mistrzostwo

Czytelnia Dramatu


Mistrzostwo: Dorota Masłowska – Między nami dobrze jest


16 maja 2024 r, g. 19:00


Sala Kameralna Piwnice CK – wstęp wolny

 

Na scenie zaprezentujemy teksty współczesnych dramatopisarzy i dramatopisarek: Wyrypajew / Masłowska / Myśliwski / Demirski / Sikroska-Miszczuk

Czytelnia Dramatu zaprasza na kolejną odsłonę z cyklu „Mistrzostwo”, czyli sceniczne prezentacje tekstów najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy i dramatopisarek. Tym razem zaprezentujemy tekst „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego z Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

„Między nami dobrze jest” to najwybitniejszy dramat Doroty Masłowskiej i jedna z najważniejszych polskich sztuk współczesnych. Niezwykle dotkliwa i niesłychanie zabawna, a przy okazji nominowana do Nagrody Literackiej Nike. „Między nami…” to spotkanie z trzema pokoleniami kobiet, słodko-gorzki portret Polaków przełomu wieków i absurdalnego świata, w którym rozpędzony kapitalizm wypacza trajektorię. Zaraz się rozbijemy?

Dramat z 2008 roku wystawił w 2009 Grzegorz Jarzyna tworząc jeden ze swoich najgłośniejszych spektakli i największych sukcesów TR Warszawa. Utwór Masłowskiej szybko stał się jedną z najważniejszych polskich sztuk współczesnych.

Bohaterami są członkowie wielopokoleniowej rodziny, która zamknięta w ciasnym mieszkaniu na ogromnym blokowisku, staje się odbiciem społeczeństwa. Oczywiście w krzywym zwierciadle. Masłowska wirtuozersko operuje groteską a jednocześnie dowodzi niezwykłego słuchu na to, co w polszczyźnie żywe. Jej teatralne światy można oglądać, ale można ich też słuchać.

Muzyczność, którą proponuje autorka, to bardzo cenny zasób dla inscenizatora. Reżyser najbliższego czytania – Beniamin M. Bukowski – bez wątpienia wie, co z nią zrobić. Zastępca dyrektora ds. artystycznych w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, reżyser i dramatopisarz. Autor między innymi Arian i Mazaganu. Miasta. Jeden z najciekawszych artystów teatralnych młodego pokolenia.

Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z twórcami.


Dorota Masłowska – (1983) pisarka i wokalistka, autorka powieści, dramatów i tekstów piosenek. Zadebiutowała w 2002 roku słynną „Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, która to powieść przyniosła jej Paszport Polityki i nominację do Nagrody Literackiej Nike. Najcenniejsze polskie wyróżnienie literackie otrzymała za drugą książkę – „Paw królowej”. Jej ostatnie dzieło, nie tyle powieść ile poemat, „Inni ludzie” doczekało się (podobnie jak debiut) ekranizacji. Jej najsłynniejsze sztuki teatralne to „Dwoje biednych Rumunów rozmawiających po polsku”, „Między nami dobrze jest”, „Jak zostałam wiedźmą” oraz „Bowie w Warszawie”. Doczekała się kilkudziesięciu realizacji teatralnych. Sztuki na podstawie jej utworów wystawiali między innymi Grzegorz Jarzyna, Agnieszka Glińska, Marcin Liber, Maciej Gorczyński.

reżyseria: Bieniamin M. Bukowski
czytają i performują: Teresa Filarska, Justyna Janowska, Daniel Lasecki, Magdalena Sztejman