Plakat Ogólnopolskich Targów. Sztuki Kowalskiej.

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2023

7-9 lipca

 Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie w dniach 7 – 9 lipca 2023 r. organizuje Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, podczas których spotkają się najlepsi kowale z całej Polski oraz z Czech i Węgier.  Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. 

          W tym roku w Imprezie weźmie 20 drużyn. Zmierzą się oni w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Spotkania rozpocznie sympozjum – „Sympozjum nt. „Dobre praktyki ochrony i upowszechniania tradycyjnego kowalstwa artystycznego i użytkowego”, w ramach którego będą przeprowadzone wykłady „Krzyże i ogrodzenia cmentarne na polskiej wsi. Techniki i wzory w kowalskich wyrobach sepulkralnych”, „Projektowanie i wizualizacja kowalskich wyrobów artystycznych”. 

W sobotę 8 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali kuty kosz uliczny, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. 

W tym dniu przewidziano również pokaz „Dzieła Sztuki Kowalskiej – od projektu do realizacji”, podczas którego, wykażą się uczestnicy tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 27 czerwca. W programie również prezentacja i sprzedaż wyrobów kowalskich, wystawa kutych wyrobów, kiermasz sztuki ludowej, występy zespołów artystycznych, a dla najmłodszych zabawy kowalskie z animatorem. 

W niedzielę 9 lipca przewidziane są pokazy kucia w wykonaniu mistrzów, Konkurs o nagrodę Publiczności, druga część pokazu projektowania i realizacji wyrobów kowalskich,  wystawa i sprzedaż wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej, występy gwiazd estrady oraz wiele innych atrakcji.