fot Natalia Ogłoszka-

Noc Kultury
rezerwacja wejściówek od 26 maja!


Tylko w jedną czerwcową noc – Noc Kultury (3/4 czerwca 2023) – miastem zawładnie dzika roślinność (program dostępny na stronie nockultury.pl). Z uwagi na komfort uczestników na kilka spośród ponad stu wydarzeń organizatorzy zapraszają z bezpłatnymi wejściówkami. Rezerwacja online miejsc ruszy w piątek 26 maja 2023 r. o godz. 11.00.


W jaki sposób można zarezerwować bezpłatną wejściówkę?
1. Wybierz wydarzenie, które Cię interesuje.
2. 26 maja od godziny 11.00 wypełnij formularz online dostępny na stronie nockultury.pl
3. Poczekaj na mailowe potwierdzenie od organizatorów, pamiętając że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń.
Udało się! Mamy już potwierdzenie. Co teraz?
4. Bezpłatne wejściówki możesz odebrać w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka:
2 czerwca w godz. 17.00–20.00
3 czerwca w godz. 12.00–18.00
Nie udało się? Co teraz?
1. To nic! Przed Tobą ponad setka wydarzeń, na które nie są wymagane wcześniejsze zapisy, więc nadal możesz świetnie się bawić na Festiwalu!
2. Twoje zgłoszenie oczekuje na liście rezerwowej. Jeśli ktoś zrezygnuje z wejściówki, skontaktujemy się z Tobą!
3. Wejściówki, które nie zostaną odebrane 3.06 do godziny 18.00, wracają do puli; rezerwacje wygasają, a wejściówki są dostępne do odbioru dla wszystkich chętnych.

LISTA WYDARZEŃ Z OGRANICZONĄ LICZBĄ MIEJSC

ZWIEDZANIE

Uwaga! Wydarzenie zaplanowane jest dzień przed Nocą Kultury!
Noc Kultury od kuchni – spacer | 2 czerwca godz. 18.00–19.00 | Liczba miejsc – 30
Teatr jest wspaniały, ale za kulisami jest czasem nawet bardziej magicznie…
Po raz pierwszy zapraszamy na nocokulturowy spacer dzień przed rozpoczęciem imprezy!
Pragniemy pokazać Wam jak to wszystko wygląda od kuchni. Gwarantujemy, że nie wszystko będzie jeszcze gotowe! Na deser garść anegdot i ciekawostek, których nie znajdziecie w programie.
O miejscu zbiórki powiadomimy Was drogą e-mailową.
Przewodniczką będzie Kinga Witkowska-Mirosław.
Produkcja Warsztatów Kultury w Lublinie.


Podziemia Browaru Perła – zwiedzanie | 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23.30, 00.00, 00.30 | Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15 | Liczba miejsc – 192
(12 grup po 16 osób). Dzieci do lat 6 nie potrzebują wejściówek.
Browar Perła przy ulicy Bernardyńskiej to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846-2001 produkowano piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono Podziemia Browaru Perła do zwiedzania. Podróżując po ich zakamarkach można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo.
Prosimy zwrócić uwagę, że w Podziemiach panuje wilgoć, jest ciemno oraz znajdują się tam schody. Ponadto temperatura latem jest znacznie niższa niż na zewnątrz i utrzymuje się na poziomie 8-10 stopni. Zalecamy zatem zabranie czegoś z długim rękawem. Zwiedzanie trwa około godziny (60 minut).
Autorzy: Browary Lubelskie S.A.


Nocne zwiedzanie – spacer w języku angielskim | Martin’s City Tours | Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie | 20.00–22.00, 22.30–00.30 | Stare Miasto | Liczba miejsc – 60
(2 grupy po 30 osób)
Zapraszamy do udziału w spacerze, podczas którego przewodnik opowie o najbardziej spektakularnych punktach programu oraz o maleńkich nocokulturowych smaczkach. Nie zabraknie kilku ciekawostek o Lublinie i Starym Mieście.
Autorzy i autorki: Martin’s City Tours / Warsztaty Kultury w Lublinie


„Lublin. Pamięć miejsca” – wystawa | 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 | ul. Grodzka 21 | Liczba miejsc – 100 (4 grupy po 25 osób)
Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Lublin. Pamięć miejsca” poświęconej przedwojennemu Lublinowi. W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, teraz jest wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią, pod którą – razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków – została schowana pamięć o tych, którzy kiedyś tu mieszkali. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia. Wszystkie te materiały można zobaczyć na wystawie „Lublin. Pamięć Miejsca”.
Autor: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”


Spotkanie z duchami Teatru – zwiedzanie Teatr im. J. Osterwy | 22.00 – 24.00 | Teatr im. J. Osterwy, ul. Narutowicza 17 | Liczba miejsc – 25
Pod osłoną nocy, razem z aktorką Anną Nowak zwiedzający przemierzą zakamarki teatru, zajrzą za kulisy, zobaczą miejsca na co dzień niedostępne dla widzów, a być może spotkają zjawy aktorów, którzy dawniej występowali na scenie przy Narutowicza…?
Autor: Teatr im. J. Osterwy


Noc Kultury u Ewangelików – prezentacja organów | 19.00 | Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie, ul. Ewangelicka 1 | Liczba miejsc– 30
Zapraszamy w gościnne progi kościoła ewangelickiego w Lublinie! Podczas tej wyjątkowej nocy zaprezentujemy Państwu skarby kultury, które skrywa nasza świątynia. Będzie możliwość zwiedzania kościoła z przewodnikiem, wysłuchania prezentacji zabytkowych organów (i obejrzenia tego królewskiego instrumentu z bliska!) oraz wysłuchania koncertu wokalno-organowego w wykonaniu muzyków działających przy parafii. Podczas zwiedzania przybliżymy historię osiemnastowiecznego kościoła i zaprezentujemy unikatowy, największy w Polsce zbiór trumiennych tablic epitafijnych. Prezentacja organów przybliży Państwu działanie tego instrumentu i pokaże jego brzmieniowe możliwości. Na zakończenie w zabytkowym wnętrzu kościoła rozbrzmiewać będzie muzyka dawna w wykonaniu zespołu „The Snopkers Ensemble”.
PROGRAM
19.00 – prezentacja organów – zapisy
19.45 – zwiedzanie kościoła z przewodnikiem – bez ograniczeń
21.00 – koncert zespołu The Snopkers Ensemble – bez ograniczeń
Autor: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie

Spływ kajakowy z Kajakami Lublin i Piotrem Kańczugowskim | 21.00–22.00 | start – ul. Stadionowa – śluza na Bystrzycy za Areną Lublin | Liczba miejsc – 30
Spływ kajakowy odbywający się w nocy przy świetle pochodni. To niepowtarzalna okazja, by poznać Lublin z perspektywy rzeki okrytej w wieczornych mgłach.
Autor: Piotr Kańczugowski/Kajaki Lublin


WARSZTATY
„W stronę abstrakcji” – tworzenie małych form malarskich w technice pastelu olejnego | 19.00–20.00, 20.15–21.15 | Ognisko plastyczne przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, ul. Grodzka 34/36 | Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 16+.
Liczba miejsc – 6 (2 grupy po 3 osoby)
Zajęcia prowadzić będzie Krystyna Rakowska – artysta plastyk, członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę pastelu olejnego. Każdy uczestnik zabierze wykonany przez siebie obrazek do domu.
Prowadząca: Krystyna Rakowska
Autorzy: Ognisko plastyczne przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych


„Nasz Lublin” – Lublin w sepii – pokaz malowania i warsztaty | 19.00–21.15 | Ognisko plastyczne przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, ul. Grodzka 34/36 | Warsztaty przeznaczone dla osób od 16. roku życia. Liczba miejsc – 10
Warsztaty z pokazem malowania fragmentu naszego pięknego miasta będą prowadzone przez Wiesława Stefańskiego – znanego lubelskiego akwarelistę. Zajęcia rozpoczną się 30 minutowym pokazem. Każdy z uczestników wykona obraz techniką akwareli w sepii.
Prowadzący: Wiesław Stefański, Agnieszka Margul
Autorzy: Ognisko plastyczne przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych


Akwarelowe zakładki – malowanie zakładek do książek z motywem roślinnym | 21.30–22.45 | Ognisko plastyczne przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych , ul. Grodzka 34/36 | Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 16+. Liczba miejsc – 8
Podczas warsztatów uczestnicy poznają techniki malowania akwarelą „mokre na mokrym” i „mokre na suchym” oraz nauczą się prawidłowo rozprowadzać kolor. Wykorzystają nabyte umiejętności, malując akwarelami zakładkę z motywem roślinnym. Każdy uczestnik zabierze wykonany przez siebie obrazek do domu.
Prowadzące: Jolanta Zdanowicz, Agnieszka Bogucka. Pokaz malowania i warsztaty.
Autorzy: Ognisko plastyczne przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych
„Mix-media w akwareli” – projektowanie i malowanie kartek okolicznościowych z motywami roślinnymi | 21.30–23.00 | ul. Grodzka 34/36 | Warsztaty przeznaczone dla osób 16+. Liczba miejsc – 10

Warsztat Mix-media w akwareli ma na celu pokazanie różnych technik malowania akwarelą poprzez jej reakcję z innymi materiałami. Uczestnicy zapoznają się z efektami po zastosowaniu naturalnych składników, tj. sól, alkohol, kawa, sok oraz innych materiałów plastycznych (węgiel, kredki akwarelowe, płyn maskujący, szlagmetal, tusz, folia).Każdy uczestnik własnoręcznie wykona kartkę okolicznościową z motywem roślinnym, wykorzystując poznane techniki.
Prowadzące: Beata Gajaszek, Ewelina Zajączkowska


Biodanza ® Sistema Rolando Toro – warsztaty ruchu Beny Bożeny Tarki/Przestrzeni Pracy Twórczej Fararara | 19.00–21.00 | ul. Archidiakońska 6 | Liczba miejsc – 15
Biodanza to metoda pracy z ciałem, która wykorzystuje gesty i ruchy archetypiczne. Żeby zaistniała Biodanza, potrzebujemy muzyki, grupy ludzi i ruchu. To metoda powstała w Chile, a jej twórcą jest psycholog, antropolog i artysta Rolando Toro. Metoda ta funkcjonuje i działa na całym świecie. W 2019 roku powstała pierwsza Szkoła Biodanzy w Polsce. Warsztaty poprowadzi jedna z trzynastu osób prowadzących zajęcia Biodanzy w superwizji Micaeli Bianco i Agnieszki Sut. Zapraszamy do doświadczenia Biodanzy.
Autorka / Autorzy: Bena Bożena Tarka – Przestrzeń Pracy Twórczej Fararara


Interaktywne pokazy wraz z warsztatami wypieku cebularza – Regionalne Muzeum Cebularza Robert Drapała | 19.00–20.00 | ul. Szewska 4 | Liczba miejsc – 30
Interaktywny pokaz, w którym uczestnicy biorą czynny udział, połączony z opowieściami i pogadanką na temat znaczeń poszczególnych czynności, narzędzi i składników służących do wyrobu cebularza. Każdy pokaz zakończony jest warsztatami wypieku cebularza. Pokazowy wypiek niczym trofeum goście biorą ze sobą po odbytych zajęciach. Animatorzy są w wystylizowanych strojach i całość odbywa się w tematycznie zaaranżowanej przestrzeni.
Autor: Regionalne Muzeum Cebularza Robert Drapała

TEATR

Wojna domowa / Amatorski Teatr Towarzyski przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie – spektakl liryczno-satyryczny | 19.00–20.00 | Qulturalna, ul. Grodzka 26
Liczba miejsc – 50
Spektakl ma charakter kabaretu literackiego. Składać się na niego będą utwory znakomitej pary twórów: Stefanii Grodzieńskiej i Jerzego Jurandota. Skecze i monologi Grodzieńskiej oraz piosenki do słów Jurandota opawiają o relacjach damsko-męskich, a tytułowa woja domowa to wojna płci rozgrywajaca się w zaciszach naszych mieszkań. Teksty z dawnych lat nie straciły na aktualności. Do dziś zarówno bawią, jak i uczą. Gwarantujemy dobrą zabawę dla publiczności w każdym wieku i o różnych gustach.
Autor: Qulturalna, ul. Grodzka 26


Teatr Supełki: Spektakl teatralny „Jacek i Placek” według Kornela Makuszyńskiego | 21.00 | MDK „Pod Akacją, sala nr 40 | Liczba miejsc – 50
Reżyseria i scenografia: Joanna Franaszczuk-Nowak
Opracowanie muzyczne: Piotr Tesarowicz.
Autor: MDK „Pod Akacją


Wieczór z Teatrem Panopticum – Fragmenty spektakli i utworów śpiewanych obecnych i sprzed lat | 23.00 | MDK „Pod Akacją”, sala nr 40 | Liczba miejsc – 50
Reżyseria: Mieczysław Wojtas
Opracowanie muzyczne: Piotr Tesarowicz
Autor: MDK „Pod Akacją
Nowa Generacja Teatralna zespołów międzynarodowych – etiudy teatralne – Fundacja Teatr Wschodni | 19.00–20.00 | ul. Lubartowska 30A | Liczba miejsc – 50
Pokaz „work in progress” przygotowany przez międzynarodową grupę artystów z Czech, Węgier i Polski. Głos twórców młodego pokolenia. Jaki teatr chcą tworzyć? Jakie tematy ich poruszają? Do kogo chcą trafiać? Czy teatr potrzebuje reform? Zapraszamy do udziału w pokazie finałowym sesji warsztatowej i w spotkaniu z młodymi twórcami. Wydarzenie realizowane w ramach międzynarodowego seminarium teatralnego „Nowa Generacja Teatralna”, którego celem jest sieciowanie oraz umiędzynarodowienie działań młodych artystów na początku ich drogi zawodowej, wymiana doświadczeń i porównanie perspektyw rozwoju i pracy dla młodych twórców w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Partnerami zagranicznymi są niezależne teatry Ladder Art Company z Budapesztu i Reversing Doors z Brna. Gospodarzem seminarium jest Fundacja Teatr Wschodni. Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin, Funduszu Wyszechradzkiego, Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzenie w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
Autorzy i Autorki: Fundacja Teatr Wschodni


„Republika marzeń” – monodram Pauliny Prokopiuk – Fundacja Teatr Wschodni | 20.30–21.40 |
ul. Lubartowska 30A | Liczba miejsc – 50
Ty też idziesz na szlak? A idziesz czy wracasz? Masz mapę? Jakie jest Twoje marzenie? Jesteś blisko czy daleko? Wychodząc naprzeciw własnym pragnieniom, Zofia – bohaterka monodramu – udaje się w wewnętrzną podróż do Schulzowskiej Republiki Marzeń. Zatrzymuje się na chwilę w pustynnej chacie. Czy spotka na swojej drodze Błękitnookiego? „Dawno wyrzekliśmy się naszych marzeń o twierdzy, a oto po latach znalazł się ktoś, kto je podchwycił, wziął na serio, ktoś naiwny i wierny w duszy, kto je przyjął dosłownie, za dobrą monetę, wziął do ręki, jak rzecz prostą i nieproblematyczną. Widziałem go, mówiłem z nim. Miał oczy nieprawdopodobnie błękitne”. Podstawą scenariusza spektaklu są doświadczenia z podróży jednej z autorek do fińskiej Laponii, prawdziwe historie mieszkających tam ludzi i proza Brunona Schulza.
Czas trwania: 70 minut
Reż.: Gosia Jakubowska-Raczkowska
Produkcja: Teatr Wschodni
Spektakl w języku angielskim.
Autorka: Paulina Prokopiuk


MUZYKA
Kasia i Tomek – koncert | 21.30–23.00 | Qulturalna, ul. Grodzka 26 | Liczba miejsc – 50
Kasia i Tomek Szczepaniak to małżeńsko-muzyczny duet wykonujący piosenkę autorską. Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, a Tomek akompaniuje jej na gitarze. Za każdym razem, kiedy wchodzą na scenę, budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie.
Autor: Qulturalna, ul. Grodzka 26.

Dwukropek, czyli retropotańcówka przy blasku księżyca i śródziemnomorska kolacja przy świecach | 19.00–00.00 | ul. Kowalska 4 | Liczba miejsc – 70
Uczniowie i nauczyciele Śródziemnomorskiego Liceum Ogólnokształcącego zapraszają na retropotańcówkę przy blasku księżyca i na śródziemnomorską kolację przy świecach. A to wszystko w wykropkowanej przestrzeni szkolnego patio przy ulicy Kowalskiej 4 w Lublinie!
Autorzy i autorki: Uczniowie Śródziemnomorskiego Liceum OgólnokształcącegoCały program dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

Noc Kultury | 3/4 czerwca 2023 | Stare Miasto, Lublin | wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Noc Kultury jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku.
Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.lublin.eu/lublin/esm2023.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Radio z Qlturą, Gazeta Wyborcza, Pismo. Magazyn Opinii, Magazyn Presto, Kultura Enter, dlaStudenta.pl, Onet.
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.


Ponadto w programie festiwalowym Warsztatów Kultury w Lublinie:
Wschód Kultury – Inne Brzmienia | 6–9 lipca 2023 | Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Carnaval Sztukmistrzów | 27–30 lipca 2023 | Stare Miasto w Lublinie
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 18–20 sierpnia 2023 | Stare Miasto w Lublinie