Rusza nabór do Magicznej Latarni!
Kiedy:
od 15 do 29 stycznia 2024 nabór
luty 2024 – grudzień 2024 – spotkania Magicznej Latarni
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat
Zapisy: poprzez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Warsztaty Kultury w Lublinie rozpoczynają zapisy do międzynarodowego klubu filmowego skierowanego do dzieci w wieku od 6 do 12 lat! Magiczna Latarnia to wydarzenie idealne dla małych kinomaniaków, którzy są ciekawi świata i z chęcią zagłębią się w tajniki filmu. Oprócz ambitnego kina dzieci będą miały okazję obejrzeć edukacyjne scenki teatralne, które nawiązują do konkretnego filmu oraz dostaną specjalne gazetki, by lepiej zrozumieć jego fabułę. Przed każdym pokazem odbędzie się także dyskusja wprowadzająca dzieci w zagadnienia związane z daną produkcją. Jeśli Twoje dziecko chce przeżyć niesamowitą przygodę z kinem w tle – nie czekaj i zgłoś je już dziś! Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.warsztatykultury.pl do 29 stycznia lub do wyczerpania miejsc. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Nadchodzący sezon klubu Magicznej Latarni będzie 10. odsłoną tego fantastycznego programu edukacji filmowej w Warsztatach Kultury, realizowanego z wielkim sukcesem od ponad 30 lat w Szwajcarii i w 17 innych krajach świata. Dzięki tej filmowej podróży rozwijamy u młodych odbiorców wrażliwość, empatię oraz język, nie zapominając o dostarczeniu śmiałej i inteligentnej rozrywki. Zabawa i edukacja w jednym. Każdy z nas to mniej lub bardziej homo ludens – człowiek bawiący się – ale to w dzieciach tkwi największy potencjał do nieskrępowanej zabawy. W Magicznej Latarni wykorzystujemy tę umiejętność w pełni. Lubelski klub prowadzony jest przez Warsztaty Kultury w Lublinie od 2014 roku i do dziś to jedyny Klub Magicznej Latarni w Polsce.
Bezpłatna karta członkowska pozwala dołączyć do klubu dziewczynkom i chłopcom w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci uczestniczą w pokazach bez opiekunów. Nad ich bezpieczeństwem podczas seansów czuwają przeszkoleni wolontariusze oraz pracownicy Warsztatów Kultury w Lublinie. Na ten rok organizatorzy przygotowali 9 pokazów Magicznej Latarni, podczas których będziemy świetnie się bawić i rozwijać „krytyczne oko”, pokazując i odkrywając to, co najlepsze w kinie, w całej jego różnorodności.
Jak dołączyć do klubu?
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie warsztatykultury.pl do 29 stycznia włącznie lub do wyczerpania limitu miejsc.
Program 2024
* 18.02.2024, godz. 11.00 – „Dzisiejsze czasy”, reż. Charles Chaplin, 1936 r., 97 min
Chaplin, w swoim ostatnim niemym filmie, nakręconym po latach wielkiego kryzysu, a w przededniu II wojny światowej, pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę (Paulette Goddard).
* 24.03.2024, godz. 11.00 – „Narzeczona dla księcia, reż. Rob Reiner, 1987 r., 98 min
Młody chłopiec zarażony grypą nie jest zachwycony, gdy jego dziadek przybywa, by mu przeczytać bajkę – historię przygód Buttercup, najpiękniejszej dziewczyny na świecie i jej ukochanego Westleya. Gdy Buttercup zostaje porwana, Westley musi pokonać setki przeszkód, by uwolnić piękną dziewczynę ze szponów porywaczy. Zanim nastąpi szczęśliwe zakończenie, jest wiele pojedynków, intryg i walki dobra ze złem.
* 21.04.2024, godz. 11.00 – „Mikołajek”, reż. Laurent Tirard, 2008 r., 91 min
Film oparty na popularnej francuskiej serii ilustrowanych książek dla dzieci. Ośmioletni Mikołajek ma wspaniałe dzieciństwo, kochających rodziców i grupę przyjaciół. Pewnego dnia podsłuchuje rozmowę, z której dowiaduje się, że jego mama jest w ciąży. Przerażony wieściami Mikołajek uważa, że nowy członek rodziny oznacza koniec beztroski – w domu zabraknie dla niego miejsca, a mama i tata przestaną się nim interesować. Razem z kolegami wymyśla coraz bardziej zwariowane plany, jak pozbyć się młodszego braciszka.
* 19.05.2024, godz. 11.00 – „Chang” reż. Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack, 1927 r., 69 min
Film Chang to rewelacja – jest nie tylko oczywistym prototypem późniejszego arcydzieła Meriana C. Coopera i Ernesta B. Schoedsacka, King Konga, ale jest także niesamowicie zabawnym filmem samym w sobie. Nakręcony w całości w Syjamie, opowiada historię rolnika i jego rodziny, którzy osiedlili się na niewielkim skrawku ziemi na skraju dżungli. Ich życie to ciągła walka z otaczającymi je dzikimi zwierzętami – niedźwiedziem, tygrysami i lampartami.
*16.06.2024, godz. 11.00 – „Mój sąsiad Totoro”, reż. Hayao Miyazaki, 1988 r., 85 min
Podczas pobytu chorej mamy w szpitalu, dwie dziewczynki, Mei i Satsuki, wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłego Totoro.
*22.09.2024, godz. 11.00 – „Coco”, reż. Lee Unkrich, Adrian Molina, 2017 r., 105 min
Disney-Pixar przedstawia niezwykle barwną, zabawną i pełną przygód opowieść o rodzinie! Marzący o karierze muzycznej chłopiec imieniem Miguel przypadkiem trafia do magicznej krainy przodków. Na miejscu zaprzyjaźnia się z sympatycznym oszustem Héctorem, który pomaga mu odkryć tajemniczą historię jego rodziny.
*20.10.2024, godz. 11.00 – „Niezwykłe wynalazki” – wybrane filmy, reż. Charles R. Bowers, 1926 r., 81 min
Podczas pokazu zaprezentujemy wybrane filmy Charlesa R. Bowersa, amerykańskiego rysownika, twórcy animacji filmowych i slapstickowych komedii. Przez lata zapomniany, wiele lat po śmierci uznany – obok Fatty’ego Arbuckle’a, Bustera Keatona i Harolda Lloyda – za jednego z najciekawszych twórców epoki kina niemego.
*17.11.2024, godz. 11.00 – „Podniebna poczta Kiki”, reż. Hayao Miyazaki, 1989 r., 103 min
Jak nakazuje tradycja, kiedy czarownica osiąga wiek 13 lat, musi opuścić rodzinny dom i zamieszkać w obcym mieście, które nie posiada własnej czarownicy. Kiki wsiada więc na miotłę i wraz z Jiji – gadającym kotem o sarkastycznym poczuciu humoru – wyrusza w nieznane. Początki nie są łatwe. Osiedla się w miejscu, gdzie nikogo nie zna i zdana jest wyłącznie na siebie. Z czasem jednak wszystko zdaje się powoli układać. Kiki zdobywa zaufanie i życzliwość mieszkańców miasta, a szczególną sympatią darzy ją pewien chłopiec. Na życie nasza mała czarownica zarabia, doręczając ekspresowo przesyłki (oczywiście przy użyciu miotły). Niestety w pewnym momencie Kiki traci swoje magiczne zdolności i kończy się jej dobra passa.
*15.12.2024, godz. 11.00 – „Alpejska przygoda”, reż. Xavier Koller, 2015 r., 100 min
Rodzinna opowieść o sile miłości i przyjaźni, rozgrywająca się w przepięknej scenerii Alp Szwajcarskich. Ursli mieszka wraz ze swą rodziną w wiosce u podnóża Alp. Latem wypasają owce na górskich łąkach i produkują słynne, szwajcarskie sery. Powoli nadchodzi zima. Jej przetrwanie będzie bardzo trudne, bo podczas podróży do wioski wóz zawierający cały wyprodukowany ser spada w przepaść. Rodzina Ursliego zostaje bez środków do życia. Ursli przy pomocy swej najlepszej przyjaciółki Serainy postanawia pomóc rodzinie i zasłużyć na dzwonek, który młodzi chłopcy otrzymują na Święto Wiosennego Przesilenia. Rozpoczyna się prawdziwa Alpejska Przygoda.
od