śladmi-singera

Festiwal Śladami Singera 2024

Letni Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” został powołany w 2011 roku. Jego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Stworzyliśmy oryginalny festiwal, który co roku w połowie lipca wędruje od miasta do miasta, zatrzymując się na chwilę w każdym z nich, gdzie poprzez artystyczne działania przywołujemy pamięć, uczymy, bawimy i wzruszamy.

Temu służą wszystkie punkty tegorocznego programu – od filmów dokumentalnych „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”, poprzez monodram performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności”, po plenerowy spektakl „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”.

Uczestniczący w nim artyści przyjeżdżają do nas z różnych stron świata, różnych krajów, różnych kultur. Ich sylwetki prezentujemy na kolejnych stronach gazety. Tych artystów łączy miłość do Sztuki, tej samej, której poświęcił się Jasza Mazur – literacki sztukmistrz. Na czas trwania naszej wędrówki Lubelszczyzna staje się międzynarodowym centrum opowieści o unicestwionym świecie.

Wszystkie biorące udział w festiwalu miejscowości występują w opowiadaniach Izaaka Baszewisa Singera, więcej o nich na ostatniej stronie naszej gazety.

Wybrał je jako miejsce życia bohaterów swoich opowiadań, a my podążamy tym szlakiem.

Literacka rzeczywistość, osadzona w miastach i miasteczkach regionu jest uniwersalna i rozpoznawalna przez czytelników na całym świecie. 80 lat po Zagładzie wciąż skłania do osobistej refleksji i przemyśleń. W naszych propozycjach na 13. edycję festiwalu fakt ten jest szczególnie podkreślany. Jeszcze 100 lat temu w tych „singerowskich miastach” tętniło żydowskie życie, co pokazują amatorskie filmy w dokumencie Jolanty Dylewskiej. Tę odczuwalną nieobecność przywołują opowieści chasydzkie zebrane w monodramie Teatru NN. Artyści w plenerowym widowisku, w swoich ekwilibrystycznych pokazach, budują „mosty” między przeszłością i teraźniejszością. Dobrze to wyczuwają widzowie naszych festiwalowych wydarzeń śpiewając wspólnie z nami na zakończenie spektaklu słowa rabina Nachmana z Bracławia: „Cały świat to jeden wąski most. Ale ważne jest, by się nie bać”.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na nieustający rozwój naszej festiwalowej idei. W I edycji (2011) byliśmy w 5 miejscowościach: Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Biłgoraju i Lublinie. Co roku nasza podróż wydłużała się o kolejne miasto: w 2012 roku dołączyła Bychawa, w 2013 – Kraśnik, w 2014 – Krasnobród, w 2015 – Kock, w 2016 – Piaski, w 2017 – Janów Lubelski, w 2018 – Chełm, w 2019 – Goraj, w 2020 – Łęczna, w 2021 – Lubartów, w 2022 – Stary Dzików, w tym roku – Krasnystaw. Lista miejscowości opisanych przez noblistę jest znacznie dłuższa, mamy więc plany na kolejne lata i kolejne edycje.

Festiwal powstaje we współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury odwiedzanych miejscowości.

Wspiera nas także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten festiwal wciąż żyje i możemy po raz kolejny wybrać się w festiwalową podróż.

W tym roku przygotowaliśmy następujące punkty programu:

Program I dnia festiwalowego:
godz. 18.00
Projekcja filmów dokumentalnych: „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”

„Ukos światła” (73 minuty). Reżyseria: Wojciech Szumowski

Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.

„Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” (25 minut). Reżyseria: Krzysztof Bukowski

Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.
Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz informacje związane z jego ideą.

Program II dnia festiwalowego
godz. 18.30 Lokalny Dom Kultury lub inne miejsce wskazane przez gospodarzy

Performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności, prowadzi Witold Dąbrowski. Wyjątkowa adaptacja, tworząca scenariusz pozwalający aktywnie śledzić losy Jaszy Mazura.

godz. 20.00 Centrum miasta

„Przyjaciele Sztukmistrza 2024”

Teatralne widowisko plenerowe z muzyką na żywo i elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady. W widowisku uczestniczą artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.

Programy szczegółowe

Łęczna

Lubartów

Bychawa

Piaski

Chełm

Krasnystaw

Goraj

Stary Dzików

Biłgoraj

Kraśnik

Józefów

Szczebrzeszyn

Janów Lubelski

Krasnobród

 


https://teatrnn.pl/sladamisingera/program-wydarzen-2024/

https://teatrnn.pl/sladamisingera/

https://www.facebook.com/sladamisingera