kolejowe-abc

Nauka poprzez zabawę, czyli lekcje bezpieczeństwa z Rogatkiem

W 2022 r. niemal 6 500 dzieci z ponad 200 placówek edukacyjnych wzięło udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na kolei cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i nauczycieli czy opiekunów. W lutym 2023 r. lekcje odbędą się w województwie mazowieckim, podlaskim, małopolskim oraz lubelskim.


W ramach projektu Kampania Kolejowe ABC II do końca 2023 r. edukatorzy Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzą zajęcia dla min. 10 tys. dzieci. Łącznie w ramach pierwszej i drugiej edycji projektu zostanie wyedukowanych bezpośrednio w szkołach i przedszkolach ponad 30 tys. dzieci.


Lekcje o bezpieczeństwie na terenach kolejowych organizowane w placówkach edukacyjnych w całej Polsce to jedno z działań realizowanych w ramach Kampanii Kolejowe ABC II prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego. Uczestnicząc we wspólnych grach i zabawach, uczniowie i przedszkolaki zdobywają praktyczną wiedzę dotyczącą właściwego zachowania na terenach kolejowych, przed przejazdami kolejowo-drogowymi, na stacjach, peronach oraz podczas podróży pociągiem. Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę, dlatego w ramach lekcji wykorzystywane są interaktywne pomoce dydaktyczne.

W czasie zajęć uczniowie poznają znaki drogowe stawiane przed przejazdami kolejowymi, dowiadują się, gdzie można kupić bilet na pociąg i do kogo należy zgłosić się w przypadku zaobserwowania niebezpiecznej sytuacji podczas podróży. Po zakończonej lekcji wszyscy uczestnicy otrzymują pakiety bezpiecznego podróżnika. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy edukatorzy z Urzędu Transportu Kolejowego wraz z Rogatkiem zorganizowali szereg lekcji bezpieczeństwa, które odbyły się także poza murami szkolnymi. Ponadto całe rodziny mogły wziąć udział w piknikach wakacyjnych zorganizowanych w najbardziej popularnych miejscowościach turystycznych na terenie Polski.


W 2023
roku Zespół Kampanii Kolejowego ABC II nie zwalnia tempa i planuje odwiedzić kolejne szkoły i przedszkola w całej Polsce. W lutym zajęcia będą prowadzone na terenie województwa mazowieckiego, m.in. w Górze Kalwarii, w Warszawie i Garwolinie, a także w województwie podlaskim, małopolskim i lubelskim.


Nauczyciele, którzy chcą zgłosić placówkę do udziału w projekcie, mogą wysłać zgłoszenie na adres:
kolejoweabc@utk.gov.pl.

Aby uzyskać więcej informacji na temat działań realizowanych w ramach Kampanii Kolejowe ABC II, warto obserwować profile projektu na kanałach społecznościowych:
Instagram: @kolejowe_abc/

Facebook: @kampania.kolejowe.abc/

Tiktok: @kolejowe.abc

Youtube:
www.youtube.com/channel/UCODe4LvyEAoB3MSiJTKC0vg


Kampania Kolejowe ABC II realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to druga edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjnoedukacyjnej, propagującej zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.