Wspólny „Polonez dla Lublina” 

3 maja 2023 r.

3 maja mieszkańcy miasta po raz kolejny będą mieli okazję zatańczyć „Poloneza dla Lublina” oraz uczestniczyć w pikniku patriotycznym na Placu Litewskim. W Lublinie tradycyjnie zaplanowano uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Natomiast dzień wcześniej, 2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się 2 maja (wtorek) o godz. 10.00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Spokojna 4). Nastąpi tam przekazanie flagi RP pocztowi flagowemu oraz wciągnięcie jej na szczyt masztu przy dźwiękach hymnu państwowego. Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (ul. Grottgera 4), gdzie o godz. 10.45 flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostanie podniesiona na maszt na gmachu Urzędu. Uroczystości zakończą się w Ratuszu (plac Króla Władysława Łokietka 1), gdzie o godz. 11.45 flaga RP zostanie wciągnięta na maszt na balkonie.

Natomiast obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpocznie Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin, która odbędzie się 3 maja (środa) o godz. 9.00 w Trybunale Koronnym (ul. Rynek 1). Następnie, o godz. 10.00 przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, służb mundurowych oraz innych instytucji wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. O godz. 11.30 uczestnicy obchodów przeniosą się na Plac Litewski. Tam odbędzie się uroczysty apel z udziałem wojskowej kompanii honorowej oraz złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Po części oficjalnej uroczystości, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej tradycyjnie zaproszą mieszkańców Lublina do wspólnego „Poloneza dla Lublina”. Uroczysty korowód z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka rozpocznie się około godz. 13.00 przed Ratuszem i przejdzie deptakiem na Plac Litewski, gdzie odbędzie się piknik patriotyczny. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w koncercie pieśni patriotycznych, odwiedzić stoiska informacyjno-edukacyjne Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego. Dodatkowo, dla miłośników historii zaplanowano spacer „Lubelskim Szlakiem Konstytucji 3 Maja”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 przy pomniku Konstytucji 3 Maja.

Ponadto, podobnie jak w ubiegłych latach, w tych dniach Ratusz przyozdobią biało-czerwone flagi, a wieczorem stadion Arena Lublin rozbłyśnie na biało-czerwono.

Organizatorem uroczystości jest Wojewoda Lubelski we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Garnizonem Lublin Wojska Polskiego.

 źródło:lublin.eu