kleopatra

 Pokaz filmu “Kleopatra”, reż. Joseph L. Mankiewicz, 1963 r.

19 listopada (sobota), godz. 16.00

sale wystawowe Zamku Lubelskiego
– wstęp wolny –

 
Epicka opowieść o losach królowej Egiptu, pięknej Kleopatrze i jej dążeniu do wzmocnienia potęgi swojego państwa poprzez pozbawienie dominacji Cesarstwa Rzymskiego. Kiedy w grę zaczyna wchodzić miłość do Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, potężna kobieta popełnia błąd…
 
 19 listopada zapraszamy na filmowy seans na Zamku Lubelskim. Obejrzymy jeden z najsłynniejszych filmów w historii światowej kinematografii: “Kleopatra”!
 
 Kręcony aż dwa razy film kosztował kilkaset milionów i prawie doprowadził do bankructwa 20th Century Fox. Rolę główną powierzono Elizabeth Taylor, która dla żartu miała powiedzieć: Zgodzę się za milion dolarów. Tym samym stała się najlepiej opłacaną aktorką w historii kina.

___
 Pokaz towarzyszy wystawie “Magia starożytnego Egiptu”.
 
 W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona otworzymy ekspozycję poświęconą dawnemu Egiptowi. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukaże ona najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy.
Magia starożytnego Egiptu,
Zamek Lubelski, 30 września 2022 – 5 marca 2023.
Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie jest PGE Polska Grupa Energetyczna