Plakat promujący wystawę pt. „Persecution Through Their Eyes”.

 „Persecution Through Their Eyes” – otwarcie wystawy podsumowującej projekt

Dostępność: codziennie w terminie 30 październik – 24 listopad 2023 r. w Collegium Norvidianum KUL. 

Wstęp wolny.

Oprowadzania z przewodnikiem:  

9.11 i 23.11, g. 17:00

 30 października 2023 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się otwarcie wystawy „Persecution Through Their Eyes” oraz podsumowanie działań edukacyjnych towarzyszących wystawie skierowanych do uczniów lubelskich szkół ponadpodstawowych.

Na ekspozycji zaprezentowane są historie 16 osób – ofiar prześladowań nazistów, reprezentujących różne grupy ofiar, w tym m.in. Żydów, więźniów politycznych, jeńców wojennych, cywilów i członków ruchu oporu, ale także samych sprawców. Ich losy związane są z czterema miejscami naznaczonymi historią nazistowskich prześladowań: Lublinem (Polska), Buchenwaldem (Niemcy), Vught (Holandia) oraz Sant’Anna di Stazzema (Włochy). Wielość kontekstów historycznych, w których te historie się wydarzyły, pomaga zrozumieć, jaki wpływ wywarła II wojna światowa na dalsze losy mniejszości narodowych, społeczeństw i krajów w całej Europie, przez co stała się niezbywalnym elementem europejskiej tożsamości.

Wśród prezentowanych biogramów znajdują się 4 historie z Lublina i Lubelszczyzny – imiennych i nieznanych z imienia ofiar Zagłady oraz tych, którzy przeżyli wojnę: Henia Żytomirskiego, Rose Lipszyc, Tomasza Blatta oraz NN – anonimowego autora listu z lubelskiego getta. Ich los został przypieczętowany w czasie akcji „Reinhardt”, mającej na celu wymordowanie Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Akcja ta rozpoczęła się w Lublinie 16 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu, a zakończyła 3 listopada 1943 rozstrzelaniem ponad 40 tysięcy ostatnich żydowskich więźniów w obozie na Majdanku i jego filiach (akcja „Erntefest”). Przypadająca w tym roku 80. rocznica zakończenia akcji „Reinhardt” jest wyjątkową okazją do przypomnienia tych tragicznych wydarzeń.

Wystawa jest jednym z efektów projektu „Persecution Through Their Eyes”, organizowanego przez Fundację Liberation Route Europe we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie (Polska), National Monument Kamp Vught (Niderlandy), Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora (Niemcy) oraz National Peace Park and Historical Museum of the Resistance in Sant’Anna di Stazzema (Włochy).

Wystawa organizowana jest we współpracy z Katedrą Historii i Historiografii Europy Środkowo-Wschodniej I Wschodniej KUL.

Linki: 

Więcej o projekcie: https://teatrnn.pl/brama-edukacja/persecution-through-their-eyes/#organizatorzy-i-partnerzy