Premiera „The Trick” |
Grand-Prix Incydent polski

1 grudnia 2022, godz. 19.00
2 grudnia 2022, godz. 19.30

„U Szewca”, Grodzka 18 –
sala koncertowa

Wstęp wolny

 

Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na premierę spektaklu „The Trick” – niezwykłego widowiska laureatów nagrody głównej konkursu Incydent polski na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie wokół występów ulicznych. Prelegentkami będą dr Magdalena Szubielska z Katedry Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dr hab. Marta Połeć z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego.

Cyrkowy duet iluzjonistyczny w swoim premierowym spektaklu zdradzi publiczności największe sekrety iluzjonistów i opowie nam, jak często spotykamy się z manipulacją w naszym życiu. „The Trick” to niespotykana wcześniej forma, będąca połączeniem spektaklu, pokazu iluzji, stand-upu, tańca, ruchu, sztuk cyrkowych i muzyki tworzonej na żywo. Dwóch artystów wyjawia podstawowe zasady iluzji stosowane przez iluzjonistów od wieków. Na ile trik powstaje w dłoniach iluzjonisty, a na ile w głowach widzów? Umiejętność demaskowania sztuczek może przydać się znacznie częściej niż podczas oglądania pokazu iluzjonisty. Wiedza o ich działaniu i zasadach otwiera oczy na manipulacyjne pułapki, jakie czekają na nas każdego dnia. Co zrobić, aby nie wpadać w te pułapki? Odpowiedzią jest „The Trick”.


Reżyseria i wykonanie: Wojciech Rotowski & Roman Słomka

 

Spotkanie wokół występów ulicznych


Podczas spotkania przyjrzymy się wynikom badań i porozmawiamy o fenomenie występów ulicznych. Będziemy gościć dwie badaczki – dr Magdalenę Szubielską z katedry psychologii eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która opowie o aspektach psychologicznych odbioru pokazów sztuki ulicznej, natomiast dr Marta Połeć z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego omówi kwestie dobrych praktyk w zarządzaniu przestrzenią miejską w kontekście występów ulicznych. Polem obserwacji dla obu badaczek był między innymi lubelski Carnaval Sztukmistrzów. Gościem specjalnym spotkania będzie artysta uliczny – Marcin Ex Styczyński, który przybliży nam perspektywę praktyka sztuki ulicznej.

„Psychologiczne aspekty odbioru buskerskich występów cyrkowych i muzycznych. Badania osób dorosłych w centrum Lublina” | Dr hab. Magdalena Szubielska
Magdalena Szubielska opowie o krótkiej historii badań nad buskingiem z perspektywy psychologicznej. Naświetli, w jaki sposób przyjęcie w badaniach podejścia psychologicznego pozwala odróżnić busking (występy uliczne artystów_ek zbierających dobrowolne datki „do kapelusza”) od żebractwa.

Wyjaśni też, jaki jest wpływ występów ulicznych na percepcję i wartościowanie przestrzeni publicznej przez przechodniów. Następnie przedstawi badania własne, prowadzone w latach 2019-2022 w Lublinie, dotyczące odbioru występów buskerskich przez dorosłą publiczność (łącznie zbadano 660 osób). W badaniach tych stwierdzono, że nie tylko rodzaj występu (cyrkowe vs muzyczne), ale także obeznanie publiczności z występami buskerskimi różnicują odczucia publiczności. Na odczucia te składają się wymiary wywołanych emocji, stymulowania intelektu, oceny stopnia interaktywności, nowości i poziomu technicznego występu, a także miejsca, w którym odbywa się występ. Z kolei sądy estetyczne (dotyczące poczucia rozumienia i podobania się) zarówno w przypadku występów cyrkowych, jak i muzycznych były bardzo wysokie i nie zależały od obeznania publiczności z tego rodzaju występami.