rodzicami/dziadkami
  • Udział: bezpłatny, wymagane wejściówki. Odbiór biletów od 13 maja w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych, ul. Leszczyńskiego 23 (pok. 105)
  • Regulamin uczestnictwa

Rodzinna przestrzeń twórcza

Sobota (17 maja) upłynie pod znakiem kreatywnego malowania farbami w studiu PIGCASSO (ul. Smoluchowskiego 1), nowoczesnej i interaktywnej przestrzeni łączącej zabawę z nauką. Członkowie lubelskich rodzin będą mogli wziąć udział w sesjach malowania w technice action painting, czyli rozlewania farb fluorescencyjnych na powieszonym płótnie lub przy użyciu elektrycznych stołów obrotowych z wahadłami. Trzyosobowe drużyny otrzymają własne płótno, pędzle, farby oraz odzież ochronną. Sesja potrwa ok. 1,5 h, a wykonane dzieło rodziny zabierają do domu. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja online, która rozpocznie się 14 maja, o godz. 10.00. Możliwy jest udział czwartego i kolejnego członka rodziny, wiąże się on jednak z koniecznością poniesienia opłaty.

Informacje praktyczne

  • Data: 17 maja (sobota)
  • Godziny wejść: 10.00, 12.00 oraz 14.00
  • Miejsce: PIGCASSO, ul. Smoluchowskiego 1
  • Beneficjenci: dzieci 6+ wraz rodzicami/dziadkami
  • Czas zabawy: 1,5 godziny
  • Udział: bezpłatny, wymagana rejestracja online – rejestracja od 14 maja. Udział wyłącznie w grupach 3-osobowych. Obowiązek uczestnictwa przynajmniej 1 dorosłej osoby.
  • Regulamin rejestracji i uczestnictwa
  • Formularz zgłoszeniowy – REJESTRACJA ZAKOŃCZONA – osoby zakwalifikowane do udziału zostaną o tym fakcie poinformowane oddzielną wiadomością mailową (czas oczekiwania na maila do 24 godzin).

Na złość grawitacji

Obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny zakończą spotkania w centrum rozrywki Mania Skakania – park trampolin przy ul. Krochmalnej 13i, gdzie wśród kolorowych trampolin i basenów z piankami grawitacja traci na znaczeniu. Dla najmłodszych to nie tylko świetna zabawa, ale też doskonały sposób na poprawę kondycji i koordynacji ruchowej. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy w niedzielę (18 maja) w 2 turach – o godz. 14.00 oraz 16.00. Wstęp do Parku jest bezpłatny za okazaniem wejściówek, które będzie można odebrać w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin od 15 maja, w godz. 8.00-15.00. Na jedną rodzinę przysługują maksymalnie 3 wejściówki dziecięce, natomiast rodzic jako opiekun wchodzi do Parku bez okazywania biletu. W dniu wydarzenia, ze względów bezpieczeństwa najmłodszych, rodzice będą zobowiązani zakupić dzieciom na miejscu specjalne skarpetki (koszt ok. 7-8 zł).

Informacje praktyczne

  • Data: 18 maja (niedziela)
  • Godzina wejść: 14.00 oraz 16.00
  • Miejsce: ul. Krochmalna 13i
  • Beneficjenci: dzieci 4+ wraz rodzicami/dziadkami
  • Czas zabawy: 2 godziny
  • Udział: bezpłatny, wymagane wejściówki. Odbiór zaproszeń od 15 maja w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych, ul. Leszczyńskiego 23 (pok. 103)
  • Regulamin

Międzynarodowy Dzień Rodziny corocznie obchodzony jest 15 maja. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. Jego celem jest pogłębienie świadomości społeczeństw na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Programu „Rodzina Trzy Plus”.


Program „Rodzina Trzy Plus”

Lubelski Program „Rodzina Trzy Plus” jest elementem polityki społecznej Miasta. Głównym jego celem jest tworzenie warunków do dobrego funkcjonowania i wszechstronnego rozwoju rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Jego wprowadzenie 13 lat temu stanowiło innowacyjny krok w myśleniu o przyszłości naszych mieszkanek i mieszkańców. Lublin był pierwszym miastem w województwie lubelskim, które wdrożyło to nowatorskie rozwiązanie. Inicjatywa stała się impulsem do podjęcia prorodzinnych działań przez kolejne samorządy oraz wzorcem dla ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Do tej pory wydano ponad 22 tys. Kart „Rodzina Trzy Plus”. Programem objętych jest ponad 92% uprawnionych rodzin. Nierozerwalną częścią Programu są jego partnerzy, obecnie jest ich blisko 200. Wśród nich są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy, a ulgi dotyczą zajęć edukacyjnych, szkoleniowych, sportowych, kulturalnych oraz m. in. oferty medycznej czy gastronomicznej. Każdego roku w ramach programu realizowanych jest wiele działań i inicjatyw skierowanych do dzieci, ale także tych o charakterze międzypokoleniowym. Za działania w ramach programu „Rodzina Trzy Plus” Lublinowi przyznano liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego. Nasze miasto zaproszono również do członkostwa w Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie (European Network Municipalities). Więcej informacji na stronie www.trzyplus.lublin.eu

 

źródło:lublin.eu