wigilia-caritas

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nikt nie powinien być sam. Dlatego już od 7 lat Caritas Archidiecezji Lubelskiej organizuje Wigilię Caritas (zwaną również Wigilią Miłosierdzia), podczas której będziemy mogli razem z osobami samotnymi, chorymi, bezdomnymi, ubogimi zasiąść do wigilijnego stołu z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą, podzielić się opłatkiem, wspólnie kolędować i doświadczyć radości z narodzenia Jezusa. Chcemy w ten sposób również przypomnieć, że także w tym wyjątkowym rodzinnym czasie jesteśmy dla dla nich i służymy pomocą na miarę naszych możliwości.

W ubiegłym roku w Wigilii Caritas wzięło udział około 1000 osób, a 70 wolontariuszy posługiwało w czasie wydarzenia. W tym roku również spodziewamy się około 1000 osób łącznie w 4 miastach: w Lublinie, Chełmie, Puławach i Krasnymstawie.

W celach organizacyjnych prosimy o pobieranie zaproszeń na Wigilię w wyznaczonych miejscach.

Wigilia Caritas odbędzie się w:

  • Lublinie: 24 grudnia o godz. 10:00 w Hali A Targów Lublin, Dworcowa 11.
    Zaproszenia można pobierać w Dziennym Ośrodku dla Osób Bezdomnych Caritas AL przy al. Unii Lubelskiej 15, od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00-17:00. Uchodźców z Ukrainy prosimy o odbieranie zaproszeń w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, przy al. Unii Lubelskiej 15 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.
  • Puławach: 23 grudnia o godz. 10:00 w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, Wojska Polskiego 4.
    Zaproszenia można pobierać w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Puławach, ul. Słowackiego 2/213 w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10:00-14:00, oraz wtorki i czwartki w godzinach 16:00-20:00.
  • Chełmie: 23 grudnia o godz. 10:00 w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas AL, ul. Lubelska 135E.
    Zaproszenia można pobierać w Warsztacie Terapii Zajęciowej od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-15:30. Współorganizatorem Wigilii Caritas w Chełmie jest Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół „Zbyszko”.
  • Krasnymstawie: 23 grudnia o godz. 10:00 w Kuchni dla Ubogich Św. Matki Teresy z Kalkuty, ul. Okrzei 38.                                                                                                                                                 Zaproszenia można pobierać w Kuchni dla Ubogich od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00.

 

Tak duże wydarzenie wymaga wielu rąk do pracy. Jesteśmy przekonani, że jak co roku, rzesza Wolontariuszy będzie wspierać nas zarówno w przygotowaniach do Wigilii jak i podczas tego wydarzenia. Przygotowania do Świąt już trwają, jednak wciąż można zgłaszać swoją chęć pomocy, czy to 24 grudnia w Lublinie, czy też dzień wcześniej w pozostałych 3 miastach. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby ten wyjątkowy dzień spędzić z osobami potrzebującymi zapraszamy do zgłaszania się przez formularz zgłoszeniowy: ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ! W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt: tel.:  668  770  774, e-mail: wolontariat@lublin.caritas.pl.

 

We wspólnych spotkaniach wszystkim zebranym towarzyszyć będą także lubelscy biskupi, na czele z Ks. Arcybiskupem Stanisławem Budzikiem, który weźmie udział w Wigilii w Lublinie.

 

Produkty, z których jadłodajnie Caritas w całej Polsce, w tym także nasza kuchnia Anielskie Smaki, przygotowują wieczerze, dostarcza właściciel marki Selgros Cash & Carry, od początku wspierający ogólnopolską Wigilię Caritas.

 

Partnerem Wigilii Caritas jest również Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”- www.lubelskie.pl #Lubelskie #LubelskieSmakujŻycie #KierunekLubelskie

Spotkanie wigilijne to dobry moment, żeby pokazać nasze Województwo jako miejsce, gdzie pamięta się o osobach ubogich, samotnych, chorych i potrzebujących, których życie niejednokrotnie ma gorzki smak – a osłodzić je może spotkanie z ludźmi dobrej woli. Chcemy, by uczestnicy tego wydarzenia nabrali przekonania, że ich los nie jest obojętny organom administracji państwowej, że ich potrzeby są zauważane i zaspokajane.