Staropolskie planszówki. Dawne gry w Piwnicy pod Fortuną
Ferie zimowe od 16 do 27 stycznia 2023 roku (od poniedziałku do piątku) godzina 10:00
Piwnica pod Fortuną, ul Rynek 8
Gąska, Tryktrak, Mariasz czy Chapanka to nazwy gier planszowych oraz karcianych, które dawniej umilały czas naszym przodkom. Dziś możemy zagrać w nie w niepowtarzalnej atmosferze staromiejskich malowideł ściennych. Zapraszamy na ferie zimowe ze staropolskimi grami w Piwnicy pod Fortuną.
W języku staropolskim igra oznaczała zabawę i rozrywkę. Wincenty Kadłubek pisał, że dzieci grają ze sobą w cet i w liszkę i jeżdżą na długim kiju. W statucie wiślickim Kazimierza Wielkiego napisano, że dozwolone są gry, które służą: „aby czas zszedł dla rozrywki i ćwiczenia się“. Najpowszechniejszą grą wieków średnich w całej Europie były kości i gałki. Gra w szachy była znana od czasów dynastii Piastów. Karty przybyły do Polski w wieku XV z Niemiec. W okresie baroku popularne były: śpiew, muzyka, tańce i teatr. Czas spędzano też na świeżym powietrzu podczas jazdy konnej czy polowań. Niezwykle popularne podczas spotkań towarzyskich były również gry słowne i zagadki.
Podczas zajęć w Piwnicy pod Fortuną uczestnicy dowiedzą się, jak spędzano czas wolny w okresie staropolskim. Jakie były wtedy popularne gry słowne i planszowe. Jak wyglądała talia kart staropolskich i dlaczego zamiast damy znajdował się w niej wyżnik. Będą mieli także okazję, by zagrać w kilka ówcześnie znanych gier planszowych i karcianych takich jak: Jasyr, Faraon, Mariasz czy Chapanka.
Zajęcia podzielone są na trzy części. Rozpoczynają się krótkim wstępem dotyczącym sposobów spędzania czasu wolnego w czasach staropolskich oraz kilkoma grami słownymi dla wszystkich uczestników. Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na trzy mniejsze zespoły – każdy zespół dostanie do rozegrania gry planszowe oraz karciane.
Zapraszamy dzieci od 10. roku życia, młodzież i dorosłych. Zajęcia będą odbywać się przez całe ferie od poniedziałku do piątku w Piwnicy pod Fortuną. Bilety dostępne w Punkcie Informacji Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” ul. Grodzka 21 w godz. 9.30 – 16.30. Rezerwacje dla grup zorganizowanych: fortuna@tnn.lublin.pl.
Linki:
Wydarzenie w kalendarium Ośrodka: https://teatrnn.pl/kalendarium/informacje/gry-staropolskie-w-piwnicy-pod-fortuna/
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2mprd48HR
Facebook Piwnicy pod Fortuną: https://www.facebook.com/Piwnica-pod-Fortuną-101028071473731