
Coroczna akcja Fundacji Świętego Mikołaja #Dobre Pączki dla dzieci z Aleppo
Pomaganie jest słodkie
Tłusty Czwartek to dzień wypełniony słodkościami i radością. Z Fundacją Świętego Mikołaja może być czymś więcej niż tylko okazją do rozkoszowania się pączkami. To doskonały moment, by pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Zespół Świętego Mikołaja zaprasza do udziału w akcji #DobrePączki, dzięki której można wesprzeć dzieci z Aleppo i sprawić, że ich świat stanie się choć odrobinę lepszy. Niech dobro rozprzestrzenia się tak szybko, jak zapach świeżo pieczonych pączków!
„Fundacja Świętego Mikołaja od 2018 roku wspiera dzieci z Syrii. Wierzymy, że edukacja jest dla nich szansą na lepszą przyszłość, dlatego już od 7 lat rozwijamy projekty edukacyjne w Aleppo. W 2022 roku uruchomiliśmy zupełnie nowy Uniwersytet Dziecięcy. Placówka zapewnia edukację i rozwój psychospołeczny najmłodszych. W 2024 roku z zajęć na Uniwersytecie Dziecięcym korzystało 168 dzieci. Obecnie sytuacja w Syrii jest niestabilna – ale pomoc, jaką oferują polscy darczyńcy, pozwala nam ratować kolejne pokolenia tego regionu. Jego przyszłością są dzieci – ciekawe świata, bystre i pełne chęci do nauki, której nie jest w stanie zaoferować im upadające państwo” – mówi Jola Górska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Wszystko to, co w Polsce jest normalne – jak opieka medyczna, dostęp do czystej wody, do edukacji, w Syrii staje się czymś wyjątkowym – luksusem, na który większość zwykłych ludzi nie może sobie pozwolić. Kiedy 29 listopada 2024 roku doszło do zmian politycznych i przejęcia kontroli nad Aleppo, ponad 650 000 osób opuściło swoje domy. Kierował nimi niewyobrażalny strach i obawa o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Okres braku stabilności doprowadził do zamykania szkół, przychodni i przedsiębiorstw. W gospodarstwach domowych brakuje stałego dostępu do energii elektrycznej. Większość mieszkańców pilnie potrzebuje czystej, nadającej się do użytku wody. Brakuje też wody w kranach. Rodziny zmuszone są kupować ją w butelkach – co jest dodatkowym obciążeniem finansowym dla gospodarstw domowych. To wszystko zakłóciło codzienne życie mieszkańców Aleppo. Miasto szczyciło się wybitnymi naukowcami, cenionymi lekarzami i wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy wnosili duży wkład w różne dziedziny naukowe na całym świecie. Przez lata szkoły wspierały rozwój najmłodszych, pielęgnując i dbając o ich talenty i możliwości intelektualne. Ostatnie wojenne, smutne 14 lat zakłóciło to dziedzictwo i spowodowało załamanie w sektorze edukacji. Pomimo tych wyzwań, serca mieszkańców pełne są nadziei, że uda im się zapewnić dobrą przyszłość dzieciom.
Obraz zawierający osoba, Ludzka twarz, ubrania, uśmiech Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.W ramach programu i planu w Uniwersytecie Dziecięcym prowadzane są interaktywne zajęcia i kursy, które pomagają dzieciom w rozpoznaniu ich potencjału i ukierunkowaniu zainteresowań.
Realizowane są 4 ścieżki nauczania:
- medyczna
- techniczna – inżynieryjna
- medialna
- nauk ścisłych i robotyki
Dodatkowo na Uniwersytecie odbywają się kursy języka angielskiego. W Syrii ma on status drugiego języka urzędowego i jest podstawowym narzędziem do komunikacji w świecie. Dzieci, które uczęszczają do placówki, otrzymują również pomoc psychologiczną.
W liście do darczyńców Fundacji jeden z uczniów Antonio napisał: Myślę, aby zostać informatykiem. Lubię programować. Odkryłem to podczas zajęć z robotyki na Uniwersytecie Dziecięcym. Byłem podekscytowany programowaniem i budowaniem robotów. Zwłaszcza, że ta dziedzina pozwoli mi pomagać ludziom wokół mnie poprzez tworzenie przydatnych wynalazków i technologii. Dzięki temu będę mógł pomóc mojemu krajowi i miastu.
W Uniwersytecie Dziecięcym w Aleppo uczy się 168 takich dzieci jak Antonio. Najmłodsze ma 6 lat, najstarsze 12. W następstwie niedawnych wydarzeń w Syrii dzieci doświadczają jeszcze większego strachu i traumy, co wymaga bardziej ukierunkowanego wsparcia. W odpowiedzi zwiększono częstotliwość i intensywność sesji wsparcia psychospołecznego, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby emocjonalne i psychologiczne podopiecznych. Poza nauką i wsparciem psychologicznym opiekunowie pracują z całymi rodzinami borykającymi się z problemami przeżyć wojennych.
Uniwersytet Dziecięcy działa jedynie dzięki darczyńcom. Pomoc dzieciom z Aleppo jest wciąż bardzo potrzebna. Aktualnie zbieramy środki na dalsze działania naszej świetlicy.