Co Miasto movie w styczniu?

Nowy rok to tradycyjnie nowy temat przewodni w filmowym cyklu Warsztatów Kultury – Miasto movie. Tym razem będzie on związany z pojęciem czasu zarówno w ujęciu  rzeczywistym (godziny, pory roku, dekady, stulecia itd.), jak i bardziej abstrakcyjnym. W tym drugim przypadku należy wspomnieć choćby o podróżach w czasie czy też zaburzeniach filmowej chronologii. Koncepcją czasu zajmowali się w kinie najwybitniejsi twórcy począwszy od Georgesa Meliesa, przez eksperymenty francuskiej Nowej Fali, aż do postmodernistycznych mistrzów pokroju Davida Lyncha czy Quentina Tarantino. Motyw czasu i jego wpływu na świat jest bardzo wdzięczny oraz pojemny. Daje ogromne pole do twórczych poszukiwań w kinie rozrywkowym (cały katalog filmów sci-fi, fantasy, przygodowych), lecz także w tym poważniejszym, artystycznym, gdzie idee takie jak przemijanie, upływ czasu czy też alternatywne linie czasowe są często wykorzystywane.

Program na styczeń 2024 r.:

3 stycznia 2024 r., godz. 19.00„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, reż. David Fincher, czas 166’, 2008 r.

10 stycznia 2024 r., godz. 19.00 „Powrót do przyszłości”, reż. Robert Zemeckis, czas 116’, 1985 r.
17 stycznia 2024 r., godz. 19.00 „Czas, który pozostał”, reż. Francois Ozon, czas 85’, 2005 r. 

24 stycznia 2024 r., godz. 19.00„Czas na miłość”, reż. Richard Curtis, czas 119’, 2013 r.
31 stycznia 2024 r., godz. 19.00„Bandyci czasu”, reż. Terry Gilliam, czas 116’, 1981 r. 

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Miasto movie
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Kiedy:   3 stycznia   2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Nagrodzony 3 Oscarami współczesny klasyk z katalogu Davida Finchera, próbujący w oryginalny sposób uchwycić fenomen ludzkiej obecności na Ziemi oraz danego nam wszystkim czasu. Tytułowy Benjamin Button (w tej roli Brad Pitt), odwrotnie niż inni, zamiast starzeć się, z każdym kolejnym rokiem młodnieje. Ten odwrócony proces biologiczny, fabularnie wywodzący się w prostej linii z noweli autorstwa F. Scotta Fitzgeralda, posłużył Fincherowi do filozoficznych rozważań nad tym co ulotne i jedynie chwilowe, ale też nad tym, czego czas nie jest w stanie zmienić. Reżyser opowiada nam o roli i sile wspomnień, o kluczowych momentach naszej egzystencji. Pittowi na ekranie partneruje plejada gwiazd na czele z Cate Blanchett, Tildą Swinton i Julią Ormond, zaś przy scenariuszu pomagał Fincherowi m.in. Eric Roth.  

Powrót do przyszłości

 Miasto movie
“powrót do przyszłości”

Kiedy:   10 stycznia 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Absolutna ikona z nurtu kina nowej przygody, będąca jednocześnie jednym z najciekawszych filmów z motywem podróży w czasie. W zasadzie wszystkie składniki tego arcydzieła są tu dobrane idealnie, tworząc jedyną w swoim rodzaju całość. „Powrót do przyszłości” doczekał się dwóch udanych kontynuacji, zaś za reżyserię i wizję całej trylogii odpowiedzialny jest hollywoodzki mistrz Robert Zemeckis. Siłą filmu jest też wspaniały duet głównych bohaterów – młody chłopak Marty McFly i jego przyjaciel, nieco zwariowany naukowiec, doktor Emmett Brown. W najważniejsze role w swoich karierach wcielili się tu Michael J. Fox oraz Christopher Lloyd, a cała przygoda rusza w chwili, gdy doktor Brown przerabia samochód marki DeLorean na autorski wehikuł czasu. Całości dopełnia przebojowa ścieżka dźwiękowa oraz długa lista odniesień i cytatów ze świata popkultury, znakomicie wpleciona w fabułę filmu. 

Czas, który pozostał

  Miasto movie
Czas, który pozostał

Kiedy: 17 stycznia 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Francois Ozon przez lata ugruntował swoją pozycję jako twórca ambitnego kina autorskiego m.in. takimi tytułami jak „8 kobiet”, „Ricky” czy „Podwójny kochanek”. W filmie „Czas, który pozostał” opowiada historię odnoszącego sukcesy fotografa Romaina. Mężczyznę poznajemy w chwili, gdy ten dowiaduje się o śmiertelnej chorobie. Od tej pory zacznie on podejmować serię bolesnych decyzji, zrywając w zasadzie kontakt ze swoim dotychczasowym światem. Wyjątkiem będzie tu babcia bohatera, Laura (tradycyjnie świetna Jeanne Moreau). Ona jako jedyna dowie się o stanie zdrowia Romaina i tytułowym czasie, który im pozostał. Subtelne, delikatne i w dużej mierze kontemplacyjne kino, które dotyka w ciekawy sposób spraw ostatecznych. 

Czas na miłość

  Miasto movie
Czas na miłość”

Kiedy: 24 stycznia 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Autor takich hitów jak „To właśnie miłość” czy „Radio na fali”, Richard Curtis, tym razem bierze się za wątek podróży w czasie. Reżyser nie rezygnuje przy tym ze swojego stylu. A jako iż jego znakiem firmowym są inteligentne, ale też ciepłe i poprawiające humor komedie, tak jest też w przypadku „Czasu na miłość”. Głównym bohaterem filmu jest młody chłopak Tim Lake (w tej roli Domhnall Gleeson). W dniu swoich 21 urodzin dowiaduje się, iż ma niezwykłą umiejętność przenoszenia się w czasie. Tak zacznie się jego wędrówka w poszukiwaniu wielkiej miłości, którą być może okaże się postać Mary (Rachel McAdams). Po drodze Tim zrozumie też, że dar, który otrzymał od losu, może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Mądre, dowcipne i bezpretensjonalne kino, wybijające się mocno ponad poziom standardowych komedii romantycznych. 
 

Bandyci czasu

  Miasto movie
“Bandyci czasu

Kiedy: 31 stycznia 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Czas, jego właściwości, specyfika i zawirowania z nim związane są jednym z ulubionych motywów w twórczości Terry’ego Gilliama. W „Bandytach czasu” ten znany choćby z kultowej grupy Monty Pythona wizjoner kina daje upust swojej niesamowitej wyobraźni i zabiera widzów w fantastyczną podróż w towarzystwie bardzo nietuzinkowej grupy bohaterów. Jest to bowiem mająca czarodziejską mapę czasu drużyna karłów – złodziei, do której przypadkowo dołącza Kevin – mały chłopiec zaniedbywany przez swoich rodziców. Od tej pory razem, dzięki wspomnianej mapie, przeskakują dziury w czasoprzestrzeni i przeżywają kolejne przygody. Na swojej drodze napotykają też wielkie postacie ze świata historii i kultury, w tym m.in. króla Agamemnona, Robin Hooda czy też Napoleona. Zjawiskowe kino, jakiego dziś się już w zasadzie nie kręci, oparte na świetnej konstrukcji świata przedstawionego, praktycznych efektach specjalnych i wspaniałej scenografii. Do tego, w rolach drugoplanowych błyszczą m.in. Sean Connery czy John Cleese.