Obraz będący częścią wystawy pt. „Nie tylko białe obrazy” autorstwa Joanny Janiak i Piotr C. Kowalskiego.

Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski: Nie tylko białe obrazy

wernisaż wystawy: 

26 stycznia 2024 r, godz. 18:00

Galeria Biała

„Nie tylko białe obrazy” to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Białej, której wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek.

Autorami prac jest artystyczny duet: Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski, którzy prywatnie są małżeństwem. Na wystawie zostanie zaprezentowane szerokie spektrum ich twórczych dokonań.

Jak mówi sama artystka: Obraz jest dla Piotra polem do eksperymentu, w czym jest bardzo konsekwentny, czy może (nie)konsekwentny, ponieważ czyni to na wiele zaskakujących sposobów. Podążając za swoją dadaistyczną wyobraźnią, przekracza tradycyjne zasady kreowania obrazu, manifestując jednocześnie nieustające przywiązanie do źródła: malarstwa, od którego zaczynał swoją drogę artystyczną. Jego obrazy są bezpośrednie, materialnie zmysłowe i otwarte w trwaniu, jak bytujące światoobrazy. Procesualność jest ich treścią. Obrazy rdzawe, przerżnięte piły, przechodnie, przejezdne, drewniane-pocztowe, wodne – można by nawet rzec o nich – ekologiczne, bo wszystkie one mają znikomy ślad węglowy, w przeciwieństwie do obrazów elektronicznych obarczonych znacznym śladem węglowym – jak każdy produkt elektroniczny.

Po wielu latach spędzonych przy tworzeniu obrazów telewizyjnych, ich selekcji, montażu, postprodukcji, podejmuję od 2004 roku dialog z artystycznymi obrazami Piotra, w wyniku czego powstały nasze wspólne cykle “Megabajty malowania”, “Jagodowy fresk” i “Obrazy mroźne”. Te ostatnie, stworzone dotknięciem natury, stały się dla mnie inspiracją do dociekań nad ich matematycznym, generatywnym charakterem i pokrewieństwem nieorganicznego i organicznego świata.

Piotr C. Kowalski to malarz z dużym dorobkiem artystycznym, który od lat eksperymentuje rezygnując z osobistego gestu artysty i pozwala INNYM współtworzyć swoje obrazy. Z kolei Joanna Janiak przez kilkanaście lat realizowała programy telewizyjne, prezentujące sztukę współczesną. Interesują ją różne sposoby obrazowania, badanie relacji między obrazem tradycyjnym a elektronicznym i ich odbiorem.