Plakat promujący tegoroczną Noc Muzeów.

Noc Muzeów w Warszawie

13 maja 2023 r.

Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w… Warszawie!

Już w najbliższą sobotę, 13 MAJA 2023, zapraszamy do Stolicy przed siedzibę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, gdzie wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej i Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego przygotowaliśmy moc atrakcji w ramach Nocy Muzeów z Kulturą Lubelszczyzny. Od godz. 19.00 do północy zaprezentujemy kulturę naszego Regionu: muzykę, tradycyjne tańce, kuchnię oraz wiele atrakcji. Szczególnie będziemy promować zbliżający się wielkimi krokami Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz działalność kulturalną CSK.

Noc Muzeów w Warszawie to największe i jednocześnie najlepiej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne, które od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku weźmie w nim udział rekordowa liczba 270 placówek, które zapewnią ciekawą i bogatą rozrywkę. Swoje programy zaprezentują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które są związane z kulturą, życiem publicznym czy nauką. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w tym roku po raz pierwszy włącza się w tę zacną inicjatywę, zapraszając wszystkich warszawiaków oraz przebywających w Stolicy gości do poznania kultury Lubelszczyzny. Od godz. 19.00 w gmachu Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66, będzie można pośpiewać i potańczyć, zobaczyć aranżację lubelskiej chaty, poznać historię bartnictwa, obejrzeć wystawy obrazów i strojów ludowych oraz multimedialne prezentacje.

Na przybyłych na nasze wydarzenie gości czekać będą m.in.:

• warsztaty rękodzielnicze z tworzenia świec z węzy pszczelej i wianków z bibuły,

• wystawa prac Stanisława Koguciuka – lubelskiego artysty, zwanego Nikiforem z Pławanic,

• wirtualny spacer po scenie „Teatru w Budowie” oraz po pszczelim ulu,

• pokaz „multimedialnej łąki” – filmów z Poleskiego Parku Narodowego,

• stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z rękodziełami i degustacją lokalnych potraw,

• warsztaty taneczne z potańcówką.

Będzie można również skosztować tradycyjnych kazimierskich „kogutów”, lubelskich cebularzy oraz podziwiać stroje ludowe z Lubelszczyzny. Przez cały czas trwania wydarzenia przygrywać nam będą kapele i zespoły ludowe: Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Kapela z Morcinkowej Górki, Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, Szczebrzeska Kapela Podwórkowa.

Do zobaczenia w Warszawie!