tamarlempicka

Tamara Łempicka- ponad granicami, Zamek Lubelski
 Otwarcie wystawy: 23 czerwca, godz. 18.00.
(
Wstęp tylko z zaproszeniami)

Wystawa czynna od 24 czerwca 2023
Muzeum Narodowe w Lublinie

Niesłabnące zainteresowanie twórczością Tamary Łempickiej, współpraca z rodziną malarki oraz z prowadzoną przez nią fundacją Tamara Lempicka Estate pozwoliła na rozpoczęcie szeroko zakrojonych starań o stworzenie stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej na Zamku Lubelskim!

Zakupiona do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki, ze względu na jej przekrojowy charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki, od lat 20. po 70. XX wieku.

 Prezentowane od 23 czerwca 2023 roku w siedzibie głównej muzeum dzieła Tamary Łempickiej ukazywać będą styl artystki wypracowany w jeszcze w latach 30. XX w., w którym malarka posługuje się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surowością formy oraz ostrością koloru. Obiekty z lat 40-tych XX w. reprezentują twórczość, w której odnaleźć można wpływy sztuki dawnej oraz edukacji w pracowni Andre Lhote’a. Dzieła z lat 50. i 60. XX w., stanowią natomiast doskonały przykład wypracowywania przez Łempicką nowego języka malarskiego. Natomiast obiekty z lat 70. i 80. XX w., ukazują nowe konwencje w malarstwie artystki.

Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej. Zakup dzieł Tamary Łempickiej od przyjaciela artystki Victora Manuela Contrerasa, przyczynił się do powiększenia publicznych zbiorów oraz przywrócenia twórczości malarki Polsce.
___

Więcej o wystawie:  https://zamek-lublin.pl/wystawy-czasowe/tamara-lempicka-ponad-granicami/


Zakup 18 obiektów autorstwa Tamary Łempickiej z kolekcji Victora Manuela Contrerasa zrealizowane ze środków rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 Wystawa zakupionych prac organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie we współpracy z Tamara de Lempicka Estate
 Wystawa zakupionych prac objęta patronatem honorowym Prof. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Specjalne podziękowania dla:
Maestro Victor Manuel Contreras, 1941-2023
Mario Arturo Santana Salgado
Maciej Ziętara, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych i Republice Kostaryki
Anna Bazańska, Radca-Minister Ambasady Polski w Meksyku
Zofia Ziółkowska, I sekretarz ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej Ambasady Polski w Meksyku
Jolanta Miśkowiec, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci,
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Piotr Szpanowski, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojciech Kwiatkowski, Dyrektor Departamentu Finansowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Paweł Orkisz, Zastępca Dyrektora ds. Procesów Zarządzania i Organizacji, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Jeffrey Fuller
Xawery Wolski
Marisa de Lempicka
Victoria de Lempicka
___
Polska Grupa Energetyczna Mecenas Muzeum Narodowego w Lublinie