Zdjęcie artystki Magdy Umer na scenie.

Recital Magdy Umer

9 grudnia 2023 r., g. 20

Teatr Stary w Lublinie

Bilety w cenie: VIP – 120 zł, I – 100 zł, II – 85 zł, III – 40 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Magda Umer już od pół wieku dzierży pochodnię polskiej piosenki literackiej, której płomień nigdy nie wygasa. Cały jej piosenkarski repertuar wypełniony jest poezją – czy to dawnych mistrzów, jak Leśmian, czy współczesnych mistrzyń, jak Osiecka. Artystka nie tylko śpiewa poezję, ale też opowiada o niej i o jej twórcach. Ta bodaj najbliższa przyjaciółka Agnieszki, podzieli się z nami sekretami o legendzie piosenki, bo każdej interpretacji towarzyszą w jej występach anegdoty. W jej repertuarze znajdziemy również teksty Jeremiego Przybory, muzykę Seweryna Krajewskiego, pieśni Bułata Okudżawy – to będzie wieczór wspomnień, muzyki i… liryki.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym w Lublinie

Magda Umer to mistrzyni interpretacji piosenki  literackiej. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem sprawiło, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia śpiewane przez nią piosenki stały się przebojami.  

Podczas recitalu usłyszymy utwory z płyt „Noce i sny”, „Wciąż się na coś czeka” oraz piosenki – wizytówki artystki i polskiej piosenki literackiej: „Już szumią kasztany”,  „Oczy tej małej” i „O niebieskim pachnącym groszku”. Jak na  Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005) Magda pięknie opowiada o autorach tych piosenek i o swoim życiu. Tworzy z nich spektakl.  

Artystce towarzyszy zespół znakomitych młodych  muzyków: Paweł Stankiewicz – gitara, Bartłomiej Krauz –  akordeon, Maciej Szczyciński – kontrabas, Piotr Maślanka  – perkusja, pod kierownictwem pianisty i autora wszystkich aranżacji Wojciecha Borkowskiego.  

Magda Umer jest nie tylko pieśniarką. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. Nie  sposób w tym miejscu wymienić wszystkich. W wielu z nich  m.in. „Zimy Ŝal” (1989), „Big Zbig Show” (1992), „Kobieta zawiedziona” z Krystyną Jandą (1994), „Mężczyźni Mojego Życia” (1995), „Zielono mi” (1997), „Marlena” (1999), „Młynarski, czyli trzy elementy” (Teatr Ateneum 2003), czy we wspólnym przedsięwzięciu z Andrzejem Poniedzielskim „Chlip hop” (2006), którego współtwórcą muzycznym był Wojciech Borkowski, który towarzyszy jej nieprzerwanie od 37 lat.

W 2019 roku artystka obchodziła 50 rocznicę swojej  pracy na scenie.  

Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha,  nierozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z  Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do państwa po polsku i we wszystkich językach świata!” 

Magda Umer  

Od dawna wiedziałam, że istnieje na świecie stworzenie zielonookie jak Magda Umer. (…) Szepcząc swym ekspresjonistycznym szeptem i świdrując seledynowym spojrzeniem, Magda potrafi wywołać u publiczności –  zarówno młodej, rozwichrzonej, jak i całkiem dorosłej skupienie graniczące niemal z hipnozą. Miałam do czynienia  z wieloma wykonawcami i wiem, że tego daru nikt inny nie  posiadł…  Ona właściwie nie śpiewa gardłem. Ona śpiewa duszą.”

Agnieszka Osiecka

Podczas recitalu usłyszymy piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej,  Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Jonasza Kofty, Jerzego Jurandota, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, z muzyką Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Władysława Szpilmana, Freda Buscaglione, Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Jerzego Matuszkiewicza.