Plakat promujący projekt Warstwy.

Projekt WARSTWY

Warsztatach Kultury, ul. Grodzka 7

 Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w projekcie Warstwy. To cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów zajmujących się tematyką związaną z archiwizowaniem starych fotografii, badaniem historii lokalnych, realizacją wywiadów, rozmów i badań etnograficznych czy historycznych. 

Projekt Warstwy to działanie skupiające się na temacie domowych archiwów. Jego celem jest edukacja dotycząca tego, jak tworzyć archiwa fotograficzne, tekstowe czy te opierające się na nagraniach audio i video. Poprzez udział w cyklu warsztatów uczestnicy zyskają wiedzę umożliwiającą im budowanie oraz pielęgnowanie zbiorów dotyczących życia bliskich im osób czy historii społeczności lokalnych, których są częścią. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na badanie dziedzictwa regionalnego i rodzinnego, które budują wspólnotę, poczucie więzi oraz przynależności. Celem działań jest podtrzymywanie tradycji, a także budowanie postaw patriotyzmu lokalnego wśród członków tzw. małych ojczyzn. Projekt składa się z cyklu warsztatów polegających na różnych aktywnościach i formach zbierania oraz archiwizowania materiałów – fotografii, nagrań rozmów czy zapisków/pamiętników. Uczestnicy zwrócą także uwagę na pamięć związaną z konkretnymi przedmiotami stanowiącymi pamiątki i pozostałości po przodkach. 

W październiku organizatorzy zapraszają do udziału w następujących warsztatach:

 Rozmowy (z) pamięci 

Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się o sposobie prowadzenia rozmów, o tym, w jaki sposób mówić, ale i słuchać, jak zadawać pytania, by nasz rozmówca czuł się komfortowo i bezpiecznie. Bardzo istotną kwestią w prowadzeniu rozmowy jest postawa szacunku wobec osoby, która otwiera się przed nami, dzieli się swoim życiem, wiedzą i doświadczeniem. Osoba przeprowadzająca rozmowę musi wiedzieć, w jaki sposób ten komfort stworzyć, uzyskując jednocześnie jak najwięcej istotnych informacji. 

Prowadzenie: Ewa Grochowska.

Informacje praktyczne 

Kiedy: 14 października 2023 r., godz. 11.00–14.00,

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro

Dla kogo: dla młodzieży 16 + i dorosłych 

Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

 Domowy archiwista 

Warsztat, podczas którego uczestnicy otrzymają cenne wskazówki, w jaki sposób rozpocząć dokumentację i archiwizację historii swojej rodziny. Poznają narzędzia, które ułatwią tworzenie zarówno archiwum, jak i źródła, z których będą mogli pozyskać cenne informacje. 

Informacje praktyczne

Kiedy: 21 października 2023 r., godz. 11.00–14.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro

Dla kogo: dla młodzieży 16 + i dorosłych 

Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Prowadzenie: Joanna Michałowska – specjalistka z Centrum Archiwistyki Społecznej

 Fotografia archiwalna w świecie cyfrowym 

Warsztaty, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób skanować zdjęcia i zabezpieczać je w sieci, jak opisywać fotografie w katalogach internetowych oraz gdzie wyszukiwać zdjęcia archiwalne. Warsztat poprowadzi specjalista z Archiwum Państwowego w Lublinie.

Informacje praktyczne

Kiedy: 26 października 2023 r., godz. 17.30–20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro

Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych 

Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.