opla
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI “O!PLA” jest oddolną, niezależną inicjatywą będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. W tym roku festiwal odbywa się po raz dwunasty.
 
Zapraszamy na pokazy trzech kategorii filmów animowanych biorących udział w konkursie głównym O!PLA 2024, w którym jury są wyłącznie widzowie!
 
9.04 / wt / 18.00 O!PLA – festiwal animacji – kategoria studencka i animowane fraszki
bilety – 10 zł -> https://t.ly/vOGQa
 
10.04 / śr / 18.00 O!PLA – festiwal animacji – kategoria producencka
bilety – 10 zł -> https://t.ly/Tdhtt
 
 
 
Program:
KATEGORIA STUDENCKA im. Kazimierza Urbańskiego
Filmy animowane zrealizowane przez studentów i studentki uczelni filmowych i artystycznych.
 
HALF EMPTY (2022, 04:52), Katarzyna Orłowska, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
W nadziei na przełamanie impasu, kobieta ślęczy nad kartką papieru, popijając wino. Lęk przed porażką prześladuje ją na każdym kroku, przybierając postać winnej czerwieni. Animacja wykonana tuszem, jest metaforycznym obrazem wewnętrznych przeżyć bohaterki, która zmaga się z brakiem wiary we własne umiejętności i osiągnięcia.
 
♦ KOHEZJA (2023, 05:05), Sara Sawicka, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Film przedstawia podróż głównej bohaterki, przez wnętrze jej podświadomości, zdarzenia są surrealistycznymi interpretacjami ukrytych lęków. Ego w obawie przed rozpadem – stawia jej opór.
 
PERFECT ME (2023, 02:16), Sonia Mossoczy, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Krótka historia poruszająca problem zaburzeń odżywiania. Kiedy główna bohaterka się zmniejsza, jej alter ego pływające w filiżance rośnie.
 
RYSA (2023, 05:22), Jakub Krzyszpin, PWSFTviT w Łodzi
Siedząc w pokoju, chłopiec przygotowuje się do gry na skrzypcach. Słysząc powracającego do mieszkania ojca, przestaje i chcąc uniknąć konfliktu, wykrada się z domu.
 
SMELL OF THE GROUND (2023, 07:47), Olivia Rosa, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Film jest adaptacją wiersza Sary Teasdale „There Will Come Soft Rains”. Jest subiektywną wizją artystyczną o końcu epoki Antropocenu. Przedstawia podróż po naszej planecie, zaczynając od mikroskopijnych zbliżeń, kontynuując ujęciami dzikiej natury i powoli zbliżając się w stronę cywilizacji.
 
SZKLANE ZŁUDZENIE (2023, 07: 47), Mikołaj Mirzewski, PWSFTviT w Łodzi
W Nowy Rok młody chłopak opuszcza swój dom, nie wypowiadając ani słowa.
 
TAKIE CUDA SIĘ ZDARZAJĄ (2022, 13:48), Barbara Rupik, PWSFTviT w Łodzi
„Bez mięśni idzie, choć iść nie powinna. Tkanka z kamienia. Jakie to dziwne”– powiedziała dziewczynka i spojrzała na swe ciało bez kości.
 
TOTO (2023, 06:10), Klaudia Bochniak, PWSFTviT w Łodzi
Tygrys Toto ucieka z cyrku, powodując zamieszanie w okolicy. Pomimo świadomości jego obecności, prowadzona impulsem mieszkanka pobliskiego miasta decyduje się wyjść z domu.
 
W LESIE SĄ LUDZIE (2023, 09:53), Szymon Ruczyński, PWSFTviT w Łodzi
Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Opowiedziany prostymi środkami animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.
 
ZAPADA DZIEŃ (2022, 03:02), Julia Szkup, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Bezwładne postaci zatopione w gęstych głębinach oceanu statyczności oczekują na słońce, które być może przyniesie im upragnioną ucieczkę. Animacja malarska o lęku oraz nadziei na lepsze, które nie zawsze nadchodzi.
——————————————–
 
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota
 
BĄBELKI (2023, 01:00), Anna Jasińska, PWSFTviT w Łodzi
W podwodnym świecie swoje monotonne życie prowadzą morskie potwory. Surrealistyczna opowieść o wykorzystywaniu i byciu wykorzystywanym.
 
ECHO (2022, 01:06), Jakub Krzyszpin, PWSFTviT w Łodzi
Mężczyzna wraca do bolesnych, nawiedzających go wspomnień.
 
FORT IV (2023, 01:10), Nikodem Paśnicki, NIEZALEŻNIE
Historię fortu w Borowej twórca filmu poznał dzięki reportażowi w radiu, mimo że odkąd pamięta, słowo „fort” pojawiało się bardzo często podczas wypraw do lasu. To właśnie tam, gdzie teraz szumią drzewa, w latach 1879-1882 zostało wzniesione jedno z siedmiu umocnień otaczających dęblińską twierdzę. Częściowo zniszczony podczas pierwszej wojny światowej przez wycofujące się oddziały rosyjskie stał się miejscem tragicznej historii wielu żydowskich rodzin przywiezionych ze Słowacji podczas okupacji.
 
LILIE WODNE (2023, 00:49), Magdalena Basińska, PWSFTviT w Łodzi
Podwodna impresja skrywająca kilka niespodzianek.
 
MOMENTS (2023, 01:13), Sara Juszczyk, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
„Moments” to przypomnienie, a zarazem gdybanie o tym, jak duży wpływ na nas mają nawet te najkrótsze, często wydające się nieistotne chwile.
 
O MAŁY WŁOS (2023, 01:17), Zuzanna Heller, PWSFTviT w Łodzi
Podczas golenia nóg, pewna osoba odkrywa świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia.
 
ODWAŻ SIĘ (2023, 01:14), Bernard Łoś, PJATK w Warszawie
Z jednej strony na drugą i tak codziennie, ale dlaczego? Po co ona to robi? Te pytania męczą naszego bohatera, aby rozwiązać zagadkę, będzie musiał odważyć się i ją zapytać.
 
POLOWANIE (2023, 01:00), Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Konik Studio
Humorystyczna etiuda formalna, stworzona ze zdjęć obrazów malowanych na szkle, łącząca w sobie środki wyrazu charakterystyczne dla diaporamy i animacji. Ścieżka lektora oparta jest na improwizacji aktorskiej autorstwa Macieja Sikorskiego.
 
PRZESKOK (2023, 01:10), Mikołaj Mirzewski , PWSFTviT w Łodzi
Chłopak skacze na bungee, by zmierzyć się ze swoją przeszłością.
 
UNDER THE WATER (2023, 01:00), Julia Orlik-Buratyńska, NIEZALEŻNIE
Jest to krótka aczkolwiek bardzo intensywna podróż w głąb oceanu. To co dobrze nam znane staje się czymś zupełnie innym.
Łączny czas 1 godz. 15 min.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
KATEGORIA PRODUCENCKAim. Marka Serafińskiego

Kategoria PRODUCENCKA obejmuje filmy z największym budżetem, zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych (w systemie producenckim) w Polsce lub w koprodukcji, w tym filmy studenckie (głównie dyplomy) zrealizowane poza uczelnią, bądź w koprodukcji z nią.
 
A ŻURAWIE WCIĄŻ TAŃCZYŁY (2023, 08:41), Natasza Cetner, Pigeon Productions
Kiedy na brzegu pojawiają się Żurawie i wprowadzają Mężczyznę w świat piękna i tańca, musi on zdecydować, jakie są priorytety w jego życiu. Im bardziej Mężczyzna oddala się od rodziny, tym bardziej Kobieta decyduje się przezwyciężyć traumę, by po raz ostatni spróbować uratować ich związek, podczas gdy Dziecko pogrąża się w koszmarach i poczuciu porzucenia, a Żurawie nie przestają tańczyć.
 
BRAK (2023, 10:45), Paweł Prewencki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o. / Fifne Studio
Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie. Opowiada o zdarzeniu, na które nikt nie jest przygotowany, a znany nam do tej chwili „katalog” reakcji staje się bezużyteczny.
 
CRUSH (2022, 06:30), Michał Socha, Jakub Socha, Letko
Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament z silnie strzeżonego skarbca. Na swojej drodze spotyka niespodziewanie konkurencję – femme fatale, która zjawiła się w tym samym celu. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją, a rzeczywistością. Ich rozgrywka balansuje na granicy niebezpieczeństwa i zmysłowego flirtu. Film jest swoistą mieszanką kryminału i historii miłosnej na granicy absurdu.
 
CZEKAJ NA MNIE WE ŚNIE (2023, 14:56), Natalia Durszewicz, FUMI Studio / PWSFTviT w Łodzi
„Czekaj na mnie we śnie” to poetycka opowieść o starzejącym się małżeństwie ukazana za pomocą animacji malarskiej. Odizolowani od świata i skazani na samotność Bronka i Zygfryd doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości spowodowanej chorobą kobiety i związanymi z nią przeciwnościami losu. W swojej ostatniej podróży przeżywają chwile żalu, bólu, a nawet odrazy. Jednak za wszelką cenę starają się nie zapominać o miłości, która niegdyś trwała między nimi.
 
KONIUNKCJA (2022, 06:54), Marta Magnuska, Animoon Studio
Kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku. KONIUNKCJA była obecna na tegorocznej oscarowej longliście.
 
SAFARI CLUB (2023, 09:52), Zuzanna Szyszak, Zuzanna Szyszak + WJTeam/Likaon
W „Safari Club” można się wyluzować, zaszaleć i zdziczeć. Dziewczyna szykuje się do wyjścia na polowanie, nie spodziewając się że ma przed sobą najdzikszą noc w życiu, pod każdym względem.
 
ZIMA (2023, 26:24), Tomek Popakul, Kasumi Ozeki, Yellow Tapir Films
Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie.
Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego
Łączny czas 1 godz. 25 min.
 
 
Pragniemy przypomnieć, że w Kinie CK obowiązuje hasło „Kino, nie popcorn”, które oznacza, że stawiamy na seanse bez reklam. Godziny seansów w naszym kinie są równoznaczne z rozpoczęciem projekcji filmowej. Prosimy o punktualne przybycie. Zgodnie z regulaminem osoby spóźnione nie będą wpuszczane na seanse.
 
Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:
poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00
sobota godz. 15:00-18:00
oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.
 
Zachęcamy także do zakupu biletów online na: cklublin.bilety24.pl