zamek_krolewski_model_3d

Nowy model 3d  Zamku Lubelskiego

W aplikacji Turystyczny Lublin pojawił się nowy model 3D. Tym razem, dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), mieszkańcy i turyści dowiedzą się, jak wyglądał Zamek Królewski w swojej szacie architektonicznej z XVI w.

– Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby Unii Lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego Wzgórza Zamkowego. Zachęcam do korzystania z aplikacji Turystyczny Lublin i poznawania nieistniejących już zabytków Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Nowy model 3D przedstawia rezydencję królewską, jeden z najważniejszych zabytków w historii Lublina. Początki zabudowań na Wzgórzu Zamkowym sięgają jeszcze XII w., ale murowany zamek powstał wraz z Kaplicą Trójcy Świętej w wieku XIV. Budynek gościł polskich królów, w tym wielokrotnie króla Władysława Jagiełłę, a w 1569 roku w jego salach toczyły się obrady sejmu walnego zakończone zawarciem Unii Lubelskiej. Później mieściło się tu archiwum miejskie, do czasu aż w XIX wieku w miejscu popadającej w ruinę budowli stanął nowy, neogotycki budynek więzienia, który funkcjonuje w krajobrazie miasta do dzisiaj.

W aplikacji przedstawiona jest bryła Zamku Królewskiego w jego XVI-wiecznej odsłonie. Model 3D można oglądać aż z pięciu różnych punktów w przestrzeni miasta: Placu Po Farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasu Galerii „Vivo!” oraz na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, istnieje możliwość obracania i zmiany wielkości wirtualnego zabytku. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mają możliwość poznania historii nieistniejącego już Zamku Królewskiego za sprawą nagrania audio dostępnego w języku polskim i angielskim.

– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Pozwala w ciekawy sposób doświadczyć historii miasta oraz zwiedzać miejsca, których w jego przestrzeni już od dawna nie ma. Tym razem ciekawostką dla użytkowników aplikacji Turystyczny Lublin jest możliwość zobaczenia zarówno bryły Zamku Królewskiego, jak i zwiedzania jego dziedzińca – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Model XVI-wiecznego Zamku Królewskiego został przygotowany na podstawie dostępnych źródeł historycznych, w tym opracowanych przez dr Romana Zwierzchowskiego. Ze względu na nieścisłości w dokumentach może różnić się w swoich detalach od innych zrealizowanych rekonstrukcji. W aplikacji Turystyczny Lublin można zobaczyć również inne nieistniejące zabytkikościół farny w pięciu odsłonach architektonicznych z możliwością zwiedzania jego wnętrza oraz wieżę ciśnień na pl. Wolności.

Aplikację Turystyczny Lublin można pobrać bezpłatnie na system Android i iOS. Korzystanie z modułu AR aplikacji jest proste. Do obiektu prowadzi mapa zawarta w aplikacji, a uzyskanie wirtualnego obrazu możliwe jest po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach zlokalizowanych w poszczególnych punktach widokowych. Na kanale Turystyczny Lublin w serwisie YouTube dostępny jest krótki film, z którego mieszkańcy dowiedzą się, jak wygląda zwiedzanie z modułem AR w aplikacji.

Więcej informacji o aplikacji.

 

 źródło:lublin.eu