Okłada płyty Krzysztof Komeda Unknown 1967.

Piotr Schmidt Quartet | koncert

17 listopada 2022, 19:00

Centrum Spotkania Kultur

Plac Teatralny 1

Piotr Schmidt Quartet po raz pierwszy w Lublinie zaprezentuje wyjątkowy projekt Komeda Unknown 1967.

W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Niemczech stworzył projekt z cyklu jazz i poezja „Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna”. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą.

Płyta „Meine Süsse Europäische Heimat” została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego „Rosemary’s Baby”. Z korespondencji Komedy z producentem płyty Joachimem Ernstem Berendtem wynikało, że powstało więcej utworów, niż znalazło się na płycie. W liście Komeda prosił Berendta, aby ten zamienił niektóre kompozycje. Berendt odmówił argumentując to tym, iż pewne wiersze bardziej oddają europejski charakter płyty. I to był jedyny ślad…

Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy 6 kompozycji Komedy z projektu „Moja słodka europejska ojczyzna”, które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie.

O projekcie „Moja słodka europejska ojczyzna” sam Komeda, znany skądinąd z powściągliwego podejścia do swojej twórczości, powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei Joachim Ernst Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy tak napisał: „Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii!”.

Po ponad pół wieku, publiczność może podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy „Moja słodka europejska ojczyzna”.

Piotr Schmidt podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki. Powstały dzieła wybitne. Wszyscy muzycy wręcz niewiarygodnie wyczuli ducha muzyki Komedy.

Piotr Schmidt wraz z przyjaciółmi oddał hołd Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę jego urodzin w sposób absolutnie genialny. Wydaje się, że nasza europejska ojczyzna czekała na tę muzykę…


Skład zespołu:

Piotr Schmidt – trąbka

Paweł Tomaszewski – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Sebastian Kuchczyński – perkusja


Bilety od – 50 PLN