stronakk_jak_byc___polakiem_i_niedrogo_za_to_zaplacic

“Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” / Klub Komediowy Warszawa

 24 lutego 2024 r, g. 16:00

Bilety: I-70 zł, II-55 zł, III-40 zł, IV-30 zł.

Miejsca IV – scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Tekst: Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz, Michał Sufin
Reżyseria: Michał Sufin
Muzyka: Paweł Szamburski
Scenografia: Michał Jońca
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Kostiumy: Antonina Samecka i RISK made in Warsaw
Rekwizyty: Zuzanna Białecka
Wsparcie realizacyjne: Julia Szeweluk
Inspicjent: Maciej Pachota
Realizacja dźwięku: Paweł Parzuchowski
Obsada: Mateusz Lewandowski, Szymon Roszak, Weronika Nockowska, Magdalena Smalara

 

Czas trwania: 100 min.

Opodal tzw. Zbawixu, czyli Placu Zbawiciela w Warszawie, z jego modnymi lokalami gastronomiczno-towarzyskimi znajduje się Klub Komediowy. Działa w piwnicznej salce od blisko 10 lat pod kierownictwem Michała Sufina i stał się, by użyć zbanalizowanego komplementu, kultowym miejscem dla niemałego grona publiczności, spragnionej zupełnie innej rozrywki niż oferują telewizyjne kabarety. Klub Komediowy nie wywołuje rechotu, ale szczery śmiech zwłaszcza tych, którym bliskie jest surrealistyczne poczucie humoru. Jak sam Klub się reklamuje: tutaj Bill Murray spotyka się z Jeremim Przyborą. Z pewnością coś z aury Kabaretu Starszych Panów można odczuć w programie pt. „Jak być Polakiem i niedrogo zapłacić”.

Tytułowego bohatera poznajemy, gdy staje wobec wyzwania spłaty długu za bycie Polakiem. Jak sobie z tym długiem poradzi, gdzie trafi i kogo spotka? Dobrą monetą w tej historii są kolejne skecze, jak również piosenki, które należy się spodziewać będą bisowane.

Zaprasza Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym w Lublinie

Gdzie się Polak zaczyna, a jak kończy? Czym właściwie jest Polak? A Polka? A Polko (poza tym, że generałem)? Czy polskość jest bardziej figurą taneczną czy retoryczną? A może potrawą? A w ogóle to czemu to wszystko tyle kosztuje i na co poszły nasze podatki?!  Na kogo liczyć, gdy samemu jest się pod kreską? A przede wszystkim: Czy pomidorową podawać z ryżem czy z kluseczkami? Historia, którą wam opowiemy, dzieje się w wielu Polskach równoległych. Jednak nie tylko dlatego, że światy wyzierają do siebie przez szczeliny kwantowe, a łączącymi je korytarzami są czarne dziury.


Głównie dlatego, że wiele jest Polsk. Między Polską A a Polską B są też Polska „Ą Ę” i Polska „XYZ”. Kiedy bohater najnowszej produkcji Klubu Komediowego pt. „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” – nazwijmy go obywatelem petentem (w skrócie petentobywatelem) –  już miał stracić kwadrans na lekturę najnowszego numeru „Bezradnika inteligenta”, do jego drzwi dzwoni tajemnicza Ankieterka, upominająca się o spłatę długu wobec minionych (i przyszłych) pokoleń… I tak zaczyna się podróż w poszukiwaniu sedna polskości i kosztów z tym związanych, która zaprowadzi nas między innymi do Ministerstwa Niepewnego Jutra – najbardziej empatycznego resortu, o niewielkim przełożeniu.

Nie posiada ono bowiem dostatecznych zasobów, by obsłużyć ustawiających się przed nim długich kolejek obywateli, próbujących uciec przed wojną polsko-polską na emigrację wewnętrzną. To znaczy przydział na wyjazd jest – tyle że na ryby. A podczas wędrówki przez nadwiślańskość poznamy m.in. działaczkę prowadzącą agitację wyborczą na rzecz Polskiej Partii Wyparcia czy rodzimego Elona Muska – Leona Mózga. Na pytanie o to, jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić, postaramy się odpowiedzieć dysertacją fabularno-kabaretową ze szczególnym udziałem scen, monologów, wierszy i piosenek. Fabuła za to będzie jak obwarzanek: kresy historii urodzajne, a w środku pustka – czy też może tajemnica.